خانه / اخبار /

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

مراجع تقلید چه توصیه‌هایی به رئیس دستگاه قضا کردند؟/ اگر خروجی حوزه نجف را از ما بگیرند چیزی باقی نمی‌ماند

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

مراجع تقلید چه توصیه‌هایی به رئیس دستگاه قضا کردند؟/ اگر خروجی حوزه نجف را از ما بگیرند چیزی باقی نمی‌ماند

حضرت آیت الله جوادی آملی بیان کرد: خروجی‌های حوزه نجف اگر از ما گرفته شود، دیگر چیز قابل ارائه‌ای وجود نخواهد داشت با اینکه حداکثر تعداد حوزه نجف ۱۰۰۰ نفر بودند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، حوزه‌های علمیه و جامعه روحانیت در هفته‌ای که گذشت شاهد رخدادها و رویدادهای مختلفی بودند که در ادامه مهم‌ترین آن ها تقدیم حضورتان می‌گردد؛

رهبر انقلاب در دیدار کارگران:

هر قدر خودمان اراده کنیم نفت را صادر میکنیم

در آستانه روز کارگر، جمعی از کارگران سراسر کشور صبح امروز (چهارشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:

اعدام مسلمانان مظلوم عربستان برای جوامع بین المللی و حقوق بشری ننگ و ذلت است

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی ضمن محکوم نمودن اقدام دولت سعودی علیه مسلمانان عربستان گفت: شهادت جمعی از جوانان عربستانی به دست آل سعود،‌برای جوامع بین المللی و جمعیت های دفاع از حقوق بشر ننگ و عار و ذلت می باشد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی:

گرفتن پول از مردم و دادن بخشی از آن تحت عنوان جایزه، قمار و حرام است

این مرجع تقلید بیان داشت: اگر این جوایز از طرف خود برگزار کنندگان مسابقات پرداخت می شود خب مانعی ندارد اما اگر این جوایز از سوی مردم جمع آوری می شود و سپس بخشی از آن به مردم و شرکت کنندگان پرداخت شود این مصداق بخت آزمایی و قمار است و همه آقایان هم همین نظر را دارند و تنها من نیستم.

حضرت آیت الله سبحانی در جمع زائران جمکران:

مغناطیس معنوی منتظران را به مسجد جمکران می‌کشاند

این مرجع تقلید گفت: مغناطیس معنوی امروز میان منتظران و حضرت مهدی(عج) در مسجد مقدس جمکران وجود دارد و همین مسئله موجب شده است که از اقصی نقاط دنیا برای خواندن نماز به این مکان مقدس مشرف ‌شوند.

آیت الله سیدنورالدین اشکوری از شاگردان شهید صدر درگذشت

آیت الله سیدنورالدین اشکوری از قدیمی ترین شاگردان شهید صدر که ماه های اخیر را در قم به سر می بُرد، سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸ درگذشت.

توصیه حضرت آیت الله وحید خراسانی به رئیس قوه قضائیه:

افراد لایق را برای دستگاه قضا انتخاب کنید

این مرجع تقلید تصریح کرد: این امر، امر مهمی است. ایران مملکت شیعه است. ایتام آل محمد علیهم‌السلام به دست شما سپرده شده است. افراد لایق، علماً، عملاً، اخلاقاً و اعمالاً را برای این امانت کبری انتخاب کنید.

در دیدار رئیس قوه قضائیه مطرح شد؛

نظر حضرت آیت الله شبیری زنجانی در انتخاب و نصب قضات از باب ضرورت

حضرت آیت الله شبیری زنجانی در دیدار رئیس دستگاه قضا، عنوان کرد: در انتخاب و نصب قضات از باب ضرورت می توان از شرط اجتهاد عبور کرد و به سواد و علمیت نسبی اکتفا کرد اما موضوع اخلاق و تقوا حتما باید لحاظ شود.

حضرت آیت الله حکیم در دیدار سفیر ژاپن:

مرجعیّت و حوزه علمیه عامل حفظ مفاهیم انسانی و اخلاقی میان مردم است

حضرت آیت الله سید محمد سعید حکیم از مراجع نجف اشرف در دیدار “نافومی هاشیموتو” سفیر جدید ژاپن در عراق بر اهمیت تحکیم مفاهیم دینی صحیح در جوامع برای جلوگیری از فروپاشی اخلاقی آن تاکید کرد.

