خانه / مبانی علوم انسانی اسلامی / اگر مفهوم علم فهم گردد همه چیز فهم می‎شود

اگر مفهوم علم فهم گردد همه چیز فهم می‎شود

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه دوره آموزشی پژوهشی علوم انسانی اسلامی مفتاح، در روز نخست دوره، جناب آقای حجت‎الاسلام و المسلمین دکتر پارسانیا به سخنرانی پرداختند که موضوع سخنرانی ایشان، سیر تحولات معنای علم و عقل در جهان مدرن و جهان اسلام و تاثیر آن در علوم اجتماعی بوده است.

دکتر پارسانیا در باب اهمیت مفهوم علم به سخنرانی پرداختند و فرمودند که اگر اهمیت مفهوم علم فهم گردد و به آن اهمیت داده شود، همه چیز از جمله شبکه مفاهیم و معانی که با آن زیست می‎کنیم، جهان اجتماعی و … فهم می‎گردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم در ادامه افزودند: فرهنگ مدرن از طریق علم است که در فرهنگ‎ها و تمدن‎های دیگر معنا و مفهوم مورد نظر را وارد می‎سازد. هنگامی هم که مفهوم مدرن علم پذیرفته شد، اجازه نخواهد داد در مورد خود میدان گفتگو کنیم و امکان برون رفت از میدان رقیب برای ما هرگز به وجود نخواهد آمد.

ایشان در ادامه مباحث خویش به ماهیت علم پرداختند و فرمودند: علم در ذات خود، دینی یا غیر دینی نخواهد بود بلکه بسته به تعریفی که ما از علم می‎کنیم، متفاوت خواهد بود. البته مبانی معرفت‎شناختی، هستی شناختی و انسان‎شناختی نیز تاثیرگذار خواهد بود. هم‎چنین مسائل و انگیزه‎های تاریخی و اجتماعی هم اثرگذاری خود را خواهند داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان به تقسیم‎بندی علوم پرداختند و افزودند که تقسیم‎بندی علوم هر چند به مباحث مدیریتی و چینش رشته‎ها هم بستگی دارد اما مقدار زیادی از آن وابسته به مفهوم علم است و هر جامعه‏ ای علم متناسب با خود را دارا می‎باشد حتی علومی چون علوم اسطوره‎ای.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۴1733
<script>