خانه / اخبار /

رجبی دوانی:

مردم با تأسی به ولایت نگذاشتند حوادث صدر اسلام دوباره تکرار شود

رجبی دوانی:

مردم با تأسی به ولایت نگذاشتند حوادث صدر اسلام دوباره تکرار شود

مردم با احساس مسئولیت و ابراز ارادت به ولایت نگذاشتند حوادث صدر اسلام که برای اهل بیت عصمت و طهارت(ع) پدید آمد و با کوتاهی مردم زمانه آن ذوات مقدس، از عرصه سیاسی به کنار زده شدند، تکرار شود.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، محمدحسین رجبی دوانی استاد تاریخ اسلام، ویژه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یادداشت کوتاهی را با عنوان عدم تکرار حوادث صدر اسلام در انقلاب اسلامی ایران نوشته است که در ادامه از نظر شما می گذرد:

انقلاب اسلامی ایران بعد از انقلاب عظیمی که رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم پدید آورد و باعث نجات جامعه عرب در عهد آن وجود مقدس شد و آن ها را از ظلمت تاریکی به نور روشنایی رهنمون گشت، تا عصر ما قابل تکرار نبوده است.

جمهوری اسلامی ایران در موقعیتی ظهور و بروز پیدا کرد که مردم شریف، مومن و مذهبی ایران اسلامی زیر چکمه‌های طاغوت و عوامل استکبار به شدت تحقیر و تخریب می‌گشتند و انقلاب با حضور فعال مردم و حمایت از ساحت ولایت و مرجعیت و اطاعت از حضرت امام رضوان الله علیه به پیروزی رسید. متاسفانه در دوران صدر اسلام پس از رحلت پیامبر اکرم با خیانتی که به ولایت اهل بیت علیهم‌السلام صورت گرفت، دیگر حکومت حق در این جایگاه تحقق پیدا نکرد و ائمه ما علیهم‌السلام با وجود آنکه وظیفه بزرگ هدایت خلق و رهبری و مدیریت جامعه را خداوند برای آنها تدبیر کرده بود و به آنها اختصاص داده بود، اما به دلیل عدم لیاقت و قابلیت مردم (که آن ذوات مقدس را همراهی و اطاعت نکردند)، آن امامان همام در دوران امامت خود مظلوم واقع شده و ۲۵۰ سال حضور امامان بزرگوار در بین جامعه، متاسفانه منجر به تشکیل حکومت ولایی نشد.

امامان ما انتظار داشتند که جامعه برای سعادت خود و جلب رضای خداوند (که سلامت دین و دنیا و آخرت آنها را تضمین خواهد کرد) به سوی رهبران الهی و امامان حق روی آورند و با همراهی و اطاعت از آنها هدایت و رستگاری خود را رقم بزنند. اما متاسفانه چنین امر مهمی حاصل نگشت. ولی به لطف خداوند در زمان ما وقتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید به رغم توطئه‌های گسترده استکبار جهانی و خیانت‌های عوامل استکبار و خائنین در داخل کشور، آنچه که باعث شد انقلاب هم در زمان حیات حضرت امام رضوان الله علیه محفوظ بماند و هم در دوران پس از امام و در رهبری رهبر معظم انقلاب حفظه الله تعالی، حضور فعال مردم و ایمان و باور آنها به جایگاه ولایت بود.

مردم با احساس مسئولیت و ابراز ارادت به ولایت نگذاشتند حوادث صدر اسلام که برای اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام پدید آمد و با کوتاهی مردم زمانه آن ذوات مقدس، از عرصه سیاسی به کنار زده شده و یا با قیام امام حسین علیه‌السلام منجر به شهادت آن وجود مقدس شد و امامان ما یک به یک در توطئه‌های دشمنان به سبب عدم همراهی مردم به شهادت رسیدند تکرار شود.

در انقلاب اسلامی، مردم بودند که نظام الهی را محفوظ داشتند و همه توطئه‌های دشمنان بیرونی و خائنان داخلی را یکی بعد از دیگری خنثی کردند. اگر به تاریخ نگاه کنیم، در دوران حکومت امیرمومنان علیه‌السلام که به عنوان خلیفه چهارم و نه صاحب ولایت، قدرت را در دست گرفت، مردم حاضر نشدند فرامین آن رهبر بزرگ الهی را اطاعت کنند و آن وجود مقدس را برای رسیدن به اهداف و آرمانهایش همراهی کنند، لذا بارها امیرالمومنین علیه‌السلام از خداوند طلب مرگ می کرد تا او را از دست چنین مردمی نجات دهد و افرادی مانند خودشان را بر آنها حاکم گرداند.

امیرمومنان علیه‌السلام آرزو داشت مردمانی عارف و واقف به جایگاه ولایت همچون مردم شریف ایران در عصر انقلاب را دارا بود تا به اهداف عظیم الهی خود، جامه عمل بپوشاند.

امیرمومنان علیه‌السلام با توطئه فتنه ناکثین مواجه شد و افرادی از سرشناسان اصحاب پیغمبر که دارای سوابق بسیار بودند، همراه با بخشی از بیت رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم، بر ضد حکومت حقِ آن وجود مقدس شورش کرده و فتنه‌ای پدید آوردند که باعث گمراهی بسیاری از مردم شد و حکومت حقِ حضرت را به چالش و بحران کشید.

امیرمومنان علیه‌السلام آرزو داشت حماسه‌ای در دفاع از ولایت در برابر این فتنه‌گران پدید بیاید، همانند حماسه مردم شریف ما در جریان فتنه سال ۸۸ که با خروش خود و حضور به موقع صحنه های حمایت از ولایت را در ۹ دی ماه سال ۸۸ آفریدند. ولی متاسفانه چنین نشد و حضرت با دلی پر درد در حالی که مردم از او روی گردان شده بودند این جهان را ترک کرد و به سوی خداوند خود بازگشت.

در انقلاب اسلامی آنچه موجب حیرت و کینه توزی دشمنان انقلاب و نظام سلطه گشته است، حضور به موقع مردم در عرصه و دفاع جانانه از اصل نظام است، حتی اگر از عملکرد مسئولان گلایه داشته باشند. از این رو است که رئیس جمهور تبهکار آمریکا با گستاخی می گوید ملت ایران ملتی تروریست است و یا یکی از مقامات بلند پایه اسبق آمریکا عنوان کرد که باید ریشه مردم ایران را خشکاند. بحمدالله و به کوری چشم این دشمنان مردم شریف ما با حضور در حماسه بزرگ راهپیمایی ۲۲ بهمن دفاع جانانه خود را از اصل انقلاب فریاد زدند و فریاد رسای خود را به گوش مسئولان و جهانیان رساندند.

انتهای پیام/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۶10304

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>