اخبار و اطلاعیه ها

ضرورت منطق تکامل حجیت اصول فقه حکومتی

حجت الاسلام علی میثمی: یکی از مباحثی که در مسائل فلسفه اصول، جهت تولید اصول فقه احکام حکومتی باید به بازتبیین آن پرداخت؛ مساله «حجیت» است. امری که وظیفه اصلی علم اصول، تقنین متعبدانه آن است.

(بیشتر…)

آرمان «علم دینی» و سنخیت آن با جهان‌بینی ارزشی و اعتقادی

رئیس دانشکده الهیات و استاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه آرمان تاسیس علم دینی؛ زندگی عادلانه اجتماعی است، عنوان کرد: علم دینی علمی است که با ویژگی‌های رفتاری و ویژگی‌های اعتقادی از سنخ جهان‎بینی‌های ارزشی همراه است؛ علمی که فارغ از محتوا با انگیزه الهی خوانده می‌شود.

(بیشتر…)

راهکار پیوند مبانی نظری اسلام با واقعیت‌های زندگی اجتماعی

حجت‌الاسلام شعبانی ضمن برشمردن وجوه برتری مبانی کلامی، نسبت به سایر حوزه‌های علوم اسلامی به توضیح درباره پارادایم‌سازی به عنوان راهکار پیوند مبانی نظری اسلام با واقعیت‌های زندگی اجتماعی پرداخت.

(بیشتر…)

پیش آمد و پس آمد الگوی توسعه اسلامی

حجت الاسلام علیرضا پیروزمند: پیش آمد الگوی توسعه، «نیل به فرهنگ توسعه اسلامی» است. این فرهنگ محصول نظام علوم موجود در جامعه علمی (اعم از علوم مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه و …) است. 

(بیشتر…)

چالش‌های رویکرد سنتی به فقه در حل مسائل اختصاصی فقه شهر

حجت الاسلام مصطفی دُرّی: آنچه که ممکن است حرام باشد مصرف بی رویه و اسراف و تبذیر است، اما وجود روحیه مصرف‌گرایی، عنوانی محرم نیست که ترویج آن نیز حرام باشد. روحیه تجمل گرایی و حب دنیا نیز از عناوین فقهی محرم نیست.

(بیشتر…)

فقه حکومتی بدون نقش عقل ممکن نیست

آیت الله علیدوست: اگر ما تبعیت احکام از مصالح و مفاسد را نپذیرفتیم احکام همه‌اش تعبدی می‌شود و نمی‌توانیم فقه حکومتی تأسیس کنیم و بر اساس آن نهادسازی کنیم. زیرا عمده نصوص ما در عبادات است و در مسائل حکومتی باید از عقل عملی استفاده کنیم. 

(بیشتر…)

اسلام داعیه تفکر و تعقل دارد/ انواع رویکرد روشنفکران دینی

دکتر محمدرضایی استاد گروه فلسفه دین پردیس فارابی دانشگاه تهران: اسلام داعیه تفکر و تعقل دارد و ما معتقدیم که اسلام یا عقلانیت محض است یا مستقیما عقلانی و یا مبتنی بر عقلانیت است.

(بیشتر…)

اسلامی‌سازی علوم نیازمند تحول در علم کلام است

در نشست فلسفه علم کلام که با حضور چند تن از صاحبنظران حوزه برگزار گردید؛ حجت الاسلام خسروپناه بر نقش علم کلام در اسلامی‌سازی علوم انسانی تاکید و حجت الاسلام جبرئیلی نیز حذف و یا کمرنگ‌شدن فلسفه و کلام را آسیب جدی برای حوزه دانست.

