خانه / آثار مرتبط / گزارشی از کتاب «آسیب شناسی حکومت دینی از دیدگاه امام علی(ع)»

گزارشی از کتاب «آسیب شناسی حکومت دینی از دیدگاه امام علی(ع)»

ناکارآمدی نظام اداری مهمترین و خطرناک ترین آسیبی است که حکومت دینی را تهدید می نماید. بر این اساس حجت الاسلام پیشقدم در کتابی با عنوان «آسیب شناسی حکومت دینی از دیدگاه امام علی(علیه السلام)» به تشریح این موضوع پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، ناکارآمدی نظام اداری مهمترین و خطرناک ترین آسیبی است که حکومت دینی را در حال حاضر تهدید می نماید. براین اساس حجت الاسلام غلامرضا پیشقدم در کتابی با عنوان «آسیب شناسی حکومت دینی از دیدگاه امام علی(علیه السلام)» بر آن است که با استعانت از گفتار و سیره علوی آسیب های حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، قضایی و سیاست خارجی را که منجر به ناکارآمدی نظام دینی می گردد ریشه یابی و راهکارهای پیش گیری و مقابه با آن را از سخنان، علی (علیه السلام) استخراج کند.

این کتاب در شش فصل تنظیم شده است.

فصل اول: کلیات

به مباحثی مانند ضرورت حکومت دینی، منشأ مشروعیت حکومت دینی، تعریف حکومت دینی، اهداف حکومت دینی و معنا و مفهموم آسیب شناسی و ضرورت آن در این فصل پرداخته شده است.

فصل دوم: آسیب های سیاسی

برخلاف انتظار، آسیب های سیاسی بر فرهنگی مقدم شده است، چرا که بدون سامان دهی یک تشکیلات سیاسی سالم و منطبق بر معیارهای دینی، هرگز مباحث فرهنگی به سامان نمی رسد؛ زیرا حکومتها نقش بزرگی در هدایت و جهت دهی مسائل فرهنگی دارند.

عمده آسیب های سیاسی در شش محورِ: آسیب های مدیریت منایع انسانی، تلقی غلط مدیران از مدیریت، استبداد، عدم تبعیت از رهبری، نفاق و آسیب های رفتاری مدیران برشمرده شده است.

فصل سوم: آسیب های فرهنگی

نویسنده در این فصل عمده آسیب فرهنگی را دین گریزی ذکر کرده و سپس به ریشه یابی این پدیده پرداخته است. بدعت و تحریف، انحراف الگوها، ناهم گونی گفتار و رفتار، فقر، فساد، جهل، و اسراف از مهمترین آسیب های است که در شکل دهی به آسیب مذکور نقش دارند.

فصل چهارم: آسیب های اجتماعی

از دست دادن جایگاه و پشتوانه مردم عمده آسیب اجتماعی است که نویسنده به بررسی علل و عوامل آن پرداخته است. تبعیض، بی توجهی به محرومان، بی توجهی به آبادانی کشور، عمل نکردن، به وعده ها، تفرقه و ترک امر به معروف و نهی از منکر، آسیب هایی است که منجر به از دست دادن پایگاه مردمی می شود.

فصل پنجم: آسیب های اقتصادی

نویسنده آسیبهای اقتصادی را در دو بخش حوزه تولید و توزیع بررسی نموده است. در حوزه تولید آسیبهایی همچون آزادی، اقتصادی، استثمار، استئثار، ربا و مالیات های ناعادلانه بررسی شده است. در حوزه توزیع آسیب هایی همچون انحصارطلبی و فقدان رقابت سالم در بازار، تورم و آفات و آسیب هایی که موجب تورم می گردد اشاره شده است.

فصل ششم: آسیب های امنیتی

این فصل نیز در دو بخش آسیب های دستگاه قضایی و آسیب های سیاست خارجی تنظیم شده است.

«تضییع حقوق مردم و جفا به مظلومان» عمده آسیب بخش قضایی است که آسیب هایی همچون ورود افراد ناصالح به دستگاه قضایی، تهدید و تطمیع قضات، عدم نظارت بر کار قاضیان، پافشاری بر اشتباهات، تسامح و سهل انگاری در صدور و اجرای احکام، تأثیر پذیری از تملق و چاپلوسی و شفاعت صاحبان قدرت و ثروت در بروز این آسیب نقش موثری دارند.

در بخش دوم، عمده آسیب دستگاه دیپلماسی انزوا و انفعال برشمرده شده است. آسیب هایی که باعث بروز چنین وضعیتی در سیاست خارجی می گردد عبارت اند از وابستگی، پیمان شکمی، تشنج آفرنی، ضعف نظامی، مرعوب شدن و غفلت از دشمن.

این کتاب به همت انتشارات بوستان کتاب در سال ۱۳۹۰ با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه در ۲۱۳ صفحه با قیمت ۵۲۰۰ تومان منتشر شده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۳4653

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>