خانه / اخبار /

استاد حوزه:

تخصص‌گرایی با تقویت قوه اجتهاد رابطه نزدیک دارد

استاد حوزه:

تخصص‌گرایی با تقویت قوه اجتهاد رابطه نزدیک دارد

حجت‌الاسلام سید قوام‌الدین هاشمی تخصص‌گرایی را دارای رابطه طولی با قوه اجتهاد توصیف کرد و گفت: اساتید مبرز و مهذب باید طلاب نخبه را برای اجتهاد تخصصی پرورش دهند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح؛ حجت‌الاسلام سید قوام‌الدین هاشمی، عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین و استاد سطح عالی حوزه در گفت‌وگویی درباره مباحث مطروحه از سوی رهبر معظم انقلاب در دیدار با طلاب و فضلای حوزه، تخصص گرایی و تقویت قوه اجتهاد را در طول هم توصیف کرد و گفت: اگر شخص مجتهد باشد تخصص نیز دارد؛ زیرا به طور قطع، مجتهد در آن رشته‌ای که مجتهد می‌شود دارای تخصص است.

عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین با اشاره به لزوم تخصصی شدن فقه، اظهار داشت: در زمان‌های آینده یک فرد نمی‌تواند به تمام ابواب فقه تسلط کامل داشته باشد؛ چون مسائل گسترده‌تر خواهد شد و عمر یک نفر برای اجتهاد در تمام ابواب کفایت نمی‌کند؛ ما باید عبادات، معاملات و احکام و عقد و ایقاع را از هم جدا کنیم و بعد از آن هر فرد در یک رشته تخصص پیدا کند و این متخصصان مجمعی را باید تشکیل دهند و از آن مجمع افتا صادر شود.

استاد سطح عالی حوزه توضیح داد: هیچ کس نمی‌تواند در طول عمر خود در تمام ابواب فقه، احادیث، شروح و نظریات بتواند تحقیق کند و دست یابد.

حجت‌الاسلام هاشمی با بیان مثال‌هایی از سیاست و فلسفه در غرب که به صورت بسیار تخصصی در مسائل مختلف کار می‌کنند اظهار داشت: این کارها را ما باید روی احادیث و آیات قرآن انجام دهیم؛ آیات الاحکامی نوشته شده است و آقایان شرح کرده‌اند، اما آن شرح با توجه به این همه پیشرفت جای کار بیشتر دارد.

حجت‌الاسلام هاشمی تصریح کرد: قوه اجتهاد باید تقویت شود و به افراد خوش استعداد میدان داده شود؛ البته متأسفانه اکنون طلبه‌ها مشکل روزمره دارند، این مشکل را مراجع باید حل کنند.

استاد سطح عالی حوزه با بیان مشکلاتی از معیشت طلاب و روحانیان تأکید کرد: اساتید مبرز و مهذب باید با این طلاب خوش استعداد کار کنند، نباید طلاب جوان با دیدن بعضی مسائل از اساتید راهشان از علم به سوی مادیات کج شود؛ اساتید زاهد دارای کمالات باید استادی طلبه‌های ممتاز را به عهده بگیرند و پس از اینکه در رجال، حدیث‌شناسی، فقه و اصول مقداری دوره دیدند بعد در کتاب فقه خاصی متخصص شوند.

انتهای پیام/

منبع: رسا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۴11366

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>