(بیشتر…)

غایت و ماهیت فقه‌ سیاسی/جایگاه فقه سیاسی در منظومه‌ی علوم اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی: مباحث علمی و راهبردی در زمینه‌ی فقه سیاسی نه تنها برای جامعه‌ی ایران مورد نیاز است، بلکه امروز می‌تواند در جهان اسلام نیز مورد بحث قرار گیرد؛ چرا که با بحث بیداری اسلامی نگاه‌ها متوجه ظرفیت‌های سیاسی اسلام به‌ویژه در حوزه‌ی فقه شده و می‌خواهند بدانند آیا می‌توان براساس فقه، رفتارها را در حوزه‌ی سیاست و غیر سیاست مدیریت نمود؟

(بیشتر…)

شیعه و سنی درباره حجاب اتفاق نظر دارند/حجاب شرعی در عصر پیامبر(ص)

حجت الاسلام سوزنچی در مناظره «مبانی و محدوده حجاب شرعی» به نقد کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر (ص)» پرداخت و تاکید کرد: همه شواهد دال بر این است که حجاب شرعی در عصر پیامبر (ص) کاملا ممکن بوده است.

(بیشتر…)

گستره و قلمرو مصلحت در فقه شیعه/ تمایز مصلحت شیعه با مصلحت عرفی و سنی

سیدسجاد ایزدهی گفت: مصلحت سکولار به معنای فرصت طلبی و مصلحت اهل سنت به معنای مصالح مرسله، با مصلحت در فقه شیعه متفاوت است، بنابراین باید مشخص شود که مصلحت شیعی در گرو چه ضوابطی است.

(بیشتر…)

بررسی رویکرد فلسفه های مضاف در تولید علم دینی

آیت الله میرباقری: پیروان رویکرد فلسفه های مضاف معتقدند که اصلاح علوم از طریق به کارگیری فلسفه های مضاف ممکن می گردد؛ چون هر علمی دارای مبانی عقلی خاصی است که تحلیل آن مبانی، موضوع فلسفه مضاف به آن علم است؛ لذا دست یابی به چارچوب ها و مفروضات منظم نظری هر علم از طریق فلسفه آن علم ممکن است و این فلسفه در آن علم، اشراب می شود.

(بیشتر…)

برای پیدا کردن هویت باید بین هنر و فرهنگ ما ارتباط محکمی ایجاد شود

اصغر فهیمی‌فر، دانشیار دانشگاه تربیت مدرس: اگر بخواهیم هویت پیدا کنیم یا ضریب حضور هویت ملی و اسلامی در هنر را بالا ببریم، باید بین فرم های هنر اسلامی و هنر ایرانی با مبانی اندیشه ای و فرهنگ ارتباط محکمی ایجاد شود.

(بیشتر…)

فقه و مهندسی حیات بشری

حجت الاسلام یحیی عبدالهی: اگر «دین» را جریان هدایت و ولایت الهی بدانیم، «جامعه ایمانی» با حاکمیت ولایت الهی بر سه لایه «تفقه، علوم و دانش ها، مدل و برنامه های اجرایی» در جامعه محقق خواهد شد.

(بیشتر…)

انسان مجازی در ایران ظهور پیدا کرده است/ سبک زندگی مجازی

حجت الاسلام علیرضا قائمی نیا گفت: ویژگی‌هایی در کشور ما وجود دارد که باعث شده امروزه ایران شاهد ظهور انسان مجازی باشد. انسانی که دین و مفاهیم اجتماعی و زمان و مکان باید به شکل دیگری برای او تعریف شود.

(بیشتر…)

مدیریت فرهنگ به معنای مدیریت شاکله جامعه است

فرزاد جهان‌بین: همه بحث بنده این است که ما نمی‌توانیم و نباید در جزئیات زندگی مردم دخالت کنیم. فرهنگ یعنی شاکله و ما باید شاکله را درست کنیم، شاکله که درست شد، رفتار هم درست می‌شود. شاکله را چگونه باید درست کرد؟ یکی این‌که باید فضا ایجاد کنیم. دوم از طریق مدیریت فرهنگ مبتنی بر «فطرت» از طریق «مولفه های کلیدی» با تاکید بر «مولدان کلیدی».

(بیشتر…)

اجتماعی‌سازی فقه در مواجهه با مسائل معاصر بر مبنای فقه جواهری

برخی بر این باورند که اساساً فقاهت در مذهب شیعه از عصر بعد از ائمه طاهرین (ع) شکل یافته است. اما با اندک تأملی در روایات گوناگونی که از معصومین (ع) رسیده است در می‌یابیم که تحریض به اجتهاد و حرکت به سمت آن در زمان معصومین (ع) آغاز شده است.

