خانه / اخبار /

از سوی مؤسسه علوم اسلامی و مطالعات اجتماعی مفتاح؛

سلسله دروس خارج فقه و درس‌گفتارهای «نظام‌های اسلامی» برگزار می‌شود

از سوی مؤسسه علوم اسلامی و مطالعات اجتماعی مفتاح؛

سلسله دروس خارج فقه و درس‌گفتارهای «نظام‌های اسلامی» برگزار می‌شود

سلسله دروس خارج فقه و درس‌گفتارهای «نظام‌های اسلامی» در موسسه علوم اسلامی و مطالعات اجتماعی مفتاح برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، در این سلسله دروس و درس‌گفتارها اساتیدی نظیر استاد سید منذر حکیم، استاد سید حسین میرمعزی، استاد احمد علی یوسفی، استاد ولی الله نقی‌پور فر، استاد حسینعلی سعدی، استاد محمد حسین ملک‌زاده، استاد علی فرحانی، استاد ذبیح‌الله نعیمیان، استاد حسین بُستان، استاد سید نقی موسوی و استاد محمد کهوند به ارائه بحث می‌پردازند.

گفتنی است؛ ایده فقه ناظر به نظام‌های اسلامی (نظام اقتصادی اسلام، نظام تعلیم و تربیت در اسلام، نظام سیاست اسلامی و …) برای نخستین بار در آثار شهید محمد باقر صدر(ره) به صورت یک نظریه فقهیِ منقح و مدون عرضه شد.

نکته قابل توجه این که هر چند این ایده بعدها بسط و توسعه بیشتری پیدا کرد و موضوع بحث‌های فقهی فنی و جدی واقع شد، اما گذشته از کتاب «اقتصادنا» آثار چندانی در حوزه کشف نظام‌های اسلامی به صورت جزئی و مشخص ارائه نشد.

به همین منظور در سلسله دروس و درس‌ گفتارهای حاضر برخی از اساتید و محققان کوشش می‌کنند به کشف، ساخت و پرداخت نظام‌های اسلامی در عرصه‌های متعدد دیگر بپردازند.

این مباحث به طور کلی بر نظام‌های اسلامی از جمله نظام سیاست خارجه در اسلام، نظام خانواده در اسلام و… تمرکز دارند.

براساس این گزارش؛ در این دروس احکام ناظر به حیطه‌‌های خاص به صورت منفرد و منعزل از یک دیگر مورد بررسی قرار نمی‌گیرند بلکه احکام در یک شبکه به هم پیوسته و به صورت یک نظام درهم‌تنیده که دارای اجزاء هماهنگی است، ارائه می‌شوند.

همچنین مباحث این دروس را می‌توان به دو دسته کلّی تقسیم کرد؛ نخست، بحث‌هایی که بر مبانی فلسفی و مقدمات ورود به عرصه نظام‌سازی فقهی در حیطه‌ای خاص می‌پردازند. دوم، بحث‌هایی که با ادبیات فنی فقهی به حیطه نظام‌سازی در یکی از حوزه‌های خاص می‌پردازند.

برنامه درسی اساتید

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۰۹6193

۲ دیدگاه

 1. سلام
  آیا امکان شرکت در جلسات به طور آزاد وجد دارد؟
  آیا خواهران امکان شرکت در جلسات را دارند؟

  • سلام علیکم؛
   مراحل حضور در سلسله دروس خارج فقه به این صورت است که پس از ثبت نام شما در سایت، فرم ثبت نامی توسط همکاران ما مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید، از شما برای حضور در جلسات دعوت بعمل می آید.
   خواهران نیز امکان حضور در این جلسات را خواهند داشت.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>