اخبار و اطلاعیه ها

مهم‌ترین چیزی که اجتماع انسانی را استوار می‌دارد، عدالت است

از نظر علامه طباطبایی، مهم‌ترین چیزی که اجتماع انسانی را استوار و برقرار می‌دارد، عدالت است. سعادتِ شخص بر صلاح ظرف اجتماعی که در آن زندگی می‌کند، مبتنی است و بسیار دشوار است که فرد در اجتماعی فاسد، سعادتمند و رستگار گردد.

(بیشتر…)

غفلت از بُعد ایدئولوژیک اسلام مانع از فهم سبک زندگی اسلامی می‌شود

دکتر فریبا علاسوند، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده: غفلت از بعد ایدئولوژیک و برنامه‌ساز دینی مانند اسلام، مانع از فهم سبک زندگی در پارادایم اسلام خواهد بود.

(بیشتر…)

جدال علم و دین در تمدن اسلامی نبوده است/سه رویکرد درباره علم و دین

امیرمحمد گمینی، استادیار دانشگاه تهران: جدال و اختلاف عمیقی در تمدن اسلامی بین علم و دین وجود نداشته است و در تمدن اسلامی جایی را سراغ نداریم که علم و دین در تعارض مستقیم باشند.

(بیشتر…)

کانون علوم سیاسی غرب مادی است ولی ما ابدیت را در نظر می‌گیریم

ابراهیم برزگر نویسنده کتاب «رهیافت بومی سازی علوم سیاسی»: کانون برنامه ریزی علوم سیاسی غرب همین دنیای مادی است ولی ما افق درازمدت‌تری به نام ابدیت و آخرت را در نظر می‌گیریم. به همین دلیل سرچشمه منازعات بسیار عمیق است، از همه مهم‌تر این است که علوم سیاسی متعارف مغرب زمین مبتنی بر سکولاریزم است.

(بیشتر…)

میان علوم انسانی اسلامی و فلسفه اسلامی نسبت درستی قائل نشدیم

سیدرضا حسینی دکترای علوم سیاسی و پژوهشگر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: بخشی از فلسفه تاریخ اسلامی مبتنی بر فلسفه اسلامی موجود ماست اما نتوانستیم به درستی بین علوم انسانی اسلامی با فلسفه اسلامی نسبتی را قائل شویم.

(بیشتر…)

علم دینی غیر از ضرورت نظری ضرورت عینی هم دارد/تأملی در علم دینی

آیت الله محمدمهدی میرباقری: علم دینی غیر از ضرورت نظری، ضرورتی عینی نیز دارد و نزاع تاریخی بین جبهه ایمان و کفر در دوران معاصر در تقابل بین انقلاب اسلامی با جریان تجدد نمود یافته است.

(بیشتر…)

آیا مبانی علوم انسانی از نظر بنیادهای معرفت‌شناختی قابلیت تعمیم و اجرا دارد؟

حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا شاکرین: مگر ممکن است علوم انسانی اسلامی که بر اساس آموزه های وحیانی و انسان شناختی و معرفت شناختی الهی و حقیقی شکل و قوام یافته است، قابلیت تعمیم و اجرا نداشته باشد.

(بیشتر…)

سنت گرایان جوابی به سوال «چه باید کرد؟» ندارند/عدم ارجاع به قرآن

مالک شجاعی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در نشست «سنت‌گرایان و مسئله علم در تمدن اسلامی»: وقتی انسان معاصر از متفکر جریان سنت‌گرایی می‌پرسد که «با وضع موجود چه کنیم؟» پاسخی دریافت نمی‌کند.

(بیشتر…)

کارکردهای هفت‌گانه علوم انسانی/علم و اندیشه محصول پرسش وپاسخ است

حجت الاسلام شریفی: علم و اندیشه محصول و مولود ازدواج مبارک میان پرسش و پاسخ‌ است. به همین دلیل است که پیامبر اسلام(ص) در سخنی حکیمانه پرسش خوب را نیمی از دانش معرفی می‌کنند.

(بیشتر…)

راه‌حل‌های تعارض علم و دین/ بررسی یقین و ظنّ معرفتی

حجت الاسلام دکتر خسروپناه: برای حل تعارض علم و دین باید ابتدا به سطح معرفتی گزاره علمی و گزاره دینی توجه داشت؛ اگر معرفت دینی، یقینی و معرفت علمی، ظنی باشد؛ در آن صورت، معرفت دینی بر معرفت علمی مقدم است.

