خانه / مبانی علوم انسانی اسلامی / تحلیل‎های ذوقی نباید مبنای فعالیت‎ تاریخی قرار گیرد

تحلیل‎های ذوقی نباید مبنای فعالیت‎ تاریخی قرار گیرد

به گزارش روابط عمومی دوره علمی پژوهشی علوم انسانی اسلامی مفتاح، در روز سوم دوره جناب آقای حجت‎الاسلام و المسلمین دکتر سوزنچی در حوزه رشته‎ی تخصصی تاریخ و علوم تمدن حضور یافتند و به موضوع فلسفه علم تاریخ پرداختند.

ایشان بحث در مورد فلسفه تاریخ را در دو ساحت مختلف دانستند که یک حوزه فلسفه علم تاریخ می‌باشد و حوزه دوم نگاه فلسفی به تاریخ و بررسی سنت‎های تاریخی می‌باشد. در باب حوزه دوم می‎توان به کارهایی نظیر بحث فلسفه‌ی تاریخ شهید مطهری یا … اشاره کرد.

دکتر سوزنچی موضوع بحث خود را ناظر به حوزه اول دانستند و بحث خود را با این سئوال آغاز نمودند که «آیا تاریخ اسلامی و غیر اسلامی داریم؟ و آیا می‌توانیم علم تاریخ اسلامی تولید کنیم؟» در این باب ایشان با برشمردن دلایلی بر ضرورت نگاه دینی به تاریخ پرداختند و بیان کردند در نگاه تاریخی چاره‌ای جز گزینش نداریم و هر گزینشی تابعی از مبانی معرفتی و نظام ارزشی هر فرد است.

مدرس حوزه و دانشگاه در ادامه افزود: با توجه به اینکه دیدگاه‎های هر تاریخ‎نویس از زمینه‌های مختلفی نشأت می‌گیرد به عنوان مثال نگاه اسطوره‎ای، نگاه تکاملی و… در همین رابطه مواضع مهمی وجود دارد که در مسیر تاریخ‌نگاری اهمیت پیدا می‌کند نظیر این که موضع ما در قبال پایان تاریخ چیست که در بحث‏های فلسفی در مورد تاریخ باید پاسخ آن را جستجو کرد. هم‎چنین مسائلی مهم نظیر ربط علی- معلولی وقایع تاریخی وجود دارد که باید مشخص شود در وقایع بر چه اساسی احصا شده است.

حجت‎الاسلام سوزنچی در پایان افزود: نکته مهمی که باید مورد توجه قرار دهیم این است که تحلیل‎های ذوقی نباید مبنای فعالیت تاریخی قرار گیرد بلکه شواهد و قرائن مستدل در این مسیر دیده شود.

لازم به ذکر است که ایشان در حوزه رشته‎ی تخصصی جامعه و فرهنگ نیز به تدریس پرداختند.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۷1784
<script>