خانه / اخبار /

حجت الاسلام والمسلمین قوامی تأکید کرد؛

بهترین علوم، علوم انسانی است چون مدیریت و تربیت جامعه را عهده‌دار است/ مدیریت فقهی نداریم بلکه مدیریت تنها اسلامی است

حجت الاسلام والمسلمین قوامی تأکید کرد؛

بهترین علوم، علوم انسانی است چون مدیریت و تربیت جامعه را عهده‌دار است/ مدیریت فقهی نداریم بلکه مدیریت تنها اسلامی است

حجت الاسلام والمسلمین قوامی تأکید کرد: علوم انسانی برای تمدن سازی است و این تمدن سازی زمانی صورت می گیرد که علوم انسانی، اسلامی شود. تنها راه اسلامی سازی علوم انسانی، اجتهاد است.

حجت الاسلام و المسلمین سید صمصام الدین قوامی، رییس بنیاد فقهی مدیریت اسلامی در نشستی که از سوی دبیرخانه مفتاح برگزار گردید به بررسی مبانی مدیریت اسلامی پرداخت و بیان داشت: مدیریت از لحاظ آکادمیک در غرب متولد شد ولی از لحاظ علمی متعلق به مسلمانان است که متأسفانه نتوانستیم آن را به صورت صحیح تبیین کنیم. البته آکادمیک شدن مدیریت نیز به معنای عیب و نقض نداشتن آن نیست.

وی افزود: به طور کلی علم به دو نوع صحیح و ناصحیح تقسیم می شود که علم صحیح برای مسلمانان و ناصحیح برای غیر مسلمانان است. علم ناصحیح است که فرد را به خودمحوری و خودگردانی می کشاند. چون علم ناصحیح دارای آلایندگی است.

حجت الاسلام والمسلمین قوامی با تأکید بر این که شیعیان وارث علوم هستند، خاطرنشان کرد: ما اهل بیت(ع) را داریم و می توانیم از علوم این بزرگواران استفاده کنیم ولی متأسفانه تنبل و کاهلیم به همین دلیل از استعدادهای خودمان بهره نمی بریم.

وی ادامه داد: همان گونه که در دانش هسته ای پیشرفت کردیم باید در علوم انسانی هم پیشرفت کنیم و این توان وجود دارد. ما باید انقلاب علوم انسانی داشته باشیم. علوم انسانی برای تمدن سازی است و این تمدن سازی زمانی صورت می گیرد که علوم انسانی، اسلامی شود. تنها راه اسلامی سازی علوم انسانی اجتهاد است.

امام جمعه پردیسان با تأکید بر این که بدون علوم انسانی، تمدن سازی محال است، عنوان کرد: البته علوم انسانی که از درون آن علم صحیح بیرون بیاید. زمانی می توان از علوم انسانی علم صحیح را استخراج کرد که اجتهاد قدم در این عرصه بگذارد. روش اجتهاد، روش مادر است؛ روش اجتهاد یعنی تلاش برای به دست آوردن نظر معصوم و نظر معصوم یعنی نظر مطلوب.

وی خاطرنشان کرد: اجتهاد هم از روش های بشری استفاده می کند. باید بدانیم علم قدرت می آورد به همین دلیل باید به سراغ آن برویم. هر کسی در علم اول است، در قدرت نیز اول است. در رأس علوم نیز علوم انسانی قرار دارد چون فرد به وسیله آن جامعه و اقتصاد را مدیریت و تربیت می کند.

حجت الاسلام والمسلمین قوامی تأکید کرد: ما باید برای تولید علوم انسانی با دیگران(غربی‌ها) مشورت کنیم. به آن ها بگوییم انتهای علوم انسانی شما چیست؟ جز وحشت، تروریست و ظلم به دیگران است! این همه کشتار و خون ریزی محصول علوم انسانی شماست. متأسفانه ما در علوم انسانی اجتهاد خود را به کار نبرده ایم و برای آن نرم افزار و نظام تولید نکردیم.

وی افزود: غربی ها در زمینه علوم فداکاری می کنند و ما تنبلی. گاهی یک دانشمند غربی سال ها بر روی یک موضوع کار می کند و تحویل علوم انسانی می دهد و آن برای بشر راهنما می شود. در حالی که ما این گونه نیستیم و حتی در موضوع شناسی مشکل داریم. عقل مخصوص انسان است و عقل حجت خدا است، ما باید این را جدی بگیریم.

امام جمعه پردیسان با بیان این که باید به فریاد غرب برسیم، یادآور شد: باید به آن ها بگوییم که انقلاب نکردیم جلوی شما بایستیم انقلاب کردیم تا به شما کمک کنیم. میراث ما و آن ها یکی است. مدیریت جزء میراث بشری است. امروزه غرب در حال فروپاشی است و آینده مجدداً به ایران باز می گردد. مقدمات آن هم فراهم شد، به همین دلیل نباید عقل را نفی کنیم، بلکه باید تحلیلی کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه سخنان خود با بیان این که برای داشتن مدیریت اسلامی باید مدیریت را شناخت، خاطرنشان کرد: برای مدیریت اسلامی باید مدیریت نیروی انسانی، سازمانی، فرهنگی و… را دانست. چون مدیریت فرهنگ سازمانی، مولد معنویت است. مدیریت رفتار سازمانی، مولد انگیزش است. مدیریت منابع انسانی، مولد رشد است. مدیریت وظایف اولیه، مولد نظم است.

وی افزود: ما در حال حاضر در ابتدای مسیر علوم انسانی هستیم و باید برای آن تلاش کنیم. در حال حاضر علوم انسانی غربی همانند شیر پاستوریزه است ولی علوم انسانی ما مانند شیر خام است که باید پاستوریزه شود.

حجت الاسلام و المسلمین قوامی، استفاده از اصطلاح مدیریت فقهی را نادرست دانست و تأکید کرد: مدیریت فقهی نداریم، بلکه فقه الاداره داریم. زیرا فقه یک دانش، اجتهاد یک روش و اصول یک ابزار است. تنها راه دسترسی محلی به مدیریت اسلامی، روش اجتهاد است. یعنی جز روش اجتهادی راهی به مدیریت اسلامی نیست پس ما مدیریت اسلامی داریم نه مدیریت فقهی.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۵4504

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>