خانه / اخبار /

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

مدارک دانشگاهی، فقه را از بین می‌برد/ اقدامات حوزه و مراجع جواب دندان‌شکنی به شبهه افکنان است

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

مدارک دانشگاهی، فقه را از بین می‌برد/ اقدامات حوزه و مراجع جواب دندان‌شکنی به شبهه افکنان است

آیت الله سبحانی: واقع مطلب این است این همه دانشکده در قم راه اندازی شده، همه چیز به کار حوزه نمی آید. حوزه دریایی است و طرق و راه هایی باز شده و حوزه را به سمت خود می کشاند و برای حوزه دیگر چیزی باقی نمی ماند و مدرک گرایی کاملا رسمی شده است. این حقیقت تلخ است و باید پذیرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، حوزه های علمیه در هفته ای که گذشت شاهد رخدادهای مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی و… بودند که در ادامه مهم ترین این اتفاقات تقدیم حضور علاقه مندان می شود؛

رهبر انقلاب در دیدار مسئولان دفتر تبلیغات مطرح کردند:

انتظار از حوزه علمیه قم برای حل ابهام‌ها و مشکلات دینی

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی، یک وظیفه مهم این دفتر را پاسخ به سؤالها و نیازهای فکریِ جوانان، دانشجویان و گروههای اثرگذار فرهنگی برشمردند و توصیه‌هایی در خصوص حضور جریان‌ساز در فضای مجازی و آسیب‌شناسی مقوله تبلیغ بیان کردند.

آیت الله العظمی سبحانی در دیدار شورای علمی گفتمان انقلاب:

مدارک دانشگاهی، فقه را از بین می برد

این مرجع تقلید گفت: واقع مطلب این است این همه دانشکده در قم راه اندازی شده، همه چیز به کار حوزه نمی آید. حوزه دریایی است و طرق و راه هایی باز شده و حوزه را به سمت خود می کشاند و برای حوزه دیگر چیزی باقی نمی ماند و مدرک گرایی کاملا رسمی شده است. این حقیقت تلخ است و باید پذیرفت.

معظم له ادامه داد: این همه دانشکده در همه جا به صورت های مختلف، در واقع به یک معنا، حوزه را، دولتی کردن است. طلبه مدرک دارد، دولت ما را استخدام می کند؛ اما حوزه مستقل بماند و به صورت سابق استاد و تلمیذ به همان نون و نور امام زمان(ع) قناعت کند، این مسئله هم اکنون در حوزه ضعیف شده است. در رابطه با این مورد، از دست من و شما کاری بر نمی آید. این خود مشکلی است، این همه دانشکده و دکترا در حوزه، اجتهاد فقه جواهری را از بین می برد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

اقدامات حوزه و مراجع جواب دندان‌شکنی به شبهه افکنان است

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت: اقداماتی که توسط حوزه و مراجع انجام می گیرد جواب دندانشکنی است به کسانی که شبهه ایجاد می کنند که حوزه ها اقدامی انجام نداده اند و مطرح می کنند پول‌هایی که در اختیار مراجع است برای چه اقداماتی صرف می شود.

تأسف آیت الله العظمی نوری همدانی از حواشی افتتاحیه فیلم فجر

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به بعضی از برنامه های سالگرد پیروزی انقلاب بیان داشت: باید این ایام را گرامی داشت؛ اما توجه داشته باشیم این انقلاب، اسلامی بود و برای برقراری ارزش‌ها، نه اینکه به نام جشن انقلاب، ضد ارزش ترویج شود؛ اطلاع دادند که در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر عمل ضد ارزشی انجام شده که مایه تأسف است.

آیت الله اعرافی:

مراکز پاسخ‌گویی به دنبال تحول و توسعه در منابع اولیه علمی حوزه باشند

آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه تأکید کرد: مراکز پاسخ‌گویی باید علاوه بر پاسخ اولیه، به دنبال تحول و توسعه در منابع اولیه علمی حوزه باشند، در این صورت تمام بخش‌های حوزه در حال دفاع از این منظومه خواهند بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری:

زن غربی به بن بست رسیده است

آیت الله عباس کعبی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان این که همه ادیان الهی حجاب را ترویج می دادند، گفت: جامعه نیازمند گفتمان نو در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی:

سخنان اهل بیت(ع) در مورد حج استخراج وبه زائران ارائه شود

حضرت آیت الله شبیری زنجانی عنوان کرد: احادیث حج، ادعیه و کلمات اهل بیت(ع) استخراج و از ناحیه اهل خبره برای زائرین گفته شود، بیان نمودن احادیث و سخنان اهل بیت(ع) اثرگذار است.

