خانه / اخبار /

آیت‌الله سیفی‌مازندرانی/ فقه فرهنگ و هنر:

بدون شک در حکومت اسلامی رسانه‎‌ها باید زیر نظر ولی امر باشند/ امر به معروف و نهی از منکر باید اساس و شالوده کار رسانه‌ها باشد

آیت‌الله سیفی‌مازندرانی/ فقه فرهنگ و هنر:

بدون شک در حکومت اسلامی رسانه‎‌ها باید زیر نظر ولی امر باشند/ امر به معروف و نهی از منکر باید اساس و شالوده کار رسانه‌ها باشد

یکی از مسائل مهم این است که رسانه‌های عمومی در نظام و حکومت اسلامی باید زیر نظر ولی امر باشد یا خیر؟ این موضوع بسیار مهم بوده و جا دارد درباره آن کتاب استدلالی و علمی خوبی نگاشته شود. چون بر آن قوانین و قواعد مختلفی مترتب است. بدون شک رسانه‌ها و خبرگزاری‌های عمومی باید زیر نظر ولی امر باشند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، آیت‌الله علی اکبر سیفی‌مازندرانی در درس خارج مسائل مهمه و مستحدثه موضوع فقه فرهنگ و هنر به ویژه احکام رسانه‌ها و خبرگزاری‌های عمومی مانند روزنامه‌‌ها، سایت‌ها، صداوسیما، فضای مجازی و… را مورد بررسی قرار داد که در ادامه متن آن را ملاحظه می‌کنید؛

یکی از مسائل مهم این است که رسانه‌های عمومی در نظام و حکومت اسلامی باید زیر نظر ولی امر باشد یا خیر؟ این موضوع بسیار مهم بوده و جا دارد درباره آن کتاب استدلالی و علمی خوبی نگاشته شود. چون بر آن قوانین و قواعد مختلفی مترتب است. با این وجود سعی می‌کنیم در این جلسه بخشی از موضوعات را تبیین کنیم.

بدون شک رسانه‌ها و خبرگزاری‌های عمومی باید زیر نظر ولی امر باشند. برای اثبات این موضوع اصول را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱ – اصل ولایت فقیه: رسانه‌ها می‌توانند با شانتاژهای تبلیغاتی نظامی را اسقاط کنند. یا می‌توانند فردی که ضد ارزش‌های اسلامی است را در حد مرجع تقلید علم کرده و مرجع سازی کنند. آیا این موضوعات نمی‌طلبد زمام رسانه‌ها به دست ولی امر باشد؟ همان‌گونه که وزارت اطلاعات باید زیر نظر ولی امر باشد، رسانه‎‌های عمومی نیز باید زیر نظر ولی امر باشند.

در دنیای امروز رسانه‌ها بسیاری از نظام‌ها را ساقط می‌کنند. شخصی را بالا آورده و شخصیت سازی یا مرجع سازی می‌کنند. برخی را ترور شخصیتی می‌کنند. درباره فردی که می‌خواهد رییس جمهور شود خبرهایی منتشر می‌کنند که جامعه برای انتخاب او آماده می‌شود و… .

۲ – اصل نفی سلطه کفار بر مؤمنین: اگر قرار باشد رسانه‌ها از امکانات ماهواره‌های دول استکباری استفاده کنند، آن‌ها هرگاه بخواهند این امکانات را قطع و ممنوع می‌کنند. حتی ممکن است رسانه‌های نظام اسلامی را مورد تهدید قرار ‌دهند تا خبرهایی علیه آن‌ها منتشر نکنند. این موضوعات سبب می‌شود نوع خبرها تغییر کرده و در دراز مدت ممکن است نظامی را ساقط کند. لذا جایز نیست.

اگر رسانه‌ها زیر نظر ولی فقیه نباشند ممکن است خبرهایی له مستکبران منتشر کنند. یعنی فرهنگ، اقتصاد و… آن‌ها را در جامعه گسترش و تبلیغ داده و موجبات سلطه بیشتر آن‌ها را فراهم کنند. رسانه‌ها می‌توانند یکی از مهم ترین اسباب و عوامل سلطه کفار بر مؤمنین باشند.

۳ – اصل عدالت اجتماعی: اگر رسانه‌ها زیر نظر ولی فقیه نباشند ممکن است خبرهای افراد خاصی را مکرر منتشر کنند ولی اخبار مربوط به محرومین، مستضعفین، توده جامعه و… را سانسور و منتشر نکنند. این با عدالت اجتماعی سازگاری ندارد.