(بیشتر…)

تمدن نوین اسلامی آخرت و حیات جاودان را هم مد نظر دارد

حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم در خصوص تمدن نوین اسلامی و بسترها و نیازهای آن گفت: تمدن عبارت است از نوع مدنیت و سامانه زندگی اجتماعی مردمان در عرصه های گوناگون فکری و ساختار شکل گرفته و در هم تنیده مرتبط با آن در ابعاد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی.

(بیشتر…)

ویژگی‌های فقه مطلوب/ پیش‌فرض‌های نظام‌سازی فقهی از منظر شهید صدر

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین ملک‌زاده: داشتن فهم اجتماعی از نصوص دینی، تبویب فقه با رویکرد اجتماعی و حکومتی، کشف مکتب و نظام اجتماعی مبتنی بر فقه از ویژگی‌های فقه مطلوب از منظر شهید صدر است.

(بیشتر…)

جامعه علمی باید به فهرستی از مسایل و مشکلات انسان معاصر دست یابد

دکتر سلیمان خاکبان عضو هیئت علمی دانشگاه قم در مورد توسعه علم گفت: علم هنگامی توسعه پیدا می‌کند که از دایره مجهولات کاسته، و بر دایره معلومات افزوده شود و چون ظهور پرسش مقدمه و پیش‌نیاز گذار از مجهول به معلوم است، لذا هرچه پرسشهای بیشتری داشته باشیم، در موقعیت بهتری برای گذار از مجهولات به معلومات قرار می‌گیریم. پس، طرح عمدی و برنامه‌ریزی‌شده پرسشهای جدید و نوظهور، مصداقی دیگر از توسعه علم است.

(بیشتر…)

مدیران باید نظر اسلام را درباره حیطه مدیریتی خود بدانند/ولایت امر نیاز به فقاهت فقه کلان دارد

آیت الله اراکی: فقیهی که می‌خواهد متصدی مسئولیت باشد باید به فقه نظام تسلط داشته باشد و بتواند نظام اقتصادی جامعه را مدیریت کند، باید بداند که از نظر فقهی؛ نظام سیاسی، نظام فرهنگی و نظام اقتصادی چگونه است.

(بیشتر…)

آموز‌ه‌های امروزین تمدن اسلامی در ساحت تولید علم

مهدی جمشیدی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی: تولید علوم انسانیِ اسلامی در تمدن اسلامی از لحاظ «خاستگاه و منبع معرفتی» خصوصیت تمایزبخشی دارد و آن این است که متفکران متقدم مسلمان، همچون متفکران یونان باستان، دچار «عقل‌بسندگی» نشدند.

(بیشتر…)

تولید علم دینی هم ممکن است و هم مطلوب

سید محمد تقی موحد ابطحی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه: هرچند تحول علوم انسانی و تولید علوم انسانی اسلامی امری زمان‌بر است اما با مدیریت بهتر این فرایند، می‌توان از طریق شناسایی و پرورش استعدادهای درخشان و هدایت آنها به این عرصه برسرعت آن افزود.

(بیشتر…)

تحقیق، نقد و حضور در عرصه علمی جهان؛ راهکار اسلامی‌سازی علوم انسانی

حجت الاسلام والمسلمین ابوالحسن غفاری، مدیر گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی: نگاه انقلاب اسلامی به انسان، جهان و محیط زیست در دوره مدرن نگاهی جدید با ساختار و محتوایی نو است که بر اساس فطرت آدمی و منطبق با فطرت اوست.

(بیشتر…)

تمدّن و فرهنگ غرب تک بُعدی است/روش‌شناسی؛ لازمه تحول در علوم انسانی

حجت الاسلام محمدرضا مصطفی‌پور عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی: نباید دایره روش‌شناسی و معرفت‌افزایی را فقط منوط به تجربه کرد. حس و شهود و عقل و تجربه، همگی روش‌های معرفت‌افزایی و دانش‌پژوهی هستند.

(بیشتر…)

تعالیم دین به فلسفه جهت می‌دهد/ امکان اسلامی‌سازی علوم

حجت الاسلام فیروزجایی عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع): تاکید فراوان قرآن و روایات بر خداشناسی، موجب جهت‌دهی فیلسوفان مسلمان به سمت این موضوع و اهمیت یافتن آن در فلسفه شده است.

