خانه / اخبار /

در نشستی مطرح شد:

برخی می‌گویند زمان عبور از شهید صدر رسیده است/ شهید صدر پیشگام در فقه نظامات است

در نشستی مطرح شد:

برخی می‌گویند زمان عبور از شهید صدر رسیده است/ شهید صدر پیشگام در فقه نظامات است

آیت الله سید منذر حکیم با تاکید بر اینکه شهید صدر چشمه جوشان و سرچشمه علم بود، گفت: متاسفانه برخی از افراد اندیشه های شهیدر صدر را نخوانده، نسنجیده و نادیده نقد کرده و می‌گویند زمان عبور از شهید صدر رسیده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری _ تحلیلی مفتاح، نشست اندیشه اجتماعی متفکران مسلمان با بازخوانی اندیشه اجتماعی شهید صدر در تالار شهید مطهری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این نشست آیت الله سید منذر حکیم، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید پارسانیا، حجت الاسلام مجتبی خراسانی و دکتر مهدی حسین زاده یزدی به ایراد سخن پرداختند.

در ابتدای جلسه، آیت الله سید منذر حکیم با تاکید بر اینکه شهید صدر چشمه جوشان و سرچشمه علم بود، گفت: با این وجود ایشان در مجامع علمی، حوزه های علمیه به ویژه حوزه علمیه نجف و دانشگاه ها مظلوم هستند. شاید شهید صدر در حوزه های خارج از ایران و عراق شناخته تر باشد.

وی گفت: متاسفانه برخی از افراد اندیشه های شهیدر صدر را نخوانده، نسنجیده و نادیده نقد کرده و می گویند زمان عبور از شهید صدر رسیده است.

حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا به عنوان سخنران بعدی جلسه، گفت: شهید صدر دارای نوآوری های مختلف بودند که برخی در بستر اندیشه های اصولی و فقهی است و برخی در قلمرو اندیشه اسلامی می باشد.

وی افزود: شهید صدر با فتوای فقها توانستند فقه نظامات را استخراج کنند که ورود به این مساله کار نویی از ایشان بود. لذا شهید صدر را می توان پیشگام در فقه نظامات دانست.

در ادامه، حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی یکی دیگر از سخنرانان جلسه، با بیان اینکه علامه شهید صدر متفکر چند بعدی هستند، تصریح کرد: هر کس براساس تخصصی که دارد مباحث ایشان را بررسی می کند و این امر ما را در خطر تجزیه قرار می دهد، به همین دلیل باید ابعاد مختلف ایشان بررسی شود.

وی افزود: شهید صدر منظومه ای فکر می کنند و تفکرات و نظریات ایشان شبکه ای است.

الهی خراسانی در ادامه افزود: شهید صدر بر خلاف دیگران، پیش از ورود به مباحث معرفت شناسی درک کردند که ساخت مکتب و نظام اسلامی جز با معتبر دانستن یافته های تجربی ممکن نیست.

دکتر مهدی حسین زاده یزدی، سخنران بعدی جلسه با بیان اینکه در مواجهه با آثار شهید صدر نباید دچار سوء فهم شویم، گفت: ایشان دوگانه هایی دارند که باید در کنار یکدیگر بررسی شود.

وی افزود: از نظر شهید صدر تجربه اجتماعی تنها با علوم تجربی قابل دسترسی نیست.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۳10925

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>