خانه / مبانی علوم انسانی اسلامی / از وجوه انقلاب اسلامی، قیام در مقابل شبه مدرنیته

از وجوه انقلاب اسلامی، قیام در مقابل شبه مدرنیته

به گزارش روابط عمومی دوره علمی پژوهشی علوم انسانی اسلامی مفتاح، دکتر شهریار زرشناس در روز چهارم دوره حضور یافتند و با موضوع شبه مدرنیته و انقلاب اسلامی به تدریس پرداختند.

ایشان یکی از وجوه غیرقابل اغماض انقلاب اسلامی را قیام در مقابل شبه مدرنیته اعلام کردند و فرمودند: انقلاب توانست ساخت سیاسی شبه مدرنیته را نابود کند. اما در مورد ساخت اقتصادی و فرهنگی این اتفاق نیفتاد. در حالی که باید ساخت ماهیتی فرهنگ و اقتصاد شبه مدرنی که حاکم بود شکسته و دچار انقلاب می‌شد. در سایر حوزه‎ها نیز وضعیت همین است: آموزش و پرورش، نظام پزشکی، نظام اداری و… ما همه و همه، همان نظامات شبه مدرن قبل از انقلاب هست و فقط گاهی ظواهر آن ترمیم شده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ادامه افزود: حال که این چنین است ما باید تئوری‎های لازم را در این راستا تولید کنیم، تا هر زمان عزمی در این زمینه شکل گرفت، تئوری‎های مناسب آن وجود داشته باشد. ایشان در ادامه با با تشریح تاریخچه ظهور و بروز مدرنیته و شبه مدرنیته در غرب به تبیین مراحل تبلیغ و تسری مدرنیته در جهان و به طور خاص ایران پرداختند.

دکتر زرشناس تصریح کردند: قدرت قاهره اجتماعی و سیاسی غرب باعث شد که در مدرن‎سازی کشورهایی چون ایران، چین و حتی ژاپن توفیق یابند؛ در غیر این صورت اگر ما صرفا به حال خود رها می‌شدیم، شاید به هیچ وجه به شکلی که امروز هستیم، مدرن نمی‎شدیم.

ایشان در پایان به نقد نئولیبرالیسم پرداختند و عمده مشکلات امروز جامعه و کشور ما را ناشی از زمانی دانستند که افرادی با این دیدگاه روی کار آمدند و این مشکلات تا امروز نیز ادامه دارد.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۷1788
<script>