(بیشتر…)

علوم انسانی اسلامی زاده وجدان تاریخی است

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی موسوی در کارگاه نقشه راه تحقق علوم انسانی اسلامی از منظر مقام معظم رهبری: ما اگر به دنبال تولید و تحول در علوم انسانی هستیم باید به سیر تاریخ آن نیز توجه داشته باشیم. اگر تاریخ و فرآیند تولید علم را نشناسیم نمی‌توانیم فهم درستی از بایسته‌ها و راهبردهای علوم انسانی داشته باشیم.

(بیشتر…)

تفاوت روانشناسی معاصر و روانشناسی اسلامی/لزوم همکاری حوزه و دانشگاه

سید محمدرضا تقوی استاد روانشناسی دانشگاه شیراز: روانشناسی معاصر هنجار مدار است و ملاک سلامت را عملکرد متوسط افراد می‌داند در حالیکه در اسلام معیار سلامت ملاک مدار است که ملاک رفتار امام معصوم(ع) است.

(بیشتر…)

تنوع علم دینی تابع تعریف از دین است/ چیستی و انواع علوم اسلامی

دکتر سلیمان خاکبان عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه قم در مقاله‌ای نوشت: دامنه و گستره و تنوع علوم دینی و اسلامی تابع این است که تعریف ما از دین، اقلی است یا اوسطی یا اکثری.

(بیشتر…)

اسلامی‌سازی علوم انسانی مؤید جاودانگی و جهان‌شمولی قرآن است

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی کایدیان مدرس و پژوهشگر جامعه المصطفی با اشاره به خطابات جهانی قرآن همچنین جامعیت کلام الهی در هدایت بشر تاکید کرد: امکان اسلامی‌سازی علوم انسانی موید جاودانگی و جهانی بودن قرآن است.

(بیشتر…)

اجمالی در سیر تطورات فقه حکومتی

اسماعیل پرور، عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی: مهم‌ترین عاملی که رابطه فقه شیعه با مسایل سیاسی و حکومتی را تقویت کرده، گسترش ظرفیت ایمانی و فرهنگ ولایی شیعیان در طول تاریخ بوده است.

(بیشتر…)

ظرفیت فقه معاملات برای تولید اقتصاد اسلامی کم‌نظیر است

دکتر عطاء‌الله رفیعی آتانی در نشست منتخبی از اساتید علوم انسانی اسلامی ویژه اقتصاد اسلامی گفت: ظرفیتی که در فقه معاملات و فقه اقتصادی و مالی برای تولید دانش در قلمرو اقتصاد اسلامی، وجود دارد، کم‌نظیر است.

(بیشتر…)

اقتصاد اسلامی می‌تواند زمینه‌های لازم اداره عادلانه جامعه را ایجاد کند

دکتر حسین عیوضلو در نشست منتخبی از اساتید علوم انسانی اسلامی ویژه اقتصاد اسلامی گفت: اقتصاد اسلامی با بهره‌گیری از رویکرد سیستمی و کلان‌نگر اقتصادی و با تکیه بر قانونمندیهای ثابت و پایدارش که همگی از سنن الهی ریشه می‌گیرند می‌تواند زمینه‌های لازم را برای ایجاد نهادهای اسلامی و اداره عادلانه جامعه ایجاد کند.

(بیشتر…)

ظرفیت‌های حکمت متعالیه در تحول علوم اجتماعی

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه: با یک فلسفه راکد نمی‌توان انتظار تحول در علوم انسانی داشت، جز اینکه تحولی در فلسفه و حکمت متعالیه صورت گیرد و فلسفه‌های مضاف به امور شکل گیرد.

(بیشتر…)

آیا علوم اجتماعی عامل تحول و دگرگونی است؟

دکتر حسین کچوئیان عضو هیأت علمی دانشگاه تهران: تغییر جهان باید سمت و سوی جدید و بروز و ظهور آگاهانه پیدا کند و اگر قرار باشد وارد دنیای جدیدی شویم این ورود حتما به مدد علم و نظر اتفاق می‌افتد.

