خانه / اخبار /

حجت الاسلام ذوعلم:

ولایت فقیه،خط متمایزکننده بین اسلام آمریکایی واسلام ناب محمدی است

حجت الاسلام ذوعلم:

ولایت فقیه،خط متمایزکننده بین اسلام آمریکایی واسلام ناب محمدی است

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه هویت انقلاب اسلامی به ولایت فقیه گره خورده است، گفت: ولایت فقیه، خط متمایزکننده، بین اسلام آمریکایی و اسلام ناب محمدی است.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، حجت‌الاسلام علی ذوعلم عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صبح امروز ۱۲ خردادماه در نشست خبری «شنبه‌های انقلاب» که با موضوع کارآمدی نظریه ولایت فقیه در خبرگزاری فارس برگزار شد، با اشاره به اینکه رسانه‌ها و دانشگاه‌ها وظیفه سنگینی در تحلیل ۴۰ سالگی انقلاب دارند گفت: با توجه به اینکه در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم باید مسائل مختلف از جمله دستاوردهای انقلاب و حتی نقاط ضعف در یک فضای آزاد و آزاداندیشی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی افزود: اساساً ولایت فقیه فراتر از یک نظریه سیاسی یا یک بحث مدیریتی است، در حقیقت محور هویت انقلاب اسلامی امروز به ولایت فقیه گره خورده است، خط متمایزکننده، اندیشه‌ای بین اسلام آمریکایی و اسلام ناب محمدی در عنصر ولایت فقیه است.

معاون پژوهش و آموزش دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری در ادامه در خصوص چالش های موجود در طول این سال های انقلاب توضیح داد: ایران مستقل، امروز که به آن نقطه عظمت دست یافته به خاطر ولایت فقیه است، ما در ۱۵۰ سال گذشته تاریخ کشورمان یک چالش اساسی بین دو عنصر پیشرفت و مدیریت داشتیم، آن هم افرادی بودند که با دستاوردهای غرب مخالفت می‌کردند چون دغدغه هویت اسلامی را داشتند و افرادی بودند که به دنبال تفکر غربی بودند چون دغدغه پیشرفت را داشتند، اگر بخواهیم یکی از دستاوردهای ولایت فقیه را در انقلابمان بیان کنیم حل چالش پیشرفت و هویت اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: بدون تکیه بر ولایت فقیه نه انقلاب اسلامی شکل می‌گرفت و نه پیروز می‌شد و نه استمرار و رشد پیدا می‌کرد، نقش ولایت فقیه در حفظ دستاورد انقلاب و قبل از آن پیروزی انقلاب بسیار عظیم بوده و قابل تصور نیست.

حجت الاسلام ذوعلم اضافه کرد: اگر کسی مانند امام (ره) زمامداری انقلاب را بر عهده نمی‌گرفت و اگر بعد از ایشان رهبر معظم انقلاب این مسیر نورانی را به درستی طی نمی‌کردند و با آن هوشمندی خودشان در حفظ انقلاب اسلامی تلاش نمی‌کردند، قطعاً امروز وضعیت متفاوتی داشتیم.

وی با بیان اینکه خلق، پیروزی و استمرار انقلاب مدیون ولایت فقیه بوده است، گفت: ما در انقلاب اسلامی سه شعار اصلی داشتیم یعنی «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی»؛ این سه شعار که از دل اسلام برخاسته سه شعار اصلی و مهمی است که بعد از ۴۰ سال هنوز هم دفاع گفتمانی و مواضع گفتمانی ما در این سه شعار قرار دارد، آن نهادی که پای این سه شعار ایستاد و از آن به جد دفاع کرد «ولایت فقیه» بود.