حضرت آیت الله نوری همدانی:

دفاع از مبانی انقلاب اسلامی وظیفه ذاتی حوزه و روحانیت است

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه آشنایی با مبانی انقلاب اسلامی و دفاع از آنها از وظایف ذاتی حوزه و روحانیت محسوب می شود، تأکید کرد: ما باید در امتداد مسیر انقلاب حرکت کنیم.

حضرت آیت الله مظاهری:

خسارت‌ها و آسیب‌های سیل هرچه زودتر جبران شود

حضرت ‌آیت الله مظاهری در دیدار وزیر راه و شهرسازی اظهار امیدواری کرد: با اهتمام و جدیّت و برنامه‌ریزی همۀ دستگاه‌های مسئول، هر چه زودتر خسارت‌ها و آسیب‌های این حادثه جبران گردد.

توصیه آیت الله سیستانی در خصوص ایزدی ها و آوارگان

به مناسبت پنجمین سالگرد صدور فتوای جهاد کفایی، یکی از مسئولین آستان مقدس حسینی از توصیه حضرت آیت الله سیستانی در خصوص ایزدی ها و آوارگان خبر داد.

آیت الله مصباح یزدی در مراسم عمامه گذاری طلاب تهران:

شناخت امام زمان(عج) شرط انتظار حقیقی است

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با انتقاد از افرادی که غیب را مورد خدشه قرار می دهند، گفت: چطور می شود کسی دیندار باشد، ولی به مسئله غِیب بی تفاوت باشد. این که برای ما چیزهایی قابل درک نیست و نمی توانیم درک کنیم، دلیلی نمی شود که در پی آن نباشیم.

حضرت آیت الله علوی گرگانی:

بانک ها در زمینه کمک رسانی به اقشارآسیب پذیر جامعه اهتمام لازم را داشته باشند

حضرت آیت الله علوی گرگانی اظهار کرد:گرانی شدید اجناس و وقوع سیل اخیر مصیبت بزرگی است که به مردم وارد شد، لذا مسئولین باید به مشکلات مردم رسیدگی کنند و کارگشای مسائل و مشکلات مردم باشند.

آیت الله جوادی آملی با تأکید بر این که نهال فروشی حوزه، غده بدخیم است:

اگر خروجی حوزه نجف را از ما بگیرند چیزی باقی نمی ماند

حضرت آیت الله جوادی آملی بیان کرد: بانویی مانند شهیده بنت الهدی صدر را حوزه علمیه نجف تربیت کرده و خروجی های حوزه نجف اگر از ما گرفته شود، دیگر چیز قابل ارائه ای وجود نخواهد داشت با اینکه حداکثر تعداد حوزه نجف ۱۰۰۰ نفر بودند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حیدری:

با تمام وجود برای مظلومیت مردم روستایی سیل زده گریستم

عضو مجلس خبرگان رهبری، گفت: می‌شود گفت که همه روستاهای واقع در حاشیه دز و کرخه، یا زیر آب رفته و یا در محاصره آب هستند و همه مزارع آن‌ها از بین رفته است.

رئیس قوه قضائیه در جلسه مسئولان عالی قضایی:

کاهش کثرت ورودی پرونده ها نیازمند اقدام جهادی است

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، یکی از مهم ترین معضلات امروز دستگاه قضایی را کثرت ورودی پرونده ها و حل این معضل را در گرو یک اقدام جهادی از سوی همه دستگاه ها و آحاد جامعه دانست.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه:

بهترین راه مبارزه با آسیب های فضای مجازی تولید محتوای دینی و فرهنگی است

آیت الله حسینی بوشهری گفت: برای رفع تهدید فضای مجازی، باید از سوی کانون های مساجد برنامه ریزی شود. سواد رسانه ای یک بُعد مبارزه است. باید اطلاع رسانی شود. در حال حاضر والدین برای راحتی خود، فضای مجازی را آزاد گذاشته اند و همین باتلاقی برای جوانان شده است.

