خانه / اخبار /

آیت الله سیفی مازندرانی:

آیات قرآن برای اثبات ولایت فقیه کافی است/ عقل حکم می‌کند اداره جامعه به وسیله عالم آگاه به احکام الهی باشد

آیت الله سیفی مازندرانی:

آیات قرآن برای اثبات ولایت فقیه کافی است/ عقل حکم می‌کند اداره جامعه به وسیله عالم آگاه به احکام الهی باشد

مسعده به نقل از اباعبدالله(ع) می فرماید که بر قوی مطاعی که امت از او شنوایی داشته باشد و او نیز عالم به معروف و منکر الهی باشد، امر به معروف و نهی از منکر بر او واجب است و تفسیر آیه «وَمِنْ قَوْمِ مُوسَى أُمَّهٌ یَهْدُونَ بِالْحَقِّ وَبِهِ یَعْدِلُونَ» نیز دلالت بر این موضوع دارد. منظور روایت از قوی نیز قوی جسمانی نیست بلکه مربوط به اطاعت پذیری مردم می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، آیت الله علی اکبر سیفی مازندرانی، استاد برجسته حوزه علمیه در درس مسائل مستحدثه با اشاره به آیات امر به معروف و نهی از منکر به اثبات ولایت فقیه پرداخت و بیان داشت: براساس آیات قرآن کریم امر به معروف و نهی از منکر بر همه واجب است.

وی افزود: اگر در جامعه ای دو گروه وجود داشته باشد که یک گروه بر معروف ها و منکرات شرعی آشنا و یک گروه بر معروف ها و منکرات شرعی ناآشنا باشد، بدون شک عقل حکم می کند افرادی باید زمام امور را دست گیرند که آگاهی کاملی نسبت به معروف و منکرات الهی داشته باشند تا بتوانند معروف ها را به تمامه اجرا و منکرات را به تمامه دفع کنند. از این رو معتبره مسعده بن صدقه دلالت روشنی دارد نسبت به این که بر فقیه مطاع امر به معروف و نهی از منکر واجب بوده و بقیه باید از او تبعیت کنند.

آیت الله سیفی یادآور شد: مسعده به نقل از اباعبدالله(ع) می فرماید که بر قوی مطاعی که امت از او شنوایی داشته باشد و او نیز عالم به معروف و منکر الهی باشد، امر به معروف و نهی از منکر بر او واجب است و تفسیر آیه «وَمِنْ قَوْمِ مُوسَى أُمَّهٌ یَهْدُونَ بِالْحَقِّ وَبِهِ یَعْدِلُونَ» نیز دلالت بر این موضوع دارد. البته فقها این آیه را به عنوان اعتبار علم به معروف و منکر استدلال کرده اند ولی ما بر وجوب امر به معروف و نهی از منکر استدلال می کنیم. منظور روایت از قوی نیز قوی جسمانی نیست بلکه مربوط به اطاعت پذیری مردم می شود. این روایت و آیه شاهدی بر استدلال به آیاتی که قبلاً(جلسه گذشته) گفته شد، است وگرنه آیاتی که قبلاً بیان کردیم برای اثبات ولایت فقیه کافی است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه سخنان خود براساس روایات به اثبات ولایت فقیه پرداخت و عنوان کرد: فقها به روایات مختلفی استدلال کرده اند. امام راحل نیز به بخشی از این روایات استدلال کرده اند. ایشان در کتاب البیع به روایتی اعتنا کرده اند که بنده به غیر از کلام ایشان در جایی ندیده ام و آن معتبره فضل بن شاذان است.

وی افزود: معتبره می گوید امام رضا(ع) براساس آیه «أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ» می فرمایند: علت و دلیلی که خداوند مردم را امر بر اطاعت از عده ای می کند این است که بشریت از ابتدای پیدایش تا انتها دارای قوای مانند غضب، شهوت و… است، دنیا نیز برای بشر لذت بخش است و براساس همین موضوع است که عده ای بر عده دیگر تجاوز می کنند و افراد چون دوست ندارند لذت خود را به سبب حق دیگری از دست دهند به همین دلیل باید قانونی باشد تا سدی در برابر کارهای آن ها باشد و به داد مظلوم برسد. حکمت الهی اقتضاء می کند فرد امینی که اهل هوا و هوس و شهوت پرستی نیست و به قوانین الهی عالم است بشریت را نسبت به این قوانین الهی امر کند از این رو خداوند متعال اولامر را جعل کرده است.

آیت الله سیفی مازندرانی گفت: امام راحل بر همین سخن امام رضا(ع) استدلال می کند. امام خمینی(ره) می فرمایند «تمام خطراتی که امام رضا(ع) فرمودند در عصر غیبت با شدت بیشتر محقق شده و مصداق خارجی دارد. به همین دلیل اگر حکمت الهی در قرار دادن اولامر دفع این خطرات است به طریق اولا باید در عصر غیبت نیز رییس امینی که عالم به احکام الهی است وجود داشته باشد تا بتواند این خطرات را دفع کند و این عالم فردی نیست جز فقیه.»

وی اضافه کرد: در مقبوله عمربن حنظله نیز آمده – درباره روای هیچ مذمتی وجود ندارد. همچنین مقبوله روایتی است که همه در مقام عمل و فتوا قبول می کنند – در این روایت امام صادق(ع) می‏فرماید: «… من کان منکم ممن قد روی حدیثنا و نظر فی حلالنا و حرامنا و عرف احکامنا فلیرضوا به حکماً فانی قد جعلته علیکم حاکماً فاذا حکم بحکمنا فلم یقبل منه فانما استخف بحکمنا و علینا رد و الرادعلینا کالراد علی الله وهو علی حد الشرک بالله.» منظور از حاکم به ویژه در آن زمان به معنای امیر و سلطان است.

استاد حوزه گفت: در توقیع شریف نیز آمده «و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواه حدیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجه الله علیهم.»

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۲10904

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>