خانه / اخبار /

آیت‌الله اعرافی:

حوزه با جایگاه راهبری در تبلیغ و تولید فکر فاصله دارد/ دفاع از سنن حوزوی

آیت‌الله اعرافی:

حوزه با جایگاه راهبری در تبلیغ و تولید فکر فاصله دارد/ دفاع از سنن حوزوی

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه حوزه باید محور راهبری معنویت و فکر دینی در جامعه باشد، گفت: یکی از رنج‌های همه روزه بنده آن است که از جایگاه راهبری و حرکت‌آفرینی در عرصه ترویج و تبلیغ و تولید فکر و اندیشه فاصله داریم.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح؛ آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه شب گذشته، ۱۱ خرداد‌ماه در نشستی صمیمی با نخبگان حوزه علمیه که در مرکز مدیریت حوزه برگزار شد، گفت: با عنایات و هدایت‌های الهی و رهنمودهای مقام معظم رهبری و همت بلند مردم ایران و جریانات بیدار در جهان اسلام، روز قدس شاهد خلق حماسه‌ای دیگر در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی بودیم.

وی افزود: در این چهلمین سال، با بی‌رحمانه‌ترین هجمه‌های دشمنان ایران و اسلام مواجه هستیم؛ هجمه‌های بی‌رحمانه‌ای علیه ما شکل گرفته است که پرده‌های مختلف آن را در این سال دیدیم که شامل تهدید و تحریم و عهدشکنی و اختاپوس‌های تبلیغاتی و هزینه‌های میلیاردی نوکران استکبار در منطقه و… بود.

آیت‌الله اعرافی اظهار کرد: اینکه یک ملت با این شور و شوق و انگیزه سرشار در ایران و جریان‌های گوناگون در جهان وارد عرصه روز قدس شوند، یک پدیده شگفت‌انگیز بود که باید خدا را بر این نعمت بزرگ شاکر باشیم و همه ما در قبال این مردان و زنان و… سپاسگزار هستیم.

وی گفت: خوشبختانه امروز شاهد شکل‌گیری یک شبکه مقاومت و اندیشه اسلام ناب در جهان هستیم و جریان‌های تند وابسته به استعمار شکست خورده‌اند و مزدوران فعلی نیز در آستانه شکست‌های سنگین‌تر خواهند بود.

وی با بیان اینکه استعداد برتر نعمت الهی است، افزود: یکی از آسیب‌های مهم فرزانگی و برتری در هوش شخصیتی و ارتباطی، آن است که انسان از این نعمت غافل باشد؛ اگر از عنایتی که خداوند به ما داشته است غفلت کنیم قطعاً سقوط می‌کنیم و به عُجب دچار می‌شویم.

آیت‌الله اعرافی  تصریح کرد: گاهی خودبسندگی باعث می‌شود که افراد نخبه از ادامه کار بازمانند؛ در زندگی خود بارها دیده‌ام که استعدادهای بالایی که به خودبسندگی دچار شدند از استعدادهای متوسط با همت بسیار عقب‌تر هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: اگر کسی دارای استعداد بود، باید بداند که استعداد، جای کار را نمی‌گیرد و رشد او نیازمند رشد در همه ابعاد و به شکل متوازن باشد.

آیت‌الله اعرافی افزود: در این دوره از مدیریت حوزه،  شورای عالی و مدیریت، بر اساس پروژه‌هایی که در پیش بود، حرکت نوینی در زمینه سامان‌گیری و آسیب‌شناسی مسائل کلان حوزه انجام دادند؛ تمام طرح‌ها و ایده‌ها نیز تجمیع و مورد مطالعه قرار گرفت؛ ایده  مجمع نمایندگان و مطالبات رهبری و ۱۰۰۰ ایده نیز از تماس‌ها و مکاتبات تجمیع شد؛ همچنین آسیب‌شناسی نیز به شکل اجمالی انجام شد و مباحثی که از گذشته طراحی شده بود و مباحثی که در این دوره پی گرفته شده است، بررسی شد.

وی گفت: بر اساس چشم‌انداز مصوب، مجموعه نظامات حوزه، انجام پذیرفت و ۱۰۰ تا ۲۰۰ پروژه در این زمینه مصوب شد و برنامه ۵ ساله با هدفگیری ۱۴۱۴ تنظیم شد؛ پس از تصویب سند چشم‌انداز، نظامات جامع و طرح‌های مختلف در حوزه‌های ۸ ساحتی، با برش ۵ ساله نظام‌مند و منظومه‌وار ارائه شد.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: از مجموع اسناد جامع حوزه عبور کردیم که همه آنها قابل اصلاح و تجدیدنظر است، اما در ذیل همه این طرح‌ها، طرح‌های مختلفی نیز تدوین شده است که از جمله آن می‌توان به نظام کارویژه‌های روحانیت، آمایش نسبی در نهادهای به‌کارگیرنده حوزه، درختواره رشته‌ها و…. اشاره کرد که متصل به یک منظومه هدفمند است.

وی گفت: امروزه بهتر از گذشته می‌توان حوزه را نقد کرد؛ زیرا نظامات جامعی را پیش روی داریم که قابل رؤیت و نقد است؛ همچنین نظامات دیگر حوزه قابل نقد و اصلاح است.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: ده‌ها برنامه به رغم فقدان هرنوع بودجه خاص در حوزه کلید خورده و در حال انجام است که از جمله آن‌ها می‌توان به شکل‌گیری گروه‌های علمی، واسپاری پایان‌نامه به گروه‌های علمی، مصاحبه‌های علمی و امتحانات شفاهی، نهایی شدن سامانه تقریر، طرح هدایت علمی تربیتی اشاره کرد‌

وی با بیان اینکه بنده بیش از برخی سنتی‌ها از سنن حوزوی دفاع می‌کنم و  طرح هدایت علمی به دنبال خروج از فضای علمی غیرسنتی در حوزه است، اظهار کرد: ضمن حفظ سنن حوزوی باید از تجارب علمی در دنیا استفاده کنیم.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: کانون‌های نخبگانی باید در حوزه شکل گیرد و مجموعه استعدادهای برتر باید در بیش از ۱۰ حوزه دسته‌بندی شوند؛ همچنین باید طرح جامعی در این زمینه شکل گیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه حوزه باید محور راهبری معنویت و فکر دینی در جامعه باشد، اظهار کرد: یکی از رنج‌های همه روزه بنده آن است که از جایگاه راهبری و حرکت‌آفرینی در عرصه ترویج و تبلیغ و تولید فکر و اندیشه فاصله داریم که باید این فاصله پر شود؛ حوزه ما دستاوردها و سرمایه‌های بی بدیلی دارد که نباید در اظهار نظرها و قضاوت‌ها مورد غفلت واقع شود در ضمن، باید نقدها را هم قبول کرد و نسبت به رفع آن‌ها تلاش کرد.

انتهای پیام/

منبع: ایکنا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۲11463

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>