۴ – اصل امر به معروف و نهی از منکر: یکی از مهم‌ترین وظایف و به تعبیری اهم وظیفه رسانه‌ها این است که امر به معروف و نهی از منکر را سرلوحه کارشان قرار دهند، چون این دو فریضه با گفتار و خبر است. اساساً یکی از مسائل مهم امر به معروف و نهی از منکر، تبلیغات است. امر به معروف و نهی از منکر باید اساس و شالوده کار رسانه‌ها باشد.

۵- اصل تعظیم شعائر الهی و جلوگیری از اهانت به مقدسات: رسانه‌ها هستند که می‌توانند موجبات تعظیم شعائر دین و یا اهانت به دین را فراهم کنند. برای نمونه ممکن است رسانه‌ای تصویر یک زن کافر – با آن وضع – که در مسجدیی بالای منبر رفته و از خود عکس گرفته را رد نکند و منتشر کند. این کار آرام آرام موجب وهن دین می‌شود. یعنی حرمت معالم و شعائر دین کم کم شکسته می‌شود. با رسانه‌ها هم می‌توان حفظ شعائر دین کرد و هم موجبات وهن آن را فراهم کرد.

۶ – اصل حفظ استقلال نظامی، صنعتی، فرهنگی و…: رسانه‌ها می‌توانند اصل استقلال نظامی، فرهنگی و… را زیر سؤال ببرند. برای نمونه به جای بیان ابهت مؤمنین، ابهت کفار را بیان کنند. یکی از مهم‌ترین وظایف رسانه‌ها آماده کردن مردم برای دفاع از کیان نظام اسلامی ‌است. یعنی باید روحیه دفاع، مقاومت، شهادت و… را در میان مردم به ویژه جوانان زنده کند.

۷ – اصل ارهاب طواغیت: باید رسانه‌ها به گونه‌ای کار کنند که موجبات ارهاب دشمنان را ایجاد کنند. یعنی از قدرت اسلام و مسلمین در دل کفار و دشمنان ترس ایجاد کنند. در درجه نخست موجبات ارهاب را رسانه‌ها می‌توانند انجام دهند.

۸ – اصل مبارزه با ظلم و استبداد: رسانه‌ها باید قباحت و شمامت ظلم طواغیت را بیان کنند. باید جنایات دشمنانی مانند آمریکا، اسرائیل غاصب و… را بیان کنند. همچنین عدالتخواهی و تلاش‌ ارگان‌های حکومتی مانند سپاه، روحانیت، ارتش و… که در روستاها به مردم خدمت رسانی می‌کنند را نشان دهند. بیان جنایات دشمنان و خدمات حکومت اسلامی را باید رسانه‌ها انجام دهند.

۹ – اصل اتحاد: رسانه‌ها می‌توانند اصل وحدت را بیان کرده و با استفاده از علما و روحانیون وحدت بیان شده در قرآن را تبیین کنند.

۱۰ – اصل حفظ کیان نظام اسلامی: رسانه‌ها می‌توانند هم سبب حفظ کیان اسلامی ‌و هم نابودی کیان اسلامی شوند. اگر رسانه‌ها به دنبال شانتاژ تبلیغاتی و بیان اختلاف میان مسئولان باشند سبب ضعف کیان اسلامی‌ می‌شوند. در مقابل می‌توانند سبب قوت نظام اسلامی شوند.

۱۱ – اصل جلوگیری از اشاعه فحشا: یکی از عواملی که می‌تواند در اشاعه فحشا تأثیرگذار باشد رسانه‌ها هستند. برای نمونه اگر رسانه‌ای به پخش فیلم‌های مبتذل مشغول شود سبب اشاعه فحشا می‌شود. فرقی هم نمی‌کند این اشاعه فحشا به وسیله فیلم‌های خارجی یا داخلی باشد.

۱۲ – اصل تقویت نظام اسلامی: رسانه‌ها وظیفه شرعی دارند تا خط فکری که در جهت تقویت ولایت امر حرکت می‌کنند را تبلیغ و جریان‌هایی که در جهت تضعیف ولایت امر حرکت می‌کنند را تبلیغ نکنند.

همچنین رسانه‌ها می‌توانند در تبلیغ و حفظ حجاب، مقابله با خرافات، بدعت‌ها، شایعات علیه مؤمنین، جلوگیری از افشای اسناد، دروغگویی و… نقش آفرینی کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۸10978

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>