خانه / اخبار /

در نشستی مطرح شد؛

موضوعات جدید فقهی به خوبی مسأله‌یابی نشده است

در نشستی مطرح شد؛

موضوعات جدید فقهی به خوبی مسأله‌یابی نشده است

حجت الاسلام الهی خراسانی در نشست تخصصی با عنوان تأثیر انقلاب اسلامی در فقه های مضاف، نبود مسئله یابی و عدم وجود نگاه‌های جدید روشی در پردازش مسائل فقهی را از فقدان های فقه دانست.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، حجت الاسلام علی الهی خراسانی در نشست تخصصی که با عنوان تاثیر انقلاب اسلامی در فقه های مضاف در محل دفتر تبلیغات اسلامی مشهد برگزار شد گفت: پس از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی هنوز هم فاصله و دیواری میان فقها و پژوهشگران برجسته و اصحاب هنر فرهنگ، موسیقی و غیره می باشد.

وی افزود اقدامات بزرگی در سالهای پس از انقلاب در این خصوص صورت گرفت که متاسفانه دنبال نشده اند و تقریبا در ده سال گذشته شاهد هیچ جلسه‌ی گفتگومحوری میان پژوهشگران فقهی با پژوهشگران غیر فقهی نبوده ایم.

الهی خراسانی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی مردمی ترین انقلاب تاریخ معاصر می‌باشد اظهار کرد: تاثیری را که انقلاب اسلامی باید در فقه سیاسی می گذاشت نگذاشته و جنبه هایی از آن مغفول مانده است.

وی ادامه داد: علی رغم اهمیت موضوع نظریه های مربوط به منتخب بودن ولایت فقیه و انتخاب مردم  این جنبه از فقه سیاسی مورد غفلت پژوهشگران واقع شده است.

الهی خراسانی در خصوص اقتصاد اسلامی بیان کرد: متأسفانه مسئله فقه اقتصاد در عرصه پردازش مسائل اقتصادی حضور چشمگیری نداشته است. فقه اقتصادی تبدیل به بررسی مبانی یا نهایتا فقه تجارت شده است و پژوهش های مستقل جدی در پردازش مسائل اقتصادی طبق فقه وجود ندارد.

الهی خراسانی با انتقاد به اینکه هنوز مرجع ما برای مباحث اقتصاد اسلامی صرفا آثار بزرگان است بیان کرد: در فضای حوزه های علمیه نگرش فقه اقتصادی کمرنگ است، علی رغم اینکه هدف انقلاب اسلامی مبارزه با اقتصاد لیبرال بوده است.

وی در خصوص مباحثی چون فقه بانک و فقه شهرنشینی نیز عنوان کرد: تقریبا ما در کشورمان اتفاق مهمی نیز در این مباحث نو ظهور شاهد نیستیم.

الهی خراسانی با اشاره به فقدان های موحود، فقدان روشی یا موضوعی را از آن جمله دانسته و گفت: آیا روش های سنتی هنوز هم می توانند پاسخگوی مسائل جدیدی که بعنوان مثال از دهه ٨٠ تحت عناوینی چون فقه پرشکی، فقه تربیتی و … نمایان شده اند باشند؟

وی با انتقاد به این نظر که باید تحت عنوان نگاه ملاکی به معنای بررسی صرف احکام موضوعات به بررسی مسائل بپردازیم مطرح کرد: با نگاه ملاکی چطور می‌توان روایات را مورد پردازش قرار داد، درحالیکه عناوینی چون آپارتمان نشینی و از این قبیل در روایات وجود ندارند.

الهی خراسانی در خصوص اهمیت انقلاب اسلامی برای شکل گیری شهر اسلامی گفت: ما در فقه العمران بسیار ضعیف هستیم و بعد از ۴٠سال از شروع انقلاب فقط دو پژوهش مستقل در این زمینه وجود دارد.

وی افزود :آنچه علم را توسعه می دهد صرفا درس دادن نیست بلکه پژوهش دارای اهمیت بسیاری است، پژوهش هایی که بتوان آنها را مورد نقد و ارزیابی قرار داد.

الهی خراسانی نهادزدگی را در امر پژوهش یک آسیب دانسته و گفت: شهروندان باید بدون تعیین دولت و بدون حضور حکومت بتوانند دست به اقدامات فرهنگی عمومی در شهر بزنند چرا که غلبه امر سیاسی و ملاحظات امنیتی در پژوهش منجر به فقدان ها می گردد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری رضوی

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۶8835

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>