آیت الله جوادی آملی:

جایگاه حضرت زهرا(س) را جهانی تبیین کنیم

حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان این که هیچ جای عالم جای مال حرام نیست، تأکید کرد که کسی که نجومی بگیرد و اختلاس کند رسوا می شود.

آیت الله شب زنده دار:

روحانیت و مردم وفادار با خلوص نیت پای انقلاب ایستاده اند

عضو فقهای شورای نگهبان تأکید کرد: روحانیت و مردم وفادار با خلوص نیت پای انقلاب ایستاده اند و به برکت این خلوص نیتها و وفاداری ها انقلاب به پیش می رود.

در نشست «روش‌شناسی اجتهادی آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در فقه الجهاد» تبیین شد؛

نقش ولی فقیه در حفاظت از تمامیت ارضی کشور

آیت الله ملک‌زاده در تبیین ضرورت زعامت فقیه بر جامعه گفت: در طول تاریخ هرگاه جنگی صورت گرفته، یک تکّه از خاکمان را داده‌ایم تا جایی که در دوران پهلوی دوم بدون جنگ هم ما بحرین را به بیگانگان دادیم؛ این روند ادامه داشت تا اینکه حکومت به دست ولایت فقیه رسید و ما در این دوران با بدترین و شدیدترین فشارها، حتّی یک وجب از خاک را به بیگانگان ندادیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:

موسسه امام خمینی(ره) در زمینه علوم انسانی اسلامی گام های عملی برداشته است

آیت الله محمود رجبی، قائم مقام رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) یکی از مهمترین کارکردهای این موسسه را ریل گذاری در زمینه ساختار سازی در زمینه علوم انسانی اسلامی دانست.

آیت‌الله جنتی در حرم امام(ره):

معجزه امام این بود که اسلام را دوباره عزیز کرد

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان این که معجزه امام این بود که اسلام را دوباره عزیز کرد، گفت: وصیت نامه ارزشمند و گرانبهای امام راحل درسی برای دولت، مجلس، قوه قضائیه، نظامیان، نظام آموزشی و فرهنگیان ما است و هیچگاه قدیمی نمی‌شود.

رئیس دانشگاه امام صادق(ع):

گسستگی مبانی فکری و گزاره های دانشی از چالش های دانشگاه آکادمیک است

حجت الاسلام والمسلمین سعدی، رئیس دانشگاه امام صادق(ع) گفت: یکی از چالش های دانشگاه آکادمیک آن است که عملا همخوانی مبانی فکری و گزاره های دانشی دچار یک گسستگی شده است.

در نامه حجت الاسلام کشوری به رئیس جمهور مطرح شد:

درباره مدل های اداره کشور به حوزه علمیه قم تشریف بیاورید

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی تأکید کرد: برای گفتگو درباره مدل های اداره کشور به حوزه علمیه قم تشریف بیاورید و از میان نظریات بخشی الگوی پیشرفت اسلامی راه حل های جدیدی برای حل مشکلات مردم انتخاب کنید.

آیت الله فاضل لنکرانی:

حق علمی امام خمینی(ره) در حوزه مغفول مانده است

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار با اشاره به اینکه حق علمی امام راحل در حوزه ما مغفول مانده است، گفت: امروز این درد است که چه میزان مبانی امام راحل در حوزه بیان می شود؛ لذا باید در احیای فکری فقه و اصول امام(ره) قدم جدی برداشته شود.

استاد رشاد در همایش «انقلاب و فقه»:

لزوم توجه به توسعه علم فقه در مسائل مستحدثه

رئیس شورای حوزه علمیه تهران، گفت: امروز دانش های مستقلی تاسیس شدند و عهده دار تعلیم مبانی فقه یا علوم فقهی شده اند. موضوع علم فقه امروز در حال چرخش است یعنی رویکرد فقه به این سمت رفته است که گزاره های حقوقی و تکالیفی را توامان تولید نماید.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری:

انقلاب اسلامی شاخصه های مهدویت را در سراسر جهان طنین انداز کرده است

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: انقلاب اسلامی گفتمان تمدنی دارد و با شاخصه های مهدوی منطبق است، بر این اساس خواهد توانست زمینه ظهور را فراهم کند، زیرا در برابر دشمنان اسلام مقاوم بوده و استکبار ستیز می باشد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه:

تحقیق از ارکان اصلی تبلیغ دین است

آیت الله جواد مروی تأکید کرد: متولیان امر پژوهش در حوزه های علمیه باید نیازهای پژوهش را برای طلاب جوان تبیین کنند، سوق به نیاز روز دهند و وظیفه دیگر آنها نشر پژوهش ها است.

