خانه / اخبار /

آیت‌الله عابدی/ فقه جهاد ۱۹:

منابعی در کلیسای نوتردام بود که شعائر مسیحیت را زیر سؤال می‌برد/ جایز نبودن تخریب کلیسا و کنیسه در جنگ

آیت‌الله عابدی/ فقه جهاد ۱۹:

منابعی در کلیسای نوتردام بود که شعائر مسیحیت را زیر سؤال می‌برد/ جایز نبودن تخریب کلیسا و کنیسه در جنگ

زیر کلیسایی که سوزاندنش(نوتردام) مدفن انجیل هایی بود که پاپ آن ها را قبول نداشته و تکفیر می کرد. احتمالاً این کار(آتش سوزی) تعمدی بوده و اینکه کار بزرگان خود مسیحیت باشد، بسیار زیاد است. چون این کلیسا بر خلاف کلیساهای دیگر عقایدی داشت. برای نمونه در این کلیسا ذخایری بود که می گفت عیسی خدا نیست.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، آیت الله احمد عابدی در جلسه نوزدهم درس خارج جهاد با بیان این که هدف ما از بیان مطالب مربوط به جهاد، شناخت حقیقت و واقعیت جهاد در اسلام برای رعایت آن در زندگی است، خاطرنشان کرد: هدف بعدی به نوعی دفاع از دین است. چون بیشترین تهمت هایی که به نبی اکرم(ص) زده می شود درباره جنگ های ایشان است. از این رو باید مشخص کنیم کدام برداشت از جهاد در اسلام درست و کدام برداشت غلط است. بدون شک جهاد در قرآن، روایات و سیره بیان شده، ولی هدف اصلی از بیان آن ها استفاده و برداشت های اخلاقی است.

وی افزود: امروزه از اصطلاحی به عنوان حقوق بشر دوستانه استفاده می شود. این حقوق در زمان جنگ مطرح می شود. البته حقوق بشر دوستانه قوانین و قواعد اخلاقی جنگ را بیان نمی کند بلکه تنها می گوید در زمان جنگ نباید غیر نظامیان را کشت. ولی در سیره پیامبر(ص) حقوق بشر نظامی در زمان جنگ نیز مطرح می شود، یعنی نظامیان باید مسائل اخلاقی را نسبت به خود و دشمن رعایت کنند.

آیت الله عابدی با یادآوری این موضوع که در طول تاریخ تعداد زیادی از مساجد مسلمانان توسط مسیحیان تصرف و به کلیسا تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: کلیساهایی نیز وجود دارد که تبدیل به مسجد شده و امروزه در اروپا زیاد رخ می دهد. ولی مسأله شرعی آن این است: اگر در یک جایی مسیحی یا یهودی وجود دارد جایز نیست فردی کلیسای آن ها را ویران کند ولی اگر مسیحیان یا یهودیان از شهر یا روستایی مهاجرت کرده باشند به طوری که کلیسا دیگر مراجعه کننده مسیحی نداشته باشد جایز است آن را تبدیل به مسجد کرد.

وی ادامه داد: اکنون در اروپا برخی از کلیساها به فروش می رسد و افراد آن را به صورت سینما، مراکز فروش و… تبدیل می کنند، اگر این گونه باشد تبدیل آن به مسجد نیز جایز است. و إلا اولاً و بالذات تبدیل کردن کلیسا به مسجد در صورتی که مسیحیان به آن مراجعه می کنند جایز نیست. یعنی مسلمانان به کلیساهای مسیحیان احترام قائلند ولی آن ها برای مساجد احترام قائل نیستند. برای نمونه در اسپانیا مسیحیان مساجد قرطبه، اشبیلیه، مومباسا را با وجود این که مسلمانان به آن ها مراجعه می کردند را تبدیل به کلیسا کرده اند. آیه «وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یُذْکَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثِیرًا» دلالت می کند بر این که کلیسا و کنیسه احترام دارد.