آیت الله کعبی در تبریز:

مرجع‌سازی و جریان‌سازی در حوزه‌ از طریق شبکه های نفوذ در دستور کار دشمن است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مردمداری را جزو نقش‌های ذاتی روحانیت دانست و گفت: مدرسه‌سازی، مرجع‌سازی و جریان‌سازی در حوزه‌های علمیه از طریق شبکه‌های نفوذ در دستور کار دشمنان است. باید متوجه شبکه‌های نفوذ باشیم و راه آنها را سد کنیم.

آیت الله مقتدایی:

حوزه علمیه خواهران از برکات انقلاب است

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران گفت: حوزه های علمیه خواهران یکی از برکات مهّم جمهوری اسلامی است و در گذشته این حوزه به جز موردی محدود در اصفهان، به صورت رسمی وجود نداشت.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه ای:

پایان شب سیاه خفقان، دیکتاتوری و خونریزی آل سعود نزدیک است

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در واکنش به اعدام های دسته جمعی در عربستان تصریح کرد: جامعه مدرسین این اقدامات سفاکانه و ضد بشری را شدیداً محکوم می‌کند و اعلام می‌دارد: پایان شب سیاه خفقان، دیکتاتوری و خونریزی آل سعود نزدیک است.

آیت الله اعرافی:

مجموعه منشور حوزه به زودی منتشر خواهد شد

مدیر حوزه های علمیه بیان کرد: به زودی مجموعه منشور حوزه منتشر خواهد شد و در قم و دیگر استان ها نیازمند تشکیل شبکه هماهنگی توسط چندین نهاد حوزوی هستیم تا در صورت بروز اتفاق به صورت شبکه ای به انجام ساماندهی امور بپردازد.

حجت الاسلام والمسلمین خسرپناه:

ارتباط علم و دین از موضوعات ضروری بین ذهن فلسیوفان بوده است

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: مسئله ارتباط علم و دین یکی از موضوعات اساسی است که همواره ذهن اندیشمندان و فلسیوفان را به خود مشغول کرده است.

طی نامه ای به رئیس صداوسیما؛

آیت الله اعرافی خواستار بازنمایی صحیح نمادها و شخصیت‌های دینی شد

آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه ضمن انعکاس حساسیت‌های به وجود آمده در خصوص سریال “نون خ” طی مرقومه‌ای خطاب به ریاست سازمان صدا و سیما، با تاکید بر لزوم هم‌افزایی، رعایت دقیق حریم‌ها و بازنمایی صحیح و دغدغه‌مند نمادها و ارزش‌های دینی را خواستار شد.

آیت الله فاضل لنکرانی در مشهد:

مسائل مستحدثه دنیا را می توان با روش اجتهادی شیخ انصاری پاسخ داد

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع)، اجتهاد شیخ انصاری را محصول هزار سال اجتهاد فقیهان پیش از ایشان دانست و تصریح کرد: با مطالعه روش شیخ و چگونگی ورود و خروج او در یک بحث علمی، مشاهده می شود که شیوه آن عالم، حلقه متکامل اجتهاد شیخ طوسی، محقق، علامه، شهیدین و … با یک ابتکار می باشد که در شیخ انصاری متبلور شده است.

آیت الله مروی:

نباید از جایگاه اصول در مباحث فکری غفلت کرد

عضو شورای عالی حوزه گفت:جایگاه اصول در مباحث فکری همه فقه های مضاف مورد عنایت و بسیار مهم است و نباید از آن غفلت کرد.

مراجع تقلید چه توصیه هایی به رئیس دستگاه قضا کردند؟

مراجع معظم تقلید در دیدار حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ضمن تاکید و توصیه به حفظ اقتدار دستگاه قضا خواستاربرخورد با مفاسد اقتصادی و اختلاس ها شدند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد ملک‌زاده:

مقابله با تروریسم اقتصادی دشمن، نیازمند عزم ملی در رونق بخشی به تولید است

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: مقابله با تروریسم اقتصادی دشمن، نیازمند عزم ملی در رونق بخشی به تولید و تحکیم پایه های اقتصاد مقاومتی است.

معاون مجمع عالی تفسیر حوزه خبر داد؛

اعزام ۶۲ استاد تفسیر قرآن به شهرهای مختلف کشور در ماه مبارک رمضان

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین بنیادی از اعزام ۶۲ استاد تفسیر قرآن به شهرهای مختلف کشور در ایام ماه مبارک رمضان به همت این مجمع و با همکاری اوقاف و امور خیریه خبر داد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۷10961

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>