خانه / اخبار /

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی در گفت‌وگو با مفتاح:

سیره نبی اکرم(ص) در مشورت کردن با اصحاب باید الگوی مسئولان باشد/ مردم می‌توانند در امور دینی به حکومت مشورت دهند؟

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی در گفت‌وگو با مفتاح:

سیره نبی اکرم(ص) در مشورت کردن با اصحاب باید الگوی مسئولان باشد/ مردم می‌توانند در امور دینی به حکومت مشورت دهند؟

اسماعیل پرور گفت: در نظام‌های غیر دینی چون پایه ثابت و استواری وجود ندارد ممکن است اصول و ارزش‌ها سریع تغییر کند که آن جا رفراندوم معنا دارد ولی در جامعه دینی بازنگری در اصول و کلیات پذیرفته شده معنا ندارد مخصوصا زمانی که مبتنی بر دین، قرآن و سنت باشد.

اسماعیل پرور، عضو هیأت علمی‌فرهنگستان علوم اسلامی قم در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، با اشاره به تأکید آیات و روایات بر مشورت، اظهار داشت: مشورت می‌تواند به دو نوع صورت گیرد؛ در مسائل فردی و در مسائل اجتماعی. مشورت در مسائل فردی اصولاً زمانی انجام می‌شود که فرد بخواهد تصمیمات مهم، اساسی و سرنوشت سازی برای زندگی خود بگیرند.

وی افزود: وقتی فرد بخواهد تصمیم مهم، سرنوشت ساز، اساسی و درازمدت در زندگی فردی بگیرد نمی‌تواند تمامی ابعاد قضایا را شناسایی و تحلیل کند به همین دلیل با مشورت کردن از عقل و فکر دیگران نیز استفاده می‌کند.

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی با یادآوری دوباره اهمیت مشورت در مسائل فردی، به بررسی اهمیت مشورت در مسائل اجتماعی به ویژه امور حکومتی پرداخت و خاطرنشان کرد: بدون شک مشورت در مسائل اجتماعی و امور حکومتی از درجه اهمیت بسیار بالایی نسبت به مسائل فردی برخوردار است.

وی ادامه داد: حکومت همواره در حال اتخاذ تصمیمات مهم، اساسی و تأثیرگذار دراز مدت است به همین دلیل مسئولان آن باید مشورت را سرلوحه کار خود قرار دهند تا بتوانند از عقل جمعی برای حل مشکلات بهره ببرند. شور و مشورت در اسلام به قدری دارای اهمیت است که خداوند متعال سوره‌ای به نام آن قرار داده و می‌فرماید «أَمْرُهُمْ شُورى‌ بَیْنَهُمْ.»

پرور تأکید کرد: حتی نبی اکرم(ص) که عقل کل بودند با اصحاب خود مشورت می‌کردند. این سیره حضرت(ص) باید سرلوحه و الگوی کار مسئولان حکومت اسلامی قرار گیرد تا قبل از تصمیم گیری از دیدگاه‌های دیگران استفاده کنند. یعنی مشورت را پیشتیبان کارهای خود قرار دهند.

وی همچنین مشورت را نوعی از مردم سالاری دینی دانست و تصریح داشت: حکومت اسلامی تصمیمی که می‌گیرد باید مقبولیت مردم را همراه داشته و به سلایق آن‌ها پاسخ دهد. به همین دلیل مردم را باید در امر اداره جامعه مشارکت داده و از فکر و توانایی آن‌ها بهره ببرد تا بتواند مشکلاتشان را به راحتی مرتفع کند.

این استاد اذعان داشت: حکومت دینی در هیچ شرایطی نباید از مردم جدا باشد. در هیچ شرایطی نباید پیوند عمیق میان مردم و حکومت اسلامی گسسته شود. این کار نیازمند مشارکت دادن مردم در تصمیم گیری و اجرا است. اگر حکومت در چنین چارچوبی حرکت کند، کارها با قوت بیشتری پیش می‌رود.

پرور، انتخابات را ساده‌ترین نوع مشارکت دادن مردم در اداره حکومت برشمرد و گفت: البته این مشارکت به شکل‌های دیگری مانند هیأت أمنا، مساجد، مراکز خیریه و… نیز صورت می‌گیرد. در جمهوری اسلامی نیز مهم ترین نوع مشارکت و همراهی مردم بیشتر در امور جنگ صورت گرفت و حتی براساس میزان مشارکت روحی و عملی مردم برنامه‌های دفاعی طراحی شد.

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی با اشاره به سخنان عده ای از افراد درباره به رفراندوم گذاشتن – که نوعی از مشورت است – مسائل دینی مانند حجاب نیز تأکید کرد: جامعه ما یک جامعه دینی است که اصول و ارزش‌های اسلامی را پذیرفته و به آن پایبند است و افرادی که بحث به رفراندوم گذاشتن اصول و ارزش‌های دینی را مطرح می‌کنند، می‌خواهند دینداری مردم را زیر سؤال برده و یا در آن شک ایجاد کنند.

وی یادآور شد: مردم وقتی دین را پذیرفته اند، یعنی پای اصول آن نیز ایستاده اند. البته شور و مشورت می‌تواند در نحوه‌ای پیگیری، برنامه ریزی، تحقق، رفع موانع و… این اصول و ارزش‌ها باشد. وگرنه در اصل ارزش‌ها که مردم شک ندارند تا آن را به رفراندوم گذاشت.

پرور بیان کرد: در نظام‌های غیر دینی چون پایه ثابت و استواری وجود ندارد ممکن است اصول و ارزش‌ها سریع تغییر کند که آن جا رفراندوم معنا دارد ولی در جامعه دینی بازنگری در اصول و کلیات پذیرفته شده معنا ندارد مخصوصا زمانی که مبتنی بر دین، قرآن و سنت باشد.

وی در پایان عنوان کرد: ما به عنوان یک نظام دینی که مردم سالاری دینی را پذیرفته ایم باید به سمتی پیش برویم که از پتانسیل و توانایی مردم به ویژه جوانان بیش از پیش برای اداره جامعه و حضور آن‌ها در سطوح بالای حکومت استفاده کنیم. مسئولان نیز نباید ترس و نگرانی از ورود مردم در مسائل حکومتی داشته باشند بلکه سازوکارهایی ایجاد کنند که بتوانند از طرح‌های آن‌ها برای رفع موانع استفاده کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۹10997

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>