خانه / اخبار /

آیت‌الله کعبی در گفت وگو با مفتاح مطرح کرد؛

تبلور حقیقی آرمان‌های نظری و سیره عملی امام(ره) در رهبر انقلاب

آیت‌الله کعبی در گفت وگو با مفتاح مطرح کرد؛

تبلور حقیقی آرمان‌های نظری و سیره عملی امام(ره) در رهبر انقلاب

عضو جامعه مدرسین بیان کرد: راه، خط و اهداف امام(ره)؛ حیات بخش، تعالی بخش، رشد دهنده و شکوفا کننده کشور در عرصه‌های مادی و معنوی است و رهبری امام خامنه‌ای تبلور حقیقی آرمان‌های نظری و سیره عملی امام راحل است.

آیت‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، با تسلیت سالروز رحلت امام امت، به تبیین دیدگاه ایشان درباره ولایت فقیه پرداخت و در پاسخ به پرسش «آیا دیدگاه امام خمینی(ره) درباره ولایت فقیه دچار تغییر و تحول شد؟»، اظهار کرد: ولایت فقیه در آموزه‌های شیعی بر پایه نیابت عامه امام زمان(عج) مطرح شد که شکل عملی آن از آغاز عصر غیبت کبری تا دوران امام خمینی(ره) در قالب مرجعیت عامه جریان داشت.

وی ادامه داد: حضرت امام(ره) از ظرفیت مرجعیت عامه برای ظهور و بروز ولایت فقیه در ‌تراز انقلاب و حکومت اسلامی بر علیه بنیادهای طاغوتی استفاده کردند. ایشان بر پایه ولایت فقیه با بسیج ظرفیت‌های مردمی، حضور مردم در صحنه و پیوند عمیق امت و امامت طومار نظام ستم‌شاهی را برچیده و بسترهای لازم برای به وجود آمدن انقلاب اسلامی را فراهم کردند. پس از آن نیز قانون اساسی کشور بر پایه ولایت فقیه تدوین شد.

استاد برجسته حوزه تأکید کرد: در بنیان‌های نظری اندیشه امام راحل، ولایت فقیه در عمل موتور پیشران نهضت و پیروزی انقلاب اسلامی، استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران، تدوین قانون اساسی، حرکت به سمت شکل‌دهی دولت اسلامی، جامعه سازی و حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی بود.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که فکر می‌کنند امام در مراحلی به بخشی از ولایت فقیه و در مراحلی نیز به بخش وسیع‌تر و گسترده‌تر ولایت فقیه معتقد بودند؛ با آموزه‌های نظری، خط مبارزاتی و یا شیوه حکومتی امام خمینی(ره) آشنایی ندارند. ولایت فقیه در خط مبارزاتی و بنیان‌های نظری اندیشه و همچنین سیره حکومتی امام(ره) دچار تحول نشد، آنچه در آن تحول ایجاد شد میزان بسط ید و اقتدار برای اجرای حاکمیت اسلام بود که به تدریج بیشتر شد.

آیت‌الله کعبی با تأکید بر این‌که ولایت فقیه در وجود رهبری الهی، دانا، توانا، مدیر، مدبر و سرشار از ایمان، تقوا، نورانیت و معنویت تبلور پیدا می‌کند تا مدیریت کلان ارزشی جامعه را بر عهده گیرد، به بیان چگونگی پشتیبانی از ولایت فقیه پرداخت.

وی تصریح کرد: پشتیبانی از ولایت فقیه در حقیقت پشتیبانی از منظومه فکری ولی فقیه و توجه به هدایت‌ها، سیاستگذاری‌ها، راهبردها، حرکت‌ها و افق‌هاییست که ولی فقیه برای رشد، تعالی و پیشرفت کشور ترسیم می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: پشتیبانی از ولایت فقیه در حقیقت پیروی عملی و ولایت‌پذیری میدانی در سطوح گوناگون مدیریتی، نخبگانی، خواص و اقشار مختلف از ولی فقیه است که ظهور و بروز این پشتیبانی در تحکیم روابط میان امامت و امت تبلور پیدا می‌کند.

وی در پایان سخنان خود بیان داشت: ایمان، تقوا، نورانیت، حکمت، تدبیر، مدیریت، سیره حکومتی، اقتدار، شجاعت، روحیه انقلابی، عزم و اراده امام در تحقق حاکمیت اسلام در دوران معاصر توسط رهبری امام خامنه‌ای در سه دهه پس از رحلت ایشان تداوم پیدا کرده است. راه، خط و اهداف امام(ره) حیات بخش، تعالی بخش، رشد دهنده و شکوفا کننده کشور در عرصه‌های مادی و معنوی است و رهبری امام خامنه‌ای تبلور حقیقی آرمان‌های نظری و سیره عملی امام راحل است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۳11484

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>