خانه / اخبار /

حجت‌الاسلام والمسلمین بنیادی:

نگاه سطحی شأن بیانیه گام دوم را تنزل می‌دهد/ لزوم نگرش اجتهادی

حجت‌الاسلام والمسلمین بنیادی:

نگاه سطحی شأن بیانیه گام دوم را تنزل می‌دهد/ لزوم نگرش اجتهادی

نایب‌رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر نگاه اجتهادی به بیانیه انقلاب گفت: نگاه سطحی به بیانیه انقلاب وزن آن را تنزل می‌دهد؛ بنابراین باید نگاه علمی و اجتهادی به آن داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین بنیادی، نایب‌رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، امروز دوم شهریورماه در هم‌اندیشی استادان حوزه علمیه با عنوان «بیانیه گام دوم انقلاب؛ رسالت حوزه‌های علمیه» که در خبرگزاری رسا برگزار شد با بیان اینکه زمان صدور این بیانیه مهم است گفت: حضرت آقا بعد از وفات امام خمینی(ره) هم بیانیه مهمی صادر کردند که شاید بتوان آن را بیانیه اول انقلاب بدانیم.

وی با بیان اینکه نگاه سطحی به بیانیه وزن آن را تنزل می‌دهد، بیان کرد: اگر جهت و سمت و سوی بیانیه به سستی پیش برود تا ثریا نادرست پیش خواهد رفت لذا باید بسیاری از مطالب بیانیه را به صورت اجتهادی بنگریم و دنبال اصول و قواعد آن باشیم.

حجت‌الاسلام بنیادی با بیان اینکه گاهی تحقیق و پژوهش صورت می‌گیرد، ولی در درون قفسه کتابخانه‌ها می‌ماند اظهار کرد: مهم‌ترین پژوهش در هر زمینه هم که باشد باید به سمت میدانی و کاربردی شدن پیش برود و مشکلی را در میدان عمل بگشاید ولو اینکه یک صفحه باشد.

نایب‌رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ایجاد الگو و مدل را از دیگر ضرورت‌ها برای بیانیه برشمرد و تصریح کرد: انقلاب اسلامی منظومه‌ای از الگوهاست، ولی در برخی موارد مانند بانکداری، غنا و موسیقی و … صرفا به مباحث نظری بسنده شده در حالی که باید نظریه عملیاتی ارائه دهیم لذا بیانیه را باید به صورت منظومه ببینیم و اگر در یک بخش مانند فرهنگ، پژوهش صورت می‌گیرد باید آن را با توجه به اقتصاد مورد مطالعه قرار دهیم.

حجت‌الاسلام بنیادی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با هیئت دولت نسبت به اقتصاد و فرهنگ هشدار دادند لذا فرهنگ را ما باید بسازیم، زیرا داشته‌های ما در این عرصه کم نیست، ولی چون به سمت عناصر مهم فرهنگی در جامعه نرفته و درست آسیب‌شناسی نکرده‌ایم فرهنگ به معضل برای جامعه دینی ما تبدیل شده است که مقام معظم رهبری در هفت گانه بیانیه و توصیه‌ها به آن اشاره فرموده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: رسا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۲12519

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>