خانه / مبانی علوم انسانی اسلامی / دوره مفتاح، حرکتی مفید است که می‎تواند گامی به جلو بردارد

دوره مفتاح، حرکتی مفید است که می‎تواند گامی به جلو بردارد

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه دوره آموزشی پژوهشی علوم انسانی اسلامی مفتاح، حضرت آیت‎الله اعرافی در روز چهارم دوره حاضر شدند و به سخنرانی پرداختند. ایشان در ابتدای جلسه خطاب به مسئولان و دست‎اندرکاران فرمودند: بنده به عنوان طلبه‎ای در حوزه و مسئولی در حوزه، این تلاش و سعی بلیغ و بی‎نظیر شما را می‎ستایم و ارج می‎نهم. ایشان هم‎چنین به دانشجویان و طلاب مخاطب دوره مخصوصا مخاطبینی که از شهرها و سایر بلاد اسلامی حضور داشتند، خوشامد گفتند.

آیت‎الله اعرافی در بخشی از سخنان خود به تعریفی از دین اسلام اشاره کردند و فرمودند: برخی دین اسلام را دینی حاشیه‎ای به حساب می‎آورند. این در حالی است که ما معتقدیم اسلام، دینی تمدنی است و ویژگی‎هایی دارد از قبیل اینکه از زندگی تبیین کاملی ارائه می‎دهد. لذا در روزگار ما اگر بخواهیم دینی تمدنی داشته باشیم، باید در سه سطح حضور داشته باشد: اول در سطح فکری و فلسفی، دوم در سطح دانش‎ها و علوم و در نهایت در سطح اشکال و سطوح رویین زندگی که شامل سبک زندگی، معماری، آداب و رسوم و … می‎باشد.

ریاست حوزه‎های علمیه در ادامه سخنان خود افزودند: اگر ما بخواهیم به دینی با این نگاه تمدنی دست پیدا کنیم نیاز به اجتهاد داریم. اجتهاد رایج در حوزه‎ها اگر چه سرمایه و دستمایه قطعی رسیدن به ما به این نقطه است، اما کافی نیست. لذا باید دامنه اجتهاد خود را گسترش دهیم. برای این منظور باید چند کار صورت بگیرد؛ اول آنکه اجتهاد از ساختن منظومه‎های حکمی به سمت نظامات بروند. کار دوم آن است که اجتهاد را از گزاره‎های تجویزی به سمت گزاره‎های توصیفی ببریم. و کار سوم آن است که این اجتهاد بتواند امتداد دین را در علم و هنر و … تامین کند.

رییس جامعه ‎المصطفی العالمیه خاطرنشان کردند: باید حوزه و دانشگاه هر دو مشغول به کار شوند و در جاهایی دست به دست هم بدهند و انقلابی در حوزه علوم انسانی اسلامی و مسائل مستحدثه صورت دهند. ما در علوم و دانش‎های خودمان نیازمند به یک تطویر و تطور در دانشگاه و حوزه هستیم. در حوزه‎های مختلفی مانند فقه، فلسفه، اصول، تفسیر نیاز به بسط و عمق بیشتر داریم. طبعا حرکتی که شما آغاز کردید باید قله‎های بلندتری را هدف‎گیری کند و حقا هم در حوزه و هم در دانشگاه نیاز به تحولاتی داریم که با نگاه‎های وسیع و جامع بتواند پاسخگوی نیازهای تمدنی باشد.

آیت‎الله اعرافی در پایان به بخشی از بیانات رهبر انقلاب در جمع طلاب حوزه‎های علمیه تهران اشاره کردند و فرمودند: حوزه حتما به ندای رهبری لبیک خواهد گفت و حتما با همه موانع و سختی‎ها دست و پنجه نرم خواهد شد تا منویات و رهنمودهایی که رهبری داشته‎اند و دارند، محقق گردد. رهبری در سخنرانی خود فرمودند: حیات طیبه یکی از اموری است که انقلاب و حوزه باید دنبال کند که برای آن نیاز به حرف‎هایی نو داریم. پرسش‎های نو و شبهات روزافزون می‎تواند یک فرصتی باشد برای بالندگی و پیشرفت اما به شرطی که به درستی با آن مواجه شویم و از این کانال برای رسیدن به نظریه‎های مهم عبور کنیم. در فرمایشات امروز رهبری نکات فراوانی بود که با جلسه امروز ما مرتبط است. این حرکت شما، حرکت مبارکی است که می‎تواند گامی مفید به جلو بردارد و ما در حد توانمان در استمرار این حرکت در خدمت خواهیم بود.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۷1774
<script>