(بیشتر…)

فاصله فقه تمدّن‌ساز با فقه موجود، فاصله فقه واقعی با فقه ظاهری است

حجت‌الاسلام سید صادق علم‌الهدی: معنا و گستره فقه تمدنی به عنوان اصطلاحی نوپدید، هنوز در میان متفکرین اسلامی، به‌روشنی تبیین نشده است. یکی از نکات ابهام در مفهوم این واژه، تفاوت آن با فقه حکومتی و نسبتش با این فقه است.

(بیشتر…)

از ابزار دنیای مدرن نمی‌توان برای تحقق حاکمیت الهی استفاده حداکثری کرد

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا زیبایی‌نژاد: فرهنگ‌سازی در حوزه مباحات، جلوگیری از تأثیر فرهنگ وارداتی بر مصرف‌گرایی، ترویج اخلاق‌مداری و همبستگی اجتماعی و از موارد لزوم مداخله حکومت در امر فرهنگ است.

(بیشتر…)

خانواده و نقشه جامع مدیریت اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نقی پورفر: خانواده، سازمان اصیل و پایدار اجتماعی است و تمام ویژگی‌هایی که برای یک سازمان در علم مدیریت مطرح می‌شود، به نحو اعلا و اکمل در خانواده جاری است.

(بیشتر…)

تحقق علم دینی برنامه‌ریزی تعلیم وتربیتی نسبتاً درازمدت طلب می‌کند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسین سوزنچی: راهکار تحقق علم دینی بیش از آنکه برنامه پژوهشی ناظر به محتوا باشد برنامه‌ریزی تعلیم و تربیتی نسبتاً درازمدت طلب می‌کند.

(بیشتر…)

جامعۀ اسلامی به مثابۀ عنصری از عناصر نظام‌سازی فقهی

آیت‌الله عباس کعبی: یکی از بسترهای تحقق نظام‌سازی فقهی، جامعه‌سازی اسلامی است که دارای محتوا و ساختارهایی است که این ساختارها در فقه شامل مسجد، خانواده، نهاد تعلیم و تربیت، رسانه و اداره است.

(بیشتر…)

علوم انسانی غربی توان هدایت گرایش‎های انسان به سوی خیر را ندارد

حجت الاسلام والمسلمین محمود رجبی: علوم انسانی غربی چون بر مجموعه‌ای از مبانی نادرست در حوزه انسان‌شناسی استوار است، گرایش‌های متعالی انسان را آن طور که باید در نظر نمی‌گیرد.

(بیشتر…)

نظریه‌پردازی، معیار و شاخص ارزش و اعتبار اندیشه به شمار می‌رود

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رهنمایی: نظریه‌پردازی، معیار و شاخص ارزش اندیشه به شمار می‌رود؛ به ‌گونه‌ای که بدون آن هرگز نمی‌توان به ارزش علمی یک مکتب پی برد و از اعتبار علمی پدیدآورندگان آن اطمینان حاصل کرد.

(بیشتر…)

اصل ایده تحول در علوم انسانی قابل انکار نیست

حجت الاسلام والمسلمین قاسم ابراهیمی‌پور، عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره): مهمترین مساله‌ای که در سیر تحول علوم انسانی و همچنین اسلامی‌سازی علوم انسانی می‌توان مطرح کرد همان نافع بودن این علوم است، اینکه چگونه بتوانیم علوم انسانی را به شکلی کاربردی متناسب با نفع جامعه خودمان ارایه نماییم.

(بیشتر…)

فقه تمدنی، نیازمند روش جدیدی در اجتهاد نیست

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی خادمی کوشا: فقه فعلی تنها به عرصه حکم‌شناسی پرداخته و فقها، موضوع‌شناسی را وظیفه خود نمی‌دانند، درحالی‌که اساس فقه تمدنی بر شناخت و بررسی موضوعات نوپدید و اظهارنظر فقهی در رابطه با آن‌هاست. 

(بیشتر…)

حاکمیت طاغوت، مانع استنباط فقه حکومتی بوده است

آیت‌الله اراکی در هفته سوم دوره آموزشی «رویکردشناسی فقه حکومتی»: حاکمان طاغوت اجازه ندادند که ائمه اطهار اداره جامعه را به دست گیرند، به همین دلیل مکلف کلان تحقق نیافته بود و سوالاتی که از فقها می‌شده سؤالات مربوط به فقه فردی بوده است.

