خانه / اخبار /

آیت‌الله حکیم:

برای تحقق بیانیه گام دوم باید به اندیشه‌های افرادی مانند شهید صدر احاطه داشت/ مظلومیت شهید صدر در مجامع علمی

آیت‌الله حکیم:

برای تحقق بیانیه گام دوم باید به اندیشه‌های افرادی مانند شهید صدر احاطه داشت/ مظلومیت شهید صدر در مجامع علمی

آیت الله حکیم با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی عنوان کرد: بیانیه گام دوم که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شد، آغازی برای یک حرکت جدید است و بدون احاطه به اندیشه های افرادی مانند شهید صدر و فراگیری صحیح آن این گام با مشکلاتی روبرو می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، آیت الله سید منذر حکیم، استاد برجسته حوزه علمیه قم در نشست اندیشه اجتماعی متفکران مسلمان با بازخوانی اندیشه اجتماعی شهید صدر که در تالار شهید مطهری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، بیان داشت: شهید صدر چشمه جوشان و سرچشمه علم بود، ولی با این وجود در مجامع علمی، حوزه های علمیه به ویژه حوزه علمیه نجف و دانشگاه ها مظلوم هستند. شاید شهید صدر در حوزه های خارج از ایران و عراق شناخته تر باشد.

وی افزود: قرآن کریم می فرماید «ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْکِتَابَ الَّذِینَ اصْطَفَیْنَا مِنْ عِبَادِنَا فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِنَفْسِهِ وَمِنْهُمْ مُقْتَصِدٌ وَمِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَیْرَاتِ؛ آن گاه (پس از آن پیامبران سلف) ما آن خاندان را که از بندگان خود برگزیدیم، وارث علم قرآن گردانیدیم. باز هم بعضی از آن ها(یعنی فرزندان او) به نفس خود ظلم کردند و بعضی راه عدل پیمودند و برخی به هر عمل خیر(با جان و دل) به دستور حق سبقت گیرند. این رتبه در حقیقت همان فضل بزرگ (و عطای بی‌منتهای الهی) است.»

آیت الله حکیم خاطرنشان کرد: آیه فوق انسان ها را به سه دسته تقسیم می کند. ۱- افرادی که به خود ظلم کرده و از فرصت ها استفاده بهینه نمی کنند. ۲- افراد میانه رو و معتدل که تا حدودی قدر فرصت ها و امکانات را دانسته و در سطح قابل قبولی هستند. ۳- افراد پیشتاز که با توجه به توفیقات الهی در خیرات پیشتاز هستند مانند انبیاء و ائمه اطهار(ع). می توان ادعا کرد شهید صدر یکی از افراد گروه سوم بود. البته پیشتازی دارای مراتبی است.

وی با بیان این که شهید صدر می دانست برای نجات عراق و جامعه اسلامی باید به قله شهادت برسد، بیان کرد: ایشان می گفتند باید از تجربه امام حسین(ع) برای تحول جامعه استفاده کرد. اگر خونی مانند خون حسین بن علی(ع) در جامعه نباشد باید به قدری خون بجوشد که شهادت اتفاق افتاده و حرکتی به وجود آید.

این استاد حوزه با تأکید بر شناخت و بازخوانی آثار و اندیشه های شهید صدر اذعان داشت: اندیشه های شهید صدر جدید و نو است ولی متأسفانه برخی از افراد بدون خواندن، سنجیدن و شناخت مطالب، ساز عبور از ایشان را می زنند. همان گونه که همین افراد عبور از اندیشه های شهید مطهری و امام راحل را نیز مطرح می کنند. این حرکت ها غیر علمی است.

شاگرد شهید صدر از موضوع یابی، مسأله شناسی و روش شناسی به عنوان سه گام مهم در شناخت مباحث اجتماعی شهید صدر نام برد و گفت: متأسفانه در حوزه و دانشگاه بر روی این مسائل یا کار نشده و یا اگر هم شده بسیار کم است. شهید صدر بیشترین تأکید را بر روی روش شناسی داشتند.

آیت الله حکیم، همچنین با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی عنوان کرد: بیانیه گام دوم که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شد، آغازی برای یک حرکت جدید است و بدون احاطه به اندیشه های افرادی مانند شهید صدر و فراگیری صحیح آن این گام با مشکلاتی روبرو می شود.

وی در ادامه موضوعاتی براساس دیدگاه نظام اجتماعی شهید صدر برای تهیه پایان نامه ارائه داد که شامل «محتوای اندیشه اجتماعی شهید صدر»، «روش دستیابی به اندیشه اجتماعی شهید صدر»، «روش بهره برداری از اندیشه شهید صدر»، «آشنایی با منابع و میراث شهید صدر»، «کتاب مجتمعنا»، «ویژگی های اندیشه اجتماعی شهید صدر»، «جامعه انسانی و جامعه اسلامی از نگاه شهید صدر»، «اندیشه های تمدنی شهید صدر»، «روش شناسی اندیشه های تمدنی شهید صدر»، «نظام اجتماعی اسلام از نگاه شهید صدر»، «روش شهید صدر در بررسی و ارزیابی مهمترین نظامات اجتماعی معاصر»، «نقش شهید صدر در نظریه پردازی و نهادینه کردن اصل ولایت الهی و ولایت فقیه در نظام جمهوری اسلامی»، «موضوع شناسی و مسئله یابی اندیشه اجتماعی شهید صدر»، «روش شناسی حل مسئله»، «ابتکارات شهید صدر در خصوص طرح های علمی» و… می شود.

استاد برجسته حوزه همچنین از ۱۴ جلد کتاب پیشوایان هدایت به عنوان برکات شهید صدر یاد کرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب نگاه ویژه ای به این آثار دارند.

وی افزود: برکت دیگر شهید صدر نظام جامع خانواده در اسلام است. ما اصلاً چیزی به نام فقه فردی نداریم چون انسان در جامعه و جامعۀ انسانی داریم که ازدواج و تشکیل خانواده حلقه وصل آن هاست. در خانواده نیز موضوعات مختلفی مانند حقوق خانواده، مدیریت خانواده، تربیت خانواده، اقتصاد خانواده و… مطرح است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۴10934

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>