(بیشتر…)

تفاوت میان زن و مرد از نظر اسلام، ارزشی نیست/ نگاه معقولانه اسلام به زن

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) با بیان اینکه نگاه اسلام به زن، معقولانه است گفت: تفاوت میان زن و مرد ارزشی نیست که بخواهد ملاک برتری یک جنس بر دیگری باشد؛ بلکه قوانین و حقوق متفاوت برای نظم و نظام بیشتر است؛ لذا مدیریت بیرون خانه برای مرد، و برعکس، نشانه برتری و یا عدم برتری نیست.

(بیشتر…)

نقش نخبگان در نهادینه‌سازی حجاب/ادعای فردی بودن حکم حجاب باطل است

کبری خزعلی با رد برخی استدلال‌ها در مورد فردی بودن حجاب معتقد است حتی فردی دانستن حجاب مانع از دخالت حکومت در اجرا و تعریف حجاب استاندارد در حریم عمومی نمی‌شود.

(بیشتر…)

چالشِ هوادارانِ بومیِ غربِ مُتجدِّد با اَصالت‌های انقلابی

مهدی جمشیدی: اگرچه واقع‌بینی، تعبیرِ نیکو و موجهی است، اما تلقیِ خاصِ اعتدال‌گرایان از آن، محلّ اشکال است. نیروهای اعتدال‌گرا، واقعیّت‌ها را در واقعیّت‌های منفی و نامطلوب خلاصه می‌کنند.

(بیشتر…)

علم دینی، معرفتی است دارای دو روش که در طول هم قرار دارند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسین بستان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه: علم دینی، معرفتی است دارای دو روش که در طول هم قرار دارند و از آنجایی که این دو در عرض هم قرار ندارند، با هم در تعارض نیستند.

ظرفیت اندیشه‌های شیخ اعظم در راستای تولید علوم انسانی اسلامی

حجت الاسلام همتی: مکتب اصولی شیخ انصاری با ایجاد توسعه در منابع و روش دستیابی به معرفت، علاوه بر ایجاد پویایی در فقه اسلامی، ظرفیت‌ نقد علوم انسانی مدرن و تولید علوم انسانی اسلامی را دارا است.

(بیشتر…)

مرتبت وجودی زن در عرفان اسلامی/ زن مظهر جمال، لطف و محبت الهی است

عبداله صلواتی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید رجایی:در عرفان اسلامی به ویژه در عرفان ابن عربی، زن و مرد در اصل انسانیت مشترک اند و زن بودن و مرد بودن امور عارضی و بیرون از ذات انسانیت است.

(بیشتر…)

حضرت زهرا(س)، حجتی برای حجج الهی/ زن؛ اساس سکونت و آرامش هستی

حضرت ولی عصر (عج) فرمود ما حجج خداوند بر مردم هستیم و مادرمان فاطمه زهرا (س) حجت و سند خداوند بر ماست، یعنی اینکه نسخه و سند مقبول برای انسان‌ها در جهت رشد و تکامل حقیقی تبعیت از نقشه وجودی ائمه(ع) است و سند و مدرک علمی و عملی امامان معصوم (ع) نزد خدای متعال نیز وجود راضیه مرضیه، صدیقه طاهره سلام الله علیهاست.

(بیشتر…)

بیانات مهم رهبر معظم انقلاب درباره حجاب، در آستانه روز زن

رهبر معظم انقلاب: اینکه ۴دختر فریب بخورند و روسری را بردارند، مسئله‌ای حقیر است/ آن چیزی که من را حساس می‌کند این است که از دهان یک گروهی از خواص، مسئله‌ی «حجاب اجباری» مطرح می‌شود.

