خانه / اخبار /

حجت‌الاسلام دکتر غلام‌رضا بهروزی لک:

جایگاه مهدویت در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی/ آرمان‌های انقلاب در جامعه مهدوی به اوج خود می‌رسد

حجت‌الاسلام دکتر غلام‌رضا بهروزی لک:

جایگاه مهدویت در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی/ آرمان‌های انقلاب در جامعه مهدوی به اوج خود می‌رسد

حضرت آقا در بیانیه گام دوم فرمودند «شعارهای انقلاب اسلامی کهنه شدنی نیست.» چرا که تجلی و تحقق این شعارها در آرمان شهر مهدوی خواهد بود. برای نمونه عدالت یکی از شاخص های برجسته جامعه موعود خواهد بود که ما نیز باید از آن الگوگیری کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر غلامرضا بهروزی لک، عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، با اشاره به فرارسیدن نیمه شعبان به بررسی تأثیر فرهنگ مهدویت در انقلاب اسلامی پرداخت و خاطرنشان کرد: در تحلیل تأثیر فرهنگ مهدویت بر انقلاب اسلامی باید مبانی نظری به شکل جدیدی مورد نظر قرار گیرد.

وی افزود: انقلاب اسلامی براساس نظام امامت شیعه شکل گرفته و تالی تلو حکومت معصوم(ع) است. یعنی امورات توسط نائب و جانشین عام امام زمان(عج) اداره می شود. مدیریت انقلاب اسلامی با محوریت اعتقاد به منجی موعود و امام عصر عج است.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که انقلاب اسلامی در قبال فرهنگ مهدویت دارای چهار وظیفه اساسی است، عنوان داشت: نخستین وظیفه انقلاب اسلامی احیای نام امام(عج) و دعوت جهانیان به آرمان های اساسی اسلام، سنت، قرآن و اهل بیت(ع) است. امام رضا (ع) در روایتی می فرماید «خدا رحمت کند کسی که امر ما را زنده نگاه دارد.»

وی ادامه داد: در انقلاب اسلامی ولی فقیه که مردم را به خود دعوت نمی کند بلکه به اسلام، سنت، قرآن و اهل بیت(ع) و امام زمان عج دعوت می کند. این کار در حقیقت احیای نام امام (عج) و معرفی ایشان به مردم جهان است.

حجت الاسلام والمسلمین بهروزی لک، دومین وظیفه حکومت اسلامی در قبال امام(عج) را تصدی امور توسط جانشینان عام ایشان در زمان غیبت بیان کرد و یادآور شد: پیش از انقلاب اسلامی نیز جانشینان عام امام زمان(عج) اجمالاً وظایفی مانند مقام فتوا و قضا را به خوبی انجام می دادند، ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر این دو وظیفه، وظیفه اجرایی کردن و مدیریت امور توسط جانشینان عام حضرت(عج) نیز محقق شد.

وی سومین وظیفه حکومت اسلامی نسبت به صاحب الزمان(عج) را الگوگیری از آرمان شهر مهدوی برای ادامه راه انقلاب و حکومت اسلامی برشمرد و تأکید کرد: هر چند دو وظیفه نخست یعنی احیای نام امام(عج) و تصدی امور اجرایی به خوبی انجام گرفته ولی درباره وظیفه سوم متأسفانه نقص های فراوانی دیده می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) اظهار داشت: متأسفانه زیاد نتوانستیم به سمت الگوگیری از آرمان شهر مهدوی حرکت کنیم. چون نگاه الگویی به آرمان شهر مهدوی یا وجود نداشته و یا اگر وجود داشته بسیار کم رنگ و حداکثر در حد فردی بوده است. در حالی که ما علاوه بر وظیفه انتظار ظهور، باید تشبه و مشابهت اجتماعی، سیاسی و… به جامعه موعود پیدا کنیم که برای رسیدن به این هدف می توان از آرمانشهر مهدوی در تدوین الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت بهره جست.