(بیشتر…)

طبقه‎بندی علوم و معارف بشری باید با رویکرد اسلامی صورت پذیرد

حجت الاسلام و المسلمین ملک زاده: نظام مدیریت علم و دانش سامانهای است که میخواهد دانش مورد نیاز افراد در گروه‌های مختلف را به اندازه موردنیاز و به بهترین شکل و با کمترین هزینه در اختیار آنها قرار دهد.

(بیشتر…)

جامعه و دولت مدرن در نسبت با فقه/ فقه اجتماعی چیست؟

آیت الله میرباقری: امام خمینی (ره) در منشور روحانیت‌ می‌گویند «استراتژی جهان را مستکبرین تعیین می‌کنند؛ فقه باید تعیین کند». امام می‌گویند موضوع ولایت، سرپرستی کل جامعه، بلکه جامعه جهانی است.

(بیشتر…)

همه اصول موضوعه علوم انسانی در تعریف فلسفه می‌گنجند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی مصباح یزدی: می‌توان همه اصول موضوعه علوم انسانی را نیز جزئی از مسائل فلسفه علوم انسانی به حساب آورد، چرا که همه آنها مبادی تصوری یا تصدیقی مورد نیاز علوم انسانی را تشکیل می‌دهند.

(بیشتر…)

تأثیر معرفت‌شناختی ارزش‌های اخلاقی بر علوم انسانی دستوری

حجت الاسلام والمسلمین علی مصباح یزدی، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره): واژه علوم انسانی، مجموعه علومی است که بر شناخت انسان، توصیف، تبیین و تفسیر پدیده‌های فردی و اجتماعی و جهت بخشی به افعال و انفعالات انسانی می‌پردازد.

(بیشتر…)

روش‌شناسی تولید علم دینی بر مبنای «الگوی حکمی ـ اجتهادی»

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه: ارائه تعریف و الگو برای تولید علم دینی با توجه به اینکه علوم با یکدیگر تمایز روشی، موضوعی و غایی دارند، متفاوت است از این‌رو نمی‌توان به تعریف و الگوی واحدی برای تولید علم دینی اکتفا کرد و باید از الگوهای متفاوت بهره برد.

(بیشتر…)

لزوم ترسیم الگوی اجتهاد سیستمی برای تولید علم دینی

حجت الاسلام و المسلمین عبدالحمید واسطی: یکی از لوازم حوزه تمدن‌ساز این است که تحصیل و تدریس و تحقیق در حوزه معطوف به تمدن‌سازی باشد و برنامه و متون درسی حوزه نیز باید ناظر به این وظیفه تدوین شود، همچنین شاخص و حداقل اجتهاد بر اساس فقه جواهری باید به دست آید. 

(بیشتر…)

علوم انسانی اسلامی رابطه متقابل با تحقق تمدّن نوین اسلامی دارد

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسین متولی امامی: برای تشکیل تمدّنی با پسوند اسلامی و رویکرد دینی نیازمند نظام توصیفی و مباحث نظری پیرامون انسان و جامعه هستیم اما مساله اصلی ما این است که رویکرد ما از ابتدا تقلید‌مابانه بوده و این باعث شده است که تمدّن اسلامی هم شکل تقلیدی به خود بگیرد. به این صورت که با نگاه غرب و سیستم آموزشی آن، شاهد مثالی در دنیای اسلام تولید کنیم و اسم آن را علوم انسانی و یا تمدّن اسلامی بگذاریم.

(بیشتر…)

اصل اول تحول علوم انسانی استفاده از انباشت علمی است

دکتر محمدمهدی مجاهدی مؤخر استادیار گروه اقتصاد بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی: در جهانی که علوم انسانی به‌عنوان ماحصل عقل و تفکر بشری در کشاکش ابطال‌گرایی و اثبات‌گرایی مبتنی بر عقل تجربی است، برخی مفاهیم غیرتجربی با منشأ مذهب و دین در استوانه تفکر علوم انسانی امری نکوهیده و غیرعلمی دانسته می‌شود.

(بیشتر…)

نظریه‌ علم دینی و گامهایی در جهت دستیابی به علوم انسانی اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسین سوزنچی، عضو هیات علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع): در یک نگاه کلی به علوم انسانی اسلامی اساساً وضعیت ما، وضعیت پیشاعلم است. در وضعیت پیشاعلم با علم عادی تفاوت‌هایی وجود دارد. ما ازطرفی علم مدرن داریم که این علم براساس تصوّراتی که پیدا شده، وضعیّتی کاملا منحصر به فرد دارد. این علم مدعی تمام شئون انسان است. از طرفی دیگر دین اسلام را داریم که این نیز مدعی تمام شئون زندگی انسانی‌ست.

