خانه / اخبار / قرآن طرحی برای هدایت جامعه از ظلمات به نور است

قرآن طرحی برای هدایت جامعه از ظلمات به نور است

عضو مجلس خبرگان رهبری تواضع مقابل قرآن را آغاز ورود به این ساحت مقدس دانست و گفت: قرآن طرحی است که خدای متعال به وجود مقدس نبوی عنایت کرده تا جامعه را از ظلمات به هدایت رهنمون شود.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه مفتاح به نقل از خبرگزاری مهر، آیین افتتاحیه دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان جهان اسلام عصر شنبه، یکم اردیبهشت با حضور شخصیتهای فرهنگی و قرآنی در هتل ارم تهران برگزار شد.

آیت‌الله سیدمحمدمهدی میرباقری؛ عضو مجلس خبرگان رهبری در این آیین با قرائت آیاتی از قرآن کریم اظهار کرد: در کلام نورانی امیرالمومنین (ع) در خطبه ۱۷۶ نهج البلاغه فرازهایی درباره قرآن است مبنی بر آنکه: «احدی نیست که با قرآن مجالست کند الا وقتی از سر این سفره برمی‌خیزد چیزی بر او اضافه یا کم شده باشد»؛ یعنی یا هدایتی بر او افزوده شده یا ضلالت و سردرگمی از او برداشته می‌شود؛ کتابی است که به تعبیر نورانی روایت تلاوت هر حرف او حسناتی برای انسان همراه داشته و سیئاتی را از او دور می‌کند و در برخی روایات تصریح شده هر حرف قرآن چنین برکاتی دارد.

وی ادامه داد: در روایات است اگر کسی قرآن را ایستاده در نماز بخواند برای هر حرف ۱۰۰ حسنه، اگر نشسته بخواند برای هر حرف ۵۰ حسنه و اگر خارج از نماز بخواند برای هر حرف ۱۰ حسنه برای او نوشته می شود؛ این یعنی فقط حروف مقطعه قران نیست که تک تک اش معنا دارد بلکه هر حرف قران به تنهایی معنا دارد لذا در برخی روایات، ائمه (ع) حروف قرآن را معنا می‌کنند که این یعنی در سراسر قرآن حروف مقطعه وجود دارد و غیر از معنای ظاهری، حامل اسرار باطنی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در روایات آمده اگر کسی قرآن را ختم کند، گویا نبوت بین دو پهلوی او جمع می شود در حالی که پیغمبر نیست، تصریح کرد: از امام سجاد (ع) نیز در «کافی» روایتی نقل شده که فرمودند: «اگر کسی از رزق قرآن برخوردار شود و آنگاه گمان کند خدای متعال به دیگری رزقی بهتر از او داده امر بزرگی را کوچک و امری کوچک را بزرگ شمرده است.»

آیت‌الله میرباقری تاکید کرد: قرآن کتابی است که نگاه کردن به آن، تلاوت و حفظ و فهم آن و نیز عمل به آن فضیلت دارد و هیچ یک با دیگری در تزاحم نیست لذا کسی که قرآن را به همراه دارد با کسی که چنین نیست، تفاوت دارد؛ از این رو، همه ما باید هم به قرآن ایمان داشته باشیم و هم بکوشیم آن را در عمل پیاده کنیم که هر یک هم فضیلت خود را دارد.

وی با اشاره به اینکه همه ما برای نشست کنار این سفره الهی دعوت شده‌ایم، گفت: انس و تواضع مقابل قرآن آغاز ورود به این ساحت مقدس است، انسان بدون انس با کتاب الهی از آن بهره نمی‌برد.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: یکی از اساتید می‌گفت اگر با قران مانوس شدید درهایی به سوی شما باز می گردد؛ بعد ازاین انس، ایمان و عمل به قرآن وظیفه ما است اما در این میان مهم آن است که این کتاب عزیز در اصل مخاطب اش را پیامبر اکرم (ص) قرار می‌دهد، یعنی طرحی است که خدای متعال به پیامبر اکرم(ص) برای هدایت کل بشریت اعطاء کردند.

آیت‌الله میرباقری ادامه داد: در این طرح نورانی، شریعت و مناسک زندگی ما وجود دارد چنان که بسیاری از آیات شرایع را بیان می‌کنند و مشتمل بر سلوک باطنی ما است و این عمل نمی‌شود مگر به دست مبارک رسول خد ا(ص)؛ در کتاب شریف کافی آمده: «اگر کسی از دنیا برود و قرآن را نیاموخته باشد، ملائکه در برزخ به او می‌آموزند.» آیات قرآن درجات بهشت‌اند اما سیر در این درجات و نور و روح قرآن جز به دست حضرت رسول (ص) ممکن نمی‌شود.

وی با بیان اینکه سلوک با قرآن و سیر در درجات معنوی آن جز با شفاعت نبوی حاصل نمی‌شود، تصریح کرد: دسترسی به معارف قرآن نیز همین طور است، کتابی که از عالم الهی تنزل یافته جز با بیان نورانی رسول خدا (ص) فهم نمی‌شود از این رو، ایشان هم آیات را تلاوت کردند هم آن را تعلیم دادند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: این کتاب برنامه ای است برای حضرت محمد (ص) تا ایشان مردم را از ظلمات به سوی نور هدایت کنند؛ چنان که خدای متعال به پیامبر(ص) می‌فرمایند: «انسانهایی که خود را مستغنی از تلاوت و هدایت تو می‌دانند و طغیان می‌کنند» وقتی حضرت رسول (ص) نماز می خوانند همه دنیا مسجد و نمازخانه می شوند و آنها که این را برنمی تابند، مقابل ایشان می ایستند.

آیت‌الله میرباقری گفت: بنابراین قرآن طرحی است که خدای متعال به وجود مقدس نبوی عنایت کرده تا جامعه را از ظلمات به هدایت رهنمون شود. جبهه ای مقابل حضرت(ص) است که باید این را از ظلمات به نور هدایت کند؛ از این رو، برخورداری از شریعت این کتاب جز با طهارت نفس ممکن نیست و این طهارت هم خواست خدا است.

وی با تاکید بر انس و مجالست با اهل قرآن تصریح کرد: هدایت قرآنی به‌طور جزیره‌ای نصیب کسی نمی‌شود، قرآن طرحی است که خدای متعال برای انسانها فرستاده و همه این طرح بر محور حضرت رسول (ص) است بنابراین گر امت اسلام بر این مدار باشند، به اندازه مشارکت بهره‌مند می‌شوند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به حدیث شریف ثقلین، یادآور شد: ما همه سلول پیکر هستیم که روح قرآن در آن دمیده شده است؛ لذا باید خود را وقف این روح کنیم و برخورد با شرک و نفاق که برنامه نبوی بوده را ادامه دهیم نه آنکه بر اساس طرح دشمن حرکت کنیم.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/023658

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*