وی با تأکید بر این که چهارمین وظیفه حکومت اسلامی در برابر امام زمان(عج) زمینه سازی عام ظهور به معنای معرفی و ترویج نام و آرمانشهر مهدوی در جهان است، گفت: متأسفانه در معرفی امام(عج) و مرام و آرمان شهر مهدوی به جهانیان خوب عمل نکردیم در حالی که این وظیفه حکومت اسلامی در عصر غیبت است. البته حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری این مباحث را فرموده اند ولی این تنها کافی نیست بلکه باید بدنه حکومت اسلامی نیز به این امر اعتقاد داشته و برای آن تلاش کند.

حجت الاسلام والمسلمین بهروزی لک در تشریح تأثیر بیانیه گام دوم انقلاب بر مبحث ظهور عنوان کرد: در این باره دو موضوع مطرح می شود. نخست، تأثیر مهدویت بر بیانیه گام دوم انقلاب چیست؟ دوم، بیانیه گام دوم انقلاب چه تأثیری در تحقق جامعه منتظر و آرمان شهر مهدوی ایجاد می کند؟

وی خاطرنشان کرد: درباره موضوع نخست باید گفت حضرت آقا در بیانیه گام دوم انقلاب به سرگذشت ۴۰ سال انقلاب اسلامی اشاره کردند که به عقیده بنده مهم ترین و بزرگترین ویژگی ۴۰ سال گذشته انقلاب اسلامی، تحقق حکومت اسلامی و جانشینی نائبان عام امام زمان(عج) بود. این ویژگی با تأثیر از مهدویت ایجاد شده است.

این استاد اذعان داشت: درباره موضوع دوم نیز حضرت آقا به چالش های دیروز و امروز انقلاب اسلامی اشاره کردند. ایشان فرمودند که سیاست های استکباری مهم ترین مشکل و چالش انقلاب اسلامی است. درباره مهدویت و آرمان شهر مهدوی نیز مستکبران و مشرکان در آیه اظهار که می فرماید «لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون» مهم ترین مشکل معرفی شده و تأکید می شود که آرمان شهر مهدوی به دنبال جایگزین سازی مهدویت با استکبار مشرکان است. این نشانگر پیوند میان بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با آرمان شهر مهدوی است.

وی با یادآوری این موضوع که انقلاب اسلامی سبب شد مردم به مهدویت نسبت به گذشته باورمندی بیشتری پیدا کنند، اضافه کرد: انقلاب اسلامی شرایطی را فراهم کرد که مردم باور بیشتری به مقوله ظهور، تشکیل حکومت اسلامی، جامعه آرمانی و شهر مهدوی پیدا کنند. چرا که دیدند ولی فقیه به عنوان تالی تلو امام(عج) نیز در پی تحقق این اهداف است.

حجت الاسلام والمسلمین بهروزی لک با اشاره به این که مهم ترین بخش تجلی مهدویت در تمدن سازی نوین اسلامی است، تصریح کرد: در تمدن سازی نوین اسلامی مسائلی مانند علم، دانش، عدالت محوری و… مطرح می شود که تمام این ویژگی های آرمانی در مهدویت به اوج می رسد.

وی ادامه داد: حضرت آقا در بیانیه گام دوم فرمودند «شعارهای انقلاب اسلامی کهنه شدنی نیست.» چرا که تجلی و تحقق این شعارها در آرمان شهر مهدوی خواهد بود. برای نمونه عدالت یکی از شاخص های برجسته جامعه موعود خواهد بود که ما نیز باید از آن الگوگیری کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)، درباره تأثیر مهدویت در پیشرفت انقلاب نیز گفت: انتظار به دو صورت منفعل یا پویا صورت می گیرد. در انتظار منفعل آینده نگری، الگوگیری و عمل راسخ جدی گرفته نمی شود. ولی در انتظار پویا زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی و… برای تحقق آرمان های شهر مهدوی صورت می گیرد.

وی افزود: تلاش ما باید حفظ انتظار پویا باشد. چون باورمندی به فرهنگ مهدویت بسیار گسترده شده و اکنون آمادگی جهانی برای آن وجود دارد. ما باید الگوگیری از آرمان شهر مهدوی را در زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی و… خود برجسته کنیم. باید به دنبال امیدبخشی و هدایت بخشی باشیم.

این استاد حوزه در پایان سخنان خود، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را امیدبخش و هدایت بخش توصیف کرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در شرایط تحریم با صدور این بیانیه روزنه جدیدی برای جامعه ما گشودند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۱10890

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>