۱۴ بهمن ماه؛

همایش« نظام مالی اسلامی» در قم برگزار می شود

همایش« نظام مالی اسلامی» به مناسبت بزرگداشت مقام علمی حجت الاسلام محمد نقی نظر پور ۱۴ بهمن ماه برگزار می شود.

مدیر حوزه تهران در جمع خبرنگاران تبیین کرد:

تاثیر انقلاب اسلامی در تحول فقه شیعی

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی صادق با اشاره به نقش انقلاب اسلامی در پیشرفت علمی حوزه های علمیه، گفت: درست است که حوزه هر چه دارد میراث دار فرهنگ ناب حوزه های علمیه و تلاش های خالصانه ۱۴۰۰ ساله علمای پیشین است اما به برکت انقلاب اسلامی امروز حوزه های علمیه، مأمن تفکرات ناب آزادی خواهی و عدالت طلبی و معنویت خواهی در همه جهان شده است.

عضو جامعه مدرسین خواستار شد؛

استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای تبیین دستاوردهای علمی و فرهنگی انقلاب

آیت الله علیدوست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر لزوم بهره گیری هر چه بیشتر و بهتر از ظرفیت عظیم فضای مجازی به منظور تبیین و تشریح دستاوردهای علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی تاکید کرد.

منتشر شد؛

ترجمه کتاب «تاریخ اسلامی» اثر آیت الله مدرّسی

با همکاری بخش فرهنگی دفتر آیت الله سید محمدتقی مدرّسی در مشهد و آستان قدس رضوی، کتاب «تاریخ اسلامی» با ترجمه آقای سید سبط حیدر زیدی به زبان اردو در بیش از ۶۰۰ صفحه منتشر شد.

بررسی شد؛

«رویکرد انقلاب اسلامی در مدیریت شکاف‌های اجتماعی»

نشست علمی تخصصی «رویکرد انقلاب اسلامی در مدیریت شکاف‌های اجتماعی با تأکید بر اقلیت‌های قومی و مذهبی» و «اقلیت‌های دینی و مشارکت سیاسی پس از انقلاب اسلامی» به همت گروه ادیان ابراهیمی پژوهشکده ادیان و فرق پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) برگزار شد.

عضو جامعه مدرسین:

نویسندگان حوزوی بیش از نیازها نظام اسلامی را مورد توجه قرار دهند

آیت الله محمود رجبی از نویسندگان حوزوی خواست که بیش از نیازها، نظام اسلامی را در فعالیت های علمی و پژوهشی خود به خصوص نگارش کتاب و مقاله مورد توجه قرار دهند.

رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی:

مسئولان رفع مشکلات مردم را جهاد فی سبیل الله بدانند

آیت الله آملی لاریجانی به دادستان های سراسر کشور دستور داد که با قاچاق کالاهای اساسی از جمله قاچاق دام به اشد وجه برخورد قانونی کنند و اجازه ندهند برخی افراد در این برهه دشوار به دنبال سودجویی باشند.

پیام آیت الله صافی گلپایگانی؛

به نخستین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتوگوی ادیان

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به مناسبت آغاز به کار نخستین همایش بین المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان پیامی را صادر کردند.

پس از بارش های اخیر صورت گرفت؛

آماده‌باش طلاب اهوازی برای کمک‌رسانی احتمالی به مردم سیل‌زده

مدیریت حوزه علمیه اهواز، در اطلاعیه‌ای از طلاب درخواست کرده تا در صورت وقوع سیل و آب‌گرفتگی در معابر و منازل شهرستان‌های سوسنگرد، شوش، دزفول، دشت آزادگان، هویزه و شوشتر در ستاد فرماندهی مقابله با بحران حوزه علمیه اهواز، حضور به هم رسانده و آماده خدمت‌رسانی شوند.

آیت الله نمازی در جمع خبرنگاران:

اگر در جایی چند دختر بدحجاب دیدید، عصبانی نشوید

نماینده ولی فقیه در کاشان گفت: امروز زنان با حجاب کامل در فعالیت های اجتماعی حضور دارند و اگر احیانا در جایی هم چند دختر بدحجاب به دلیل غرور جوانی و خودنمایی مشاهده می شوند، نباید عصبانی شد، بلکه باید با امر به معروف و نهی از منکر و نصیحت کردن آنها را به مسیر صحیح برگرداند. البته اگر درجایی عده ای با هنجارشکنی موجب بی احترامی به مقدسات شوند، باید با آنها برخورد جدی و قانونی شود.