(بیشتر…)

اسلام بدون امامت پیشرفتی ندارد/ ولایت فقیه نقطه کانونی قدرت اسلام

آیت الله کعبی در نشست بررسی اندیشه ولایت فقیه در منظومه فکری استاد منذر: اسلام بدون امامت نه پیشرفتی دارد و نه نتیجه ای. زیرا دچار ایستایی و رکود شده و عقب ماندگی تاریخی مسیر حتمی جامعه بدون ولایت و امامت می‌باشد.

(بیشتر…)

اصول تحکیم و تعالی خانواده/چالش هویتی زنان و خانواده

هفته اول دوره تخصصی «آسیب‌شناسی اجتماعی زن و خانواده» با حضور جمعی از اساتید برجسته حوزه زنان و خانواده و فعالان عرصه علوم انسانی به همت دبیرخانه دوره‌های آموزشی – پژوهشی علوم انسانی اسلامی (مفتاح) در روزهای 9 الی 11 اسفندماه در دانشگاه الزهرا (س) برگزار گردید.

(بیشتر…)

مقاصد شریعت، تعارض‌های موجود در عرصه حقوق خانواده را برطرف می‌کند

زهره کاظمی، کارشناس حقوق زن در اسلام: در پرتو شناخت مقاصد شریعت و دستیابی به رده بندی آن می‌توان بسیاری از تعارض های موجود در عرصه حقوق خانواده و اجرای آن را بر طرف ساخت.

(بیشتر…)

توصیفی اندام‌واره از کلان سیستم جهانی و روابط بین‌الملل

دکتر حسین‏علی رمضانی، پژوهشگر و محقق: غرب خود را در این سیستم به عنوان تولیدکننده اطلاعات و به عنوان هژمونی غالب فکری و سیاسی و قوه قاهره و مغز زمین فرض نموده و خاورمیانه یا همان آسیای غربی را به عنوان قلب زمین که در حال پمپاژ خون نفت در رگ شریان‌های اقتصادی عمل می‌کند در کلان سیستم جهانی تعریف و ترسیمِ نقش کرده است.

اسلامی بودن علم به معنای انطباق آن با دین نیست

حجت الاسلام قائمی نیا عضو هئیت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی: اسلامی بودن علم هرگز به معنای انطباق کامل آن با دین یا واقع نیست. دینی بودن علم بیشتر حدود علم را نشان می دهد تا انطباق کامل محتوا را.

(بیشتر…)

ضرورت تولید معرفت شبکه‌ای در بهره‌گیری از ظرفیت تحول‌آفرین قرآن

حجت‌الاسلام خسروپناه: نقش اساسی قرآن کریم در تولید علم دینی و اسلامی‌سازی علوم، از کاستی‌های تولید معرفت شبکه‌ای و نظام‌مند قرآنی بوده و به عنوان مشکل اساسی بهره‌گیری از این منبع معرفتی می باشد.

(بیشتر…)

طبقه‌بندی علوم در تمدن اسلامی مهم‌تر از تحول در علوم انسانی است

مدیر گروه مطالعات اسلام و غرب پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: طبقه‌بندی علوم در تمدن اسلامی احیانا مهم‌تر از تحول در علوم انسانی و حتی علوم اسلامی و کارکردهای تمدنی آن است.

(بیشتر…)

هست‌ها و نیست‌ها تفسیرِ باورهایند/بایدها و نبایدها ناظر به ارزشهایند

حجت الاسلام رهنمایی: واکاوی یک نظام فکری بیانگر سلسله ای از هست‌ها و نیست‌ها از یک سو و زنجیرهایی از بایدها و نبایدها از دیگر سو می‌باشد. تناسب این دو زنجیره شیرازۀ نظامی است که این دو مجموعه از آن نشأت یافته اند. هستها و نیستها تفسیر عینی باورهایند، در حالی که بایدها و نبایدها ناظر به ارزشهایند.

(بیشتر…)

خانواده؛ قلب تپنده تمدن نوین اسلامی

مدیر گروه تاریخ و تمدن پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی معتقد است بر اساس نظریه وحدت وجود و نظام اندام‌واره‌ای جهان، تمدن نوین را بر یک پیکره انسانی تشبیه می‌کنیم که خانواده در جایگاه قلب آن قرار دارد، اگر تمدن نوین اسلامی را بر مبانی بینش فلسفی، شبیه آناتومی انسانی فرض کنید، خانواده قلب این اندام‌واره فرض شده است.