(بیشتر…)

بایسته‌های روش‌شناختی تولید نظریه اجتماعی از نظرگاه اسلامی

حجت الاسلام دکتر حسن یوسف زاده: پیشرفتهای علمی که با دقت ریاضی در اروپا حاصل شد جرأتی به سایر متفکران داد تا سراغ رشته‌های دیگر بروند و سعی کنند همین راه و روش که در علوم طبیعی منجر به توفیق شده بود را در رشته‌های دیگر نیز اجرایی کنند که در علوم انسانی نیز ترویج پیدا کرد و اوج این خوش‌بینی و تحول در دایره المعارف فرانسه منعکس شده است.

(بیشتر…)

هدف میانی دین، برقراری عدلِ شبکه‌ای در هستی است

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحمید واسطی استاد حوزه علمیه مشهد و عضو هیئت مدیره موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلامی: نظریه عدل شبکه‌ای تلاش دارد با استفاده از روش «تحلیل مفهومی» اسلام به زیرساخت‌های عدالت نفوذ کند و سپس بر اساس دیدگاه اقتباس شده از  آموزه‌های اسلام، مفهوم عدالت را بازمهندسی کند.

(بیشتر…)

جامعه علمی مقلد است/ لزوم نظریه‌پردازی برای حل مسائل زندگی

دکتر عطاء الله رفیعی‌آتانی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت درباره تفاوت‌های مبانی علوم انسانی غربی و علوم انسانی اسلامی گفت: علوم اجتماعی و انسانی در ایران ترجمه‌ای از علوم انسانی غربی است، بنابراین ذاتا ظرفیت، قابلیت، تبیین و حل مسائل زندگی ایرانی را نداشته و برای تبیین و حل مسائل زندگی مردمان و جوامع دیگر ایجاد شده است.

(بیشتر…)

۱۰ اصل قرآنی در فرایند ساخت علوم انسانیِ اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در همایش وحدت حوزه و دانشگاه و تقدیر از دانش آموختگان برتر دانشکده اهل البیت (ع) دانشگاه اصفهان، درباره موضوع «نگاهی مبنایی به نسبت قرآن و علوم انسانی و اجتماعی» مطالبی را مطرح نمودند که در ادامه خواهد آمد.

(بیشتر…)

بررسی جایگاه فقاهت در حکومت و رابطه فقه با سیاست

حجت‌الاسلام دکتر احمد رهدار: بهترین شکل ورود فقه به سیاست، پاسخگویی مسائلی که در حوزه سیاست طرح شده و یا در آن حوزه تاثیرگذار بوده نیست، بلکه افزون بر آن، طراحی و ساخت ساختارهای سیاسی نیز می‌باشد.

(بیشتر…)

علوم انسانی اسلامی تولید نمی‌شود، مگر اینکه «مسئله‌محور» شویم!

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر احمد واعظی: مهم‌ترین بایسته مسیر تولید علم اعم از طبیعی و انسانی، مسئله‌محور بودن تولید علم است لذا باید مسئله حل شود تا علمی فربه گردد.

(بیشتر…)

زمینه‌سازی ورود فقاهتی به نظریه‌پردازی علوم انسانی اسلامی

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین ملک‌زاده در نشست کرسی ترویجی با موضوع «تعریف و تقسیم حکم از منظر شهید صدر، زمینه‌ساز ورود فقاهتی به عرصه تولید علم انسانی اسلامی» در مدرسه علمیه کریمه اهل بیت(ع) به تعریف و تقسیم حکم از منظر آیت الله شهید صدر (ره) و زمینه‌سازی این تقسیم برای ورود اجتهادی و فقاهی در جهت تولید علوم انسانی اسلامی پرداختند: 

(بیشتر…)

خلأ نقشه راه و مدیریت تحوّل در حوزه علوم انسانی اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا شاکرین: امروزه در تدوین نظریه جامعِ مدیریتِ تحوّل علوم انسانی و ایجاد نقشه راهی که بتواند در ابعاد مختلف معرفتی، اجتماعی و روانشناختی فرآیند این تحوّل را هدایت و راهبری کند، خلأ جدی داریم.

(بیشتر…)

پاسخ دهید