خانه / مبانی علوم انسانی اسلامی / هدف دوره مفتاح توجه به فضای نخبگانی و هم‎افزایی نخبگان علوم انسانی

هدف دوره مفتاح توجه به فضای نخبگانی و هم‎افزایی نخبگان علوم انسانی

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه دوره آموزشی پژوهشی علوم انسانی اسلامی مفتاح، دکتر حمید بالایی مسئول دبیرخانه دوره در روز نخست به توجیه دوره و سیر محتوایی آن پرداختند.

ایشان در ابتدای سخنان خود، هدف از برگزاری دوره را توجه به فضای نخبگانی و هم‎افزایی نخبگان علوم انسانی در حوزه‎های مختلف اعلام نمودند و فرمودند: یکی از نقاط آسیب‏پذیر در حوزه‎ی تحول علوم انسانی که در بیانات مقام معظم رهبری نیز شاهد آن هستیم، توجه ویژه به فضای نخبگانی و هم‎افزایی بین نخبگان است. ظرفیت نخبگانی، ظرفیتی است که اگر در هر حوزه فراهم شود، تبدیل به یک موتور مولد می‎گردد مخصوصا اگر حرکت علمی باشد.

ایشان در ادامه فرمودند: این دوره اولین اقدام جدی و مؤثر دبیرخانه دائمی دوره‎ مفتاح است. انگیزه‎ی اولیه هم‎افزایی نخبگان فضای علوم انسانی عاملی شد جهت هماهنگی با برخی مجموعه‎ها و موسسات و ایجاد یک وفاق جمعی در راستای دستیابی به هدفی که پیش از این ذکر شد.

وی افزود: در یک سال گذشته که این دبیرخانه شروع به فعالیت نموده است، از خلال تعامل با اساتید مختلف و مؤسسات، به نظام مسائلی که تحول علوم انسانی در کشور ما به آنها نیاز دارد توجه کرده است. در این زمینه دبیرخانه مفتاح تلاش می‎کند بتواند از ظرفیت‎های مختلف کشور استفاده کند و این همت را مصروف جهت‎دهی حرکت علمی تحول در علوم انسانی کند. با توجه به اهدافی که ذکر گردید، دوره را صرفا آموزشی طراحی و برنامه‎ریزی نکردیم بلکه پژوهش را نیز اساس کار خود قرار داده‎ایم.

مسئول دبیرخانه دوره آموزشی پژوهشی علوم انسانی اسلامی مفتاح در توضیح دوره افزود: این دوره در دو روز ابتدایی به مباحث عمومی خواهد پرداخت و در چهار روز باقیمانده به مباحث تخصصی هر حوزه رشته پرداخته خواهد شد. حوزه رشته‎های تخصصی شامل اقتصاد، حقوق، سیاست، جامعه و فرهنگ، مدیریت، علوم تربیتی و روانشناسی و تاریخ و علوم تمدن اسلامی می‎باشد. ایشان در پایان به آمار شرکت‎کنندگان در دوره و سایر موارد اجرایی مربوط به دوره پرداختند.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۴1737
<script>