استاد حوزه در ادامه سخنان خود با اشاره به آتش سوزی کلیسای نوتردام فرانسه نیز تأکید کرد: بنده احتمال زیادی می دهم که این کار تعمدی بوده است. چون این کلیسا دارای سابقه بوده و پاپ نیز با آن به شدت مخالف بوده است. حتی چندین بار کشیش های این کلیسا را ترور کرده اند. یکی از مسائل مسیحیت این بوده که یک عیسی داریم یا دو عیسی؟ هر کس گفت دو عیسی داریم پاپ دستور داد او را ترور کردند و کشتند. مسأله دیگر این که انجیلی که در حال حاضر وجود دارد انجیل عیسی(ع) است یا انجیل ایشان چیز دیگری بوده است. همچنین واقعاً شعائر مسیحیت همین هفت شعئر هستند یا چیز دیگر؟

وی اضافه کرد: زیر کلیسایی که سوزاندنش(نوتردام) مدفن انجیل هایی بود که پاپ آن ها را قبول نداشته و تکفیر می کرد. احتمالاً این کار(آتش سوزی) تعمدی بوده و اینکه کار بزرگان خود مسیحیت باشد، بسیار زیاد است. چون این کلیسا بر خلاف کلیساهای دیگر عقایدی داشت. برای نمونه در این کلیسا ذخایری بود که می گفت عیسی خدا نیست. مخالف شعائر بود. یا این که دین مسیحیت برای پولوس است نه عیسی. این ها تفکرات کلیسایی بود که سوخت. به همین دلیل بنده بسیار احتمال می دهم که این آتش سوزی تعمدی بوده باشد.

آیت الله عابدی در ادامه همچنین درباره معاهده حضرت محمد(ص) با مسیحیان نجران گفت: در روایات کلمه «مسیحی» شامل مسیحیت و یهودیت و کلمه «یهودی» شامل یهودیت و مسیحیت می شود. حضرت(ص) در معاهده نوشته اند: نجران و اطراف نجران در پناه خانه خدا و در ذمه پیامبر هستند؛ اموال، دین و کلیساهایشان. نمونه دیگر: وقتی در جنگ چند کتاب تورات غنیمت مسلمانان شد پیامبر(ص) دستور دادند که این کتاب ها به یهودیان بازگردانده شود. در حالی که مسلماً تورات آن زمان تحریف شده بود و در آن توهین هایی به حضرت محمد(ص) و دیگر پیامبران شده بود. با این وجود حضرت(ص) نفرمودند تورات ها را نابود کنید بلکه فرمودند بازگردانید. این نشان می دهد که پیامبر اکرم(ص) به چه میزان به ادیان دیگر احترام می گذاشتند.

وی یادآور شد: برخورد پیامبر(ص) با افراد در جنگ به عفو و بخشش بود. برای نمونه در فتح مکه تمام یهودیان را آزاد کردند. نمونه دیگر سهیل بن عمر می گوید: هیچ کس به اندازه من پیامبر را اذیت نکرد ولی حضرت محمد(ص) در فتح مکه به درخواست فرزند سهیل را عفو کردند. در این باره نمونه های مختلفی وجود دارد.

این استاد حوزه تأکید کرد: متأسفانه غربی ها هر چقدر درباره جنگ های پیامبر(ص) کتاب نوشته اند گفته اند جنگ های خون آلود و خونریزی. در حالی که جنگ های خود غربی ها پر از خونریزی است. برای نمونه گفته می شود تعداد سربازان حاضر در جنگ جهانی دوم ۱۵ میلیون ۴۰۰ هزار نفر بوده است. تعداد کشته های جنگ جهانی ۵۵ میلیون نفر بوده است. یعنی نزدیک چهار برابر نظامیان در جنگ جهانی کشته شدند. در حالی که رسول خدا بیش از ۷۰ جنگ داشته اند که تعداد کشته های مسلمانان در این جنگ ها ۲۶۲ نفر بوده است. تعداد کشته های کفار و مشرکین در تمام این جنگ ها حدود ۱۰۲۲ نفر بوده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۵10952

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>