معاون آموزش و پژوهش موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی همچنین گفت: گاهی دولت‌ها تا مرز کوتاه آمدن از استقلال کشور پیش رفتند، یا برخی دولت‌ها تا مرز از دست دادن آزادی پیش رفتند اما آن نهادی که ایستاد و از هر سه عنصر این شعار کوتاه نیامد ولایت فقیه بود. امروز گفتمان ولایت فقیه در برابر گفتمان سلطه قرار دارد، حاکمیت جامعه باید بر اساس علم و عدالت قرار داشته باشد، قدرت از نظر ولایت فقیه باید خادم جامعه باشد و باید به استقرار عدالت و برابری و پیشرفت و رشد کشور کمک کند، این عصاره ولایت فقیه است اما نظام سلطه اعتقاد دارد علم باید در خدمت استثمار، سلطه‌گری و استعمار قرار گیرد.

وی با اشاره به نقش ولایت فقیه در رشد عقلانی جامعه، تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب و امام خمینی (ره) گفتمانی را مطرح کرد که در کشور ما بی‌سابقه بود اینکه امام فرمود میزان رأی ملت است یا اینکه امام فرمود همه اقشار جامعه باید دست به دست هم دهند تا جامعه پیشرفت کند یا اینکه امام از وحدت حوزه و دانشگاه سخن گفتند همگی گفتمان‌های مهمی در رشد عقلانی جامعه بود، یا مردم‌سالاری دینی که رهبر معظم انقلاب آن را مطرح کردند بیان دیگری از نقش مردم در حاکمیت و سرنوشت جامعه بود یا تحول در علوم انسانی یا جنبش نرم‌افزاری از دیگر مواردی است که رهبر معظم انقلاب همواره روی آن تأکید داشتند و آن را مطرح کردند.

 عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ادامه سخنانش یادآور شد: شخصیت والا و عمیق امام و همچنین شخصیت بسیار عمیق و حکیمانه رهبر معظم انقلاب برای ما روشن است اما آنچه باید روی آن تأکید داشته باشیم اینکه ولایت فقیه نهادی الهی، مردمی و سیاسی است البته توانمندی‌های شخصی که عهده‌دار مسئولیت خواهد شد، بسیار مهم است، اعتبار و حجت این نهاد به اشخاص نیست بلکه اعتبار آن به  حکم اسلام و قانون اساسی است.

وی با اشاره به چالش‌های ولایت فقیه به عنوان یک نهاد اسلامی – سیاسی در جامعه امروز، گفت: ارتجاع و اسلام آمریکایی اولین چالش ولایت فقیه به عنوان یک نهاد اسلامی – سیاسی است، روشنفکری غرب‌گرا نیز دومین چالش این نهاد است، امروز روشنفکری جامعه به دو بخش روشنفکری انقلابی و روشنفکری غرب‌گرا تقسیم می‌شود، آن روشنفکری انقلابی به لطف خدا بسیار پیشرفت کرده اما آن جریان روشنفکری غرب‌گرا به شدت توسط دستگاه‌های به ظاهر علمی غرب حمایت می‌شود.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: سومین چالش ولایت فقیه به عنوان یک نهاد اسلامی – سیاسی «نظام بروکراسی بازمانده از دوره شکل‌گیری دولت مدرن» است که مانند اختاپوس چنگ و دندان خودش را وارد کشور کرده و مانع تحول انقلاب در دستگاه‌ها می‌شود که این بروکراسی فقط در قوه مجریه نیست بلکه در قوه مقننه، قوه قضاییه و سایر دستگاه‌ها نیز وجود دارد، در دانشگاه‌ها و نهادهای دیگر هم هست و همچنان مقاومت می‌کند.

حجت الاسلام ذوعلم در پایان با بیان اینکه  ما نهاد ولایت فقیه را نهاد نیابت از امام عصر می‌دانیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم جامعه ما در مقطع ۴۰ سالگی انقلاب چالش نظام بروکراسی بازمانده از دوره شکل‌گیری دولت مدرن را به درستی تشخیص دهد و بتواند راه نورانی و پربرکتی که امام خمینی (ره) پایه‌گذار آن بودند را روز به روز ریشه‌یابی عمیق‌تری انجام دهد.

انتهای پیام/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۲4629

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>