(بیشتر…)

تمدن نوین اسلامی؛ تحقق مرتبه‌ای از حیات طیبه و راه‌حل بحران‌های جهان

رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی معتقد است تمدن نوین اسلامی تحقق یک مرتبه از حیات طیبه است و این تمدن می‌تواند عهده‌دار حل بحران‌هایی باشد که در جهان اسلام و غرب وجود دارد.

(بیشتر…)

عقلانیت و اسلامیت؛ دو عنصر کلیدی در تمدن نوین اسلامی است

مدیر گروه مطالعات تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: عقلانیت و اسلامیت دو عنصر کلیدی در تمدن نوین اسلامی است و «ساخت یافتگی اسلامیت» در آن تمدن، در گرو توأمانی این دو عنصر است.

(بیشتر…)

اهمیت و ضرورت روش در علوم انسانی

حجت الاسلام دکتر شریفی عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره): برخی از نویسندگان در دنیا اساسا مخالف بحث روش در علم هستند و اعتقادشان بر این است که علم امری روشمند نیست. در صورتی که «روش» به مثابه ریل‌گذاری حرکت علمی است که اگر این ریل درست گذاشته شده باشد علم ما نیز منتج و هدف‌مند است.

(بیشتر…)

خلأ گفتمان‌سازی الگوی زن تراز انقلاب اسلامی

عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ ‌و اندیشه اسلامی با تشریح سه الگوی رفتاری خانه‌نشینی، خانواده‌گریزی و خانواده‌گرایی زنان، گفت: خانواده‌گریزی، واکنشی به الگوی سنتی خانه‌نشینی است.

(بیشتر…)

نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه ظرفیت بزرگی برای تمدن اسلامی دارند

آیت الله ابوالقاسم علیدوست عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی: نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه ظرفیت بزرگی دارند که می توان از آن برای شکل گیری تمدن اسلامی استفاده کرد.

(بیشتر…)

نقش رنگ‌ها در سبک زندگی دینی/ تاثیرات روانی رنگ‌ها و تاکید اسلام

آیت الله اراکی: اولین رنگ مثبت که در منابع، روایات و آیات کریمه قرآن مثبت بودن آن محرز است، رنگ سبز است. نسبت به این رنگ از آیات و روایات استفاده می‌کنیم که مطلوبیت شرعی وجود دارد.

(بیشتر…)

رابطه علم و دین/ ملاک‌های تفکیک علم دینی از علم غیردینی

حجت الاسلام پارسانیا: علم ما برخی مواقع به سمت دین است و برخی مواقع به سمت غیردینی است و سمت غیردینی گاهی مقدمات دین‌دار شدن است و گاهی مخالف با دین دار شدن است وقتی دین می‌گوید اموری را فرا نگیریم و ما فرا می گیریم اینجا داریم شرک می ورزیم.

(بیشتر…)

علوم انسانی و جامعه اسلامی/ پاسخی بر مدعای مخالفان علم دینی

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه: مخالفان علم دینی گمان می‌کنند قرار است هر پرسش علمی را از قرآن و سنت دریافت کرد و عقل و تجربه را تعطیل ساخت و حال آنکه عقل و تجربه از مهمترین منابع علم دینی هستند.

(بیشتر…)

مهم‌ترین چیزی که اجتماع انسانی را استوار می‌دارد، عدالت است

از نظر علامه طباطبایی، مهم‌ترین چیزی که اجتماع انسانی را استوار و برقرار می‌دارد، عدالت است. سعادتِ شخص بر صلاح ظرف اجتماعی که در آن زندگی می‌کند، مبتنی است و بسیار دشوار است که فرد در اجتماعی فاسد، سعادتمند و رستگار گردد.

(بیشتر…)

غفلت از بُعد ایدئولوژیک اسلام مانع از فهم سبک زندگی اسلامی می‌شود

دکتر فریبا علاسوند، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده: غفلت از بعد ایدئولوژیک و برنامه‌ساز دینی مانند اسلام، مانع از فهم سبک زندگی در پارادایم اسلام خواهد بود.

