خانه / اخبار /

آیت‌الله اعرافی تاکید کرد:

توجه به «فقه‌الوکاله» برای رفع پارادوکس در وکالت

آیت‌الله اعرافی تاکید کرد:

توجه به «فقه‌الوکاله» برای رفع پارادوکس در وکالت

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به پارادوکس مطرح در مورد وکالت گفت: امروزه در مورد وکالت این پارادوکس مطرح است که آیا وکیل باید منافع شخص موکل را به هر طریقی تامین کند و یا اینکه باید منافع عموم جامعه و حق و عدالت حقیقی را تامین کند، که در حوزه فقه وکالتی به این پارادوکس پاسخ داده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، آیت‌الله علیرضا اعرافی، امروز ۱۳ مهرماه در دیدار علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و هیئت همراه که در دفتر مدیر حوزه‌های علمیه برگزار شد به تبیین اهمیت و جایگاه نهاد قضا در ایجاد عدالت در همه ابعاد پرداخت و با اشاره به آیه شریفه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ» گفت: ایجاد عدالت در همه ابعاد آن در سه ضلع متصور می شود، ضلع اول به عنوان یک تکلیف همگانی برای آحاد جامعه است که همانند امر به معروف و نهی از منکر، همگان برای ایجاد و تحقق آن تلاش کنند و کسی خود را از آن مستثنا نداند.

وی در تشریح ضلع دوم تحقق عدالت در جامعه یادآوری کرد: در بعد دیگر حاکمیت و دستگاه‌های حکومتی، باید برای تحقق عدالت تلاش مضاعف داشته باشند و همین انتظار نیز از حکومت اسلامی می‌رود که در جهت اقامه عدل و داد در جامعه اسلامی تلاش کند.

آیت‌الله اعرافی از قوه قضائیه به عنوان ضلع اخص در ایجاد  و تحقق عدالت نام برد و گفت: دستگاه قضا از طرف حاکمیت اسلامی به عنوان اخص موظف به ایجاد عدالت در همه ابعادش در جامعه اسلامی است.

مدیر حوزه‌های علمیه تاکید کرد: باید عموم مردم جامعه اعم از دانشگاهیان، اصناف و سایر افراد جامعه خود را سربازان عدالت بدانند و این وظیفه مهم و اساسی را به نحو احسن انجام دهند.

آیت‌الله اعرافی با انتقاد از انباشت ثروت‌های بادآورده در جامعه گفت: متاسفانه گاهی مشاهده می‌شود که ثروت‌هایی بدون کوچکترین استعداد و کار و تلاشی برای برخی افراد انباشت می‌شود که دستگاه‌های متولی ایجاد عدالت در جامعه نباید از کنار آن به راحتی بگذرد.

وی افزود: منطق قرآن کریم و نهج‌البلاغه ما را متوجه این امر مهم می‌گرداند که مقوله عدالت اجتماعی و اقتصادی و سایر عرصه‌های عدالت هم تکلیف عموم مردم و هم تکلیف حکومت است و هم به عنوان اخص تکلیف نهاد قضایی جامعه است و عنصر وکالت در این میان نقش مهمی دارد.

عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به پارادوکس مطرح در مورد وکالت گفت: امروزه در مورد وکالت این پارادوکس مطرح است که آیا وکیل باید منافع شخص موکل را به  هرطریقی تامین کند و یا اینکه باید منافع عموم جامعه و حق و عدالت حقیقی را تامین کند، که در حوزه فقه وکالتی به این پارادوکس پاسخ داده می شود.

وی بیان کرد: در مقوله وکالت نیاز به قوانین و قواعدی داریم که وکالت را در مسیر درست قرار دهد و هم اینکه نیاز به شخصیت والا و متعالی داریم تا بتواند این پارادوکس‌ها را حل کند و حق و عدالت را فدای چیزی نکند.

آیت الله اعرافی با اشاره به تحولاتی که در سال‌های اخیر برای مقوله قضاوت اتفاق افتاده است، گفت: در زندگی بشر تحولات زیادی به وجود آمده است و دستگاه قضا و عدالت نیز از این تحولات بی نصیب نبوده است و اگر در گذشته  تنها یک قاضی و خصم بوده است؛ اما امروزه با دستگاه عریض و طویلی به نام قوه قضائیه روبرو هستیم که با سلسله مراتب کارهای متعددی انجام می‌دهد و البته شرع مقدس نیز منافاتی با این تشکیلات ندارد به شرط آنکه این تحولات بتواند خود را با موازین شرعی تطبیق بدهد که در برخی عرصه‌ها تطبیق داده و در برخی عرصه‌ها هنوز به خوبی تطبیق کافی ندارد.

انتهای پیام/

منبع: ایکنا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۳13269

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>