خانه / اخبار /

آیت‌الله جوادی آملی:

زندگی خوب در سایه عقلانیت است/ ماندگاری عاشورا تا قیامت

آیت‌الله جوادی آملی:

زندگی خوب در سایه عقلانیت است/ ماندگاری عاشورا تا قیامت

مفسر قرآن کریم با بیان اینکه زندگی خوب لزوما با داشتن مال نیست، تاکید کرد: زندگی خوب داشتن در سایه عقلانیت است و اسلام هم راحت زندگی کردن را برای ما خواسته است.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح؛ آیت‌الله‌العظمی عبدالله جوادی آملی در جلسه تفسیر خود در سال جدید در مسجد اعظم قم به تفسیر سوره طلاق پرداخت و گفت: سوره طلاق در مدینه نازل شد و از این سوره به عنوان صغرای نساء یاد می‌کنند، زیرا بخش کوتاهی از احکام زنان در این سوره یاد شده است.

وی با بیان اینکه اساس خانواده در اسلام خیلی مهم است افزود: اگر خانه‌ای براساس طلاق تخریب شد این بافت فرسوده به آسانی ترمیم و تعمیر و درست نمی‌شود؛ بافت فرسوده شهرها بعد از مدتی ساخته می‌شود، ولی بافت فرسوده خانواده به تعبیر ائمه به آسانی ساخته نمی‌شود.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به طلاق رجعی گفت: در آیه اول فرمود که اگر خواستید و اراده داشتید که زنان را طلاق بدهید؛ مراقب روزهای عده باشید که البته در این مدت حق مسکن و نفقه و … را دارد و مرد هم در مدت عده بدون عقد حق رجوع دارد.

در این مدت زن حق بیرون رفتن ندارد و بیگانه نیز حق خطبه با این زن را ندارد، در غیر این صورت ظلم و غیرعدل است؛ ما عدل را با عقل می‌فهمیم؛ یعنی اینکه هر چیزی سر جای خود باشد، ولی قلمرو عدل محل اختلاف است.

وی تاکید کرد: کسی که داعیه ربوبیت دارد، خودش را تعیین‌کننده موضع عدل می‌داند، در حالی که دین می‌گوید جای اشیاء را اشیاءآفرین می‌داند و او باید تعیین کند، از این رو این عالم در نهایت نظم و ترتیب است و هیچ چیزی در عالم مزاحم کسی نیست.

وی با بیان اینکه قرآن کتاب علمی نظیر ریاضی و فیزیک نیست، گفت: قرآن، نور است و هرجایی مطلبی علمی دارد، به اندیشه باز می‌گردد و حتما در کنار آن عامل، انگیزه را هم ذکر کرده است که در آیه اول طلاق، تاکید بر تقواست در صورتی که این مسئله در هیچ کتاب علمی سابقه ندارد؛ خدا انگیزه را با اندیشه دوخته است و این خدا دلپذیر و محبوب انسان است.

این مفسر قرآن با بیان اینکه جریان امام حسین(ع) عالمی شده و تا قیامت می‌ماند، عنوان کرد: در طول تاریخ، سلاطین زیادی در ایران و ممالک دیگر حکومت کردند، ولی اثری از آنان نیست، ولی جریان عاشورا باقی مانده و خواهد ماند، از این رو کسی که بخواهد حسینی زندگی کند، با مضل بودن و زیربار زور رفتن سازگاری ندارد.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به تاکید ائمه بر احیاء احادیث آنان بیان کرد: در روایت آمده وقتی شما شیعیان به دیدار هم می‌روید، حرف‌‍‌های ما را احیاء کنید، زیرا خاصیت حرف ما، ایجاد محبت است و اگر این محبت در میان ما باشد، طلاق در جامعه کم خواهد شد و مشکلات عصبی و روحی کم می‌شود.

وی با بیان اینکه خوب زندگی کردن، لزوما مال نمی‌خواهد و عقل نیاز دارد، بیان کرد: قرآن دستور داده در حالت طلاق هم حق ندارید از نفقه و حق مسکن زن کم بگذارید، لذا این مکتب برای همیشه تا قیامت می‌ماند و این مکتب طوری قواعد علمی را بیان می‌کند که با قواعد عملی ساخته است.

انتهای پیام/

منبع: ایکنا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۸7796

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>