(بیشتر…)

جدال علم و دین در تمدن اسلامی نبوده است/سه رویکرد درباره علم و دین

امیرمحمد گمینی، استادیار دانشگاه تهران: جدال و اختلاف عمیقی در تمدن اسلامی بین علم و دین وجود نداشته است و در تمدن اسلامی جایی را سراغ نداریم که علم و دین در تعارض مستقیم باشند.

(بیشتر…)

کانون علوم سیاسی غرب مادی است ولی ما ابدیت را در نظر می‌گیریم

ابراهیم برزگر نویسنده کتاب «رهیافت بومی سازی علوم سیاسی»: کانون برنامه ریزی علوم سیاسی غرب همین دنیای مادی است ولی ما افق درازمدت‌تری به نام ابدیت و آخرت را در نظر می‌گیریم. به همین دلیل سرچشمه منازعات بسیار عمیق است، از همه مهم‌تر این است که علوم سیاسی متعارف مغرب زمین مبتنی بر سکولاریزم است.

(بیشتر…)

میان علوم انسانی اسلامی و فلسفه اسلامی نسبت درستی قائل نشدیم

سیدرضا حسینی دکترای علوم سیاسی و پژوهشگر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: بخشی از فلسفه تاریخ اسلامی مبتنی بر فلسفه اسلامی موجود ماست اما نتوانستیم به درستی بین علوم انسانی اسلامی با فلسفه اسلامی نسبتی را قائل شویم.

(بیشتر…)

علم دینی غیر از ضرورت نظری ضرورت عینی هم دارد/تأملی در علم دینی

آیت الله محمدمهدی میرباقری: علم دینی غیر از ضرورت نظری، ضرورتی عینی نیز دارد و نزاع تاریخی بین جبهه ایمان و کفر در دوران معاصر در تقابل بین انقلاب اسلامی با جریان تجدد نمود یافته است.

(بیشتر…)

آیا مبانی علوم انسانی از نظر بنیادهای معرفت‌شناختی قابلیت تعمیم و اجرا دارد؟

حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا شاکرین: مگر ممکن است علوم انسانی اسلامی که بر اساس آموزه های وحیانی و انسان شناختی و معرفت شناختی الهی و حقیقی شکل و قوام یافته است، قابلیت تعمیم و اجرا نداشته باشد.

(بیشتر…)

سنت گرایان جوابی به سوال «چه باید کرد؟» ندارند/عدم ارجاع به قرآن

مالک شجاعی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در نشست «سنت‌گرایان و مسئله علم در تمدن اسلامی»: وقتی انسان معاصر از متفکر جریان سنت‌گرایی می‌پرسد که «با وضع موجود چه کنیم؟» پاسخی دریافت نمی‌کند.

(بیشتر…)

کارکردهای هفت‌گانه علوم انسانی/علم و اندیشه محصول پرسش وپاسخ است

حجت الاسلام شریفی: علم و اندیشه محصول و مولود ازدواج مبارک میان پرسش و پاسخ‌ است. به همین دلیل است که پیامبر اسلام(ص) در سخنی حکیمانه پرسش خوب را نیمی از دانش معرفی می‌کنند.

(بیشتر…)

راه‌حل‌های تعارض علم و دین/ بررسی یقین و ظنّ معرفتی

حجت الاسلام دکتر خسروپناه: برای حل تعارض علم و دین باید ابتدا به سطح معرفتی گزاره علمی و گزاره دینی توجه داشت؛ اگر معرفت دینی، یقینی و معرفت علمی، ظنی باشد؛ در آن صورت، معرفت دینی بر معرفت علمی مقدم است.

(بیشتر…)

تمدن نوین اسلامی آخرت و حیات جاودان را هم مد نظر دارد

حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم در خصوص تمدن نوین اسلامی و بسترها و نیازهای آن گفت: تمدن عبارت است از نوع مدنیت و سامانه زندگی اجتماعی مردمان در عرصه های گوناگون فکری و ساختار شکل گرفته و در هم تنیده مرتبط با آن در ابعاد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی.