دوره آموزشی «عصرنظام سازی توحیدی افول آمریکا» برگزار می شود

دوره آموزشی «عصرنظام سازی توحیدی افول آمریکا» بهمن و اسفندماه ۹۷ در قم برگزار می شود

آیت الله احمد عابدی:

توجه چندانی به حدیث خوانی در حوزه نمی شود

مراسم افتتاحیه دوره سراسری فهم اصول کافی ویژه طلاب سطح حوزه های علمیه در مسجد مدرسه معصومیه برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه تشریح کرد؛

پیام انقلاب اسلامی برای انسان معاصر

پیام انقلاب این است که حق و تکلیف باید با هم باشند و دو بال جامعه هستند. انقلاب نشان داد که اگر دین وارد نظام اجتماعی شود، انسان تجربه‌گرا و عقل‌گرا می‌فهمد به منبع معرفتی دیگری به نام وحی نیاز دارد

دبیر شورای نگهبان:

امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی فطرت انسانی را زنده کرد

آیت‌الله جنتی با اشاره با آثار عظیم و دگرگون‌کننده انقلاب اسلامی بر ملت ایران به ویژه جوانان گفت: امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی فطرت انسانی را زنده کرد.

حجت الاسلام کهوند از پشت پرده فضای مجازی می گوید؛

چه کسانی جلوی پا گرفتن شبکه های پیام رسان ایرانی را می گیرند؟

محمد کهوند: تلگرام مهندسی بازدید می کند. کسانی که ادمین تلگرامی بودند، می دانند که می توانستند در گروه یک نفر به غیر از بقیه محتوا را نبیند؛ یا یک نفر در گروه محتوا بگذارد و مابقی نبینند؛ وقتی ادمین یک کانال تلگرامی می تواند این کار را انجام دهد، مدیر تلگرام نمی تواند؟! می آید در انتخابات این کار را می کند؛ شبهه “آیت الله قتل عام “در کل کشور منتشر می شود؛ اما پاسخ آن به دست مردم نمی رسد.

آیت‌الله سید احمد خاتمی:

معضلات اقتصادی را بپذیریم و انکار نکنیم

عضو هیئت رئیس مجلس خبرگان گفت: امروز مشکلات اقتصادی فراوان هستند و گرانی افسارگسیخته بیداد می‌کند، هر روز قیمت‌ها افزایش می‌یابند و مردم در معیشت خود دچار مشکل شده‌اند؛ موضع مناسب در این زمینه آن است که معضلات اقتصادی را بپذیریم و انکار نکنیم ولی در کنار آنها، خوبی‌ها را هم بگوییم.

تولیت آستان قدس رضوی:

امام رضا(ع) بنیانگذار گفتگوی بین ادیان هستند

تولیت آستان قدس رضوی گفت: حضرت رضا(ع) بنیان گذار گفت‌وگوی بین ادیان هستند و ان‌شاءالله به برکت نام حضرت رضا(ع) این جلسه منشا برکات برای همه ادیان توحیدی باشد.

استاد انصاریان پاسخ می دهد؛

فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟

پاسخ گویی به شبهات یکی از رسالت های اصلی مبلغین دینی و اساتید خُبره حوزه علوم اسلامی و انسانی است و مؤسسه علمی ، پژوهشی و تحقیقاتی دارالعرفان با برخورداری از اساتید خُبره و متخصص تحت اشراف علمی استاد حسین انصاریان توانسته است صدها سوال و شبهه اعتقادی و معرفتی را با بهره گیری از قرآن و عترت پاسخ گو باشند.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:

شکستن حریم قم هدف اصلی دشمنان نظام است

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا آشتیانی، معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به جایگاه قم در کشور، گفت: شکستن حریم قم هدف اصلی دشمنان نظام است.

امام جمعه موقت تهران در یادواره شهدای روحانی بوشهر:

جنگ های امروز برای ضربه زدن به حاکمیت دین است

آیت الله صدیقی با بیان اینکه در حال حاضر در جنگ اقتصادی، روانی و سیاسی قرار داریم گفت: این جنگ ها برای ریشه کن کردن حاکمیت دین است و شبکه های غربی با تمام وجود دارند کار می کنند تا ولایت را از مردم بگیرند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۳9972

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>