(بیشتر…)

ویژگی‌های فقه مطلوب/ پیش‌فرض‌های نظام‌سازی فقهی از منظر شهید صدر

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین ملک‌زاده: داشتن فهم اجتماعی از نصوص دینی، تبویب فقه با رویکرد اجتماعی و حکومتی، کشف مکتب و نظام اجتماعی مبتنی بر فقه از ویژگی‌های فقه مطلوب از منظر شهید صدر است.

(بیشتر…)

جامعه علمی باید به فهرستی از مسایل و مشکلات انسان معاصر دست یابد

دکتر سلیمان خاکبان عضو هیئت علمی دانشگاه قم در مورد توسعه علم گفت: علم هنگامی توسعه پیدا می‌کند که از دایره مجهولات کاسته، و بر دایره معلومات افزوده شود و چون ظهور پرسش مقدمه و پیش‌نیاز گذار از مجهول به معلوم است، لذا هرچه پرسشهای بیشتری داشته باشیم، در موقعیت بهتری برای گذار از مجهولات به معلومات قرار می‌گیریم. پس، طرح عمدی و برنامه‌ریزی‌شده پرسشهای جدید و نوظهور، مصداقی دیگر از توسعه علم است.

(بیشتر…)

مدیران باید نظر اسلام را درباره حیطه مدیریتی خود بدانند/ولایت امر نیاز به فقاهت فقه کلان دارد

آیت الله اراکی: فقیهی که می‌خواهد متصدی مسئولیت باشد باید به فقه نظام تسلط داشته باشد و بتواند نظام اقتصادی جامعه را مدیریت کند، باید بداند که از نظر فقهی؛ نظام سیاسی، نظام فرهنگی و نظام اقتصادی چگونه است.

(بیشتر…)

آموز‌ه‌های امروزین تمدن اسلامی در ساحت تولید علم

مهدی جمشیدی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی: تولید علوم انسانیِ اسلامی در تمدن اسلامی از لحاظ «خاستگاه و منبع معرفتی» خصوصیت تمایزبخشی دارد و آن این است که متفکران متقدم مسلمان، همچون متفکران یونان باستان، دچار «عقل‌بسندگی» نشدند.

(بیشتر…)

تولید علم دینی هم ممکن است و هم مطلوب

سید محمد تقی موحد ابطحی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه: هرچند تحول علوم انسانی و تولید علوم انسانی اسلامی امری زمان‌بر است اما با مدیریت بهتر این فرایند، می‌توان از طریق شناسایی و پرورش استعدادهای درخشان و هدایت آنها به این عرصه برسرعت آن افزود.

(بیشتر…)

تحقیق، نقد و حضور در عرصه علمی جهان؛ راهکار اسلامی‌سازی علوم انسانی

حجت الاسلام والمسلمین ابوالحسن غفاری، مدیر گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی: نگاه انقلاب اسلامی به انسان، جهان و محیط زیست در دوره مدرن نگاهی جدید با ساختار و محتوایی نو است که بر اساس فطرت آدمی و منطبق با فطرت اوست.

(بیشتر…)

تمدّن و فرهنگ غرب تک بُعدی است/روش‌شناسی؛ لازمه تحول در علوم انسانی

حجت الاسلام محمدرضا مصطفی‌پور عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی: نباید دایره روش‌شناسی و معرفت‌افزایی را فقط منوط به تجربه کرد. حس و شهود و عقل و تجربه، همگی روش‌های معرفت‌افزایی و دانش‌پژوهی هستند.

(بیشتر…)

تعالیم دین به فلسفه جهت می‌دهد/ امکان اسلامی‌سازی علوم

حجت الاسلام فیروزجایی عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع): تاکید فراوان قرآن و روایات بر خداشناسی، موجب جهت‌دهی فیلسوفان مسلمان به سمت این موضوع و اهمیت یافتن آن در فلسفه شده است.

(بیشتر…)

پاسخ دهید