خانه / اخبار /

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

تعطیلات زیاد ضربه به علمیّت حوزه می‌زند/ کمتر از ۱۰ درصد علوم اسلامی در حوزه تدریس می‌شود

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

تعطیلات زیاد ضربه به علمیّت حوزه می‌زند/ کمتر از ۱۰ درصد علوم اسلامی در حوزه تدریس می‌شود

شورای مدیریت حوزه باید فکری برای تعطیلات زیاد حوزه کند، چرا که قوام اسلامیت جمهوری اسلامی با حوزه‌ها است و وقتی هم حوزه‌ها اینقدر تعطیلات زیاد داشته باشند مناسب نیست و این تعطیلات به علمیت حوزه ضربه می‌زند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، حوزه‌های علمیه و جامعه روحانیت در هفته‌ای که گذشت شاهد رخدادها و رویدادهای مختلفی بودند که در ادامه مهم ترین آن‌ها تقدیم حضورتان می‌گردد؛

رهبر معظم انقلاب در دیدار معلمان و فرهنگیان:

غربی‌ها با سند ۲۰۳۰ بدنبال تربیت سرباز از دانش‌آموزان ما برای خودشان هستند

در آستانه‌ی روز معلم، جمعی از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور، با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی:

داد مردم از گرانی بلند است

این مرجع تقلید گفت: خطاب به رئیس قوه قضائیه عرض می‌کنم که باید آستین را بالا بزند و با دو مسئله قاچاق و سوء استفاده‌های کلان در کشور مبارزه کند.

در دیدار مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد مطرح شد؛

تأکید حضرت آیت‌الله صافی بر مردمی‌ماندن مساجد و ائمه جماعات

این مرجع تقلید تصریح کرد: ائمه جماعات ما وظیفه دارند که اولاً بر امور منطقه اطلاع و اشراف کامل داشته باشند و ثانیاً هر جا مشکل و منکَر و خلاف شرعی دیدند، امر به معروف و نهی از منکر کنند تا نقایص برطرف شود و همه مردم بتوانند در یک فضای پاک و نورانی زیر سایه معارف نورانی قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام زندگی نمایند.

حضرت آیت‌الله سبحانی:

تعطیلات زیاد ضربه به علمیّت حوزه می‌زند

این مرجع تقلید خاطرنشان ساخت: شورای مدیریت حوزه باید فکری برای تعطیلات زیاد حوزه کند، چرا که قوام اسلامیت جمهوری اسلامی‌با حوزه‌ها است و وقتی هم حوزه‌ها اینقدر تعطیلات زیاد داشته باشند مناسب نیست و این تعطیلات به علمیت حوزه ضربه می‌زند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی:

خوش‌بینی به آمریکا از روی ساده لوحی یا خیانت است

این مرجع تقلید عنوان کرد: مسئولان دقت کنید با هم حول محور رهبری وحدت داشته باشید، اختلافات را کنار بگذارید، و به این نکته بسیار توجه داشته باشید که نقد کنید، اما تخریب نداشته باشید، سخنانی گفته نشود تا دشمنان شاد شوند.

حضرت آیت‌الله مظاهری در جمع اساتید:

وظیفه تتبّع و پژوهش در معارف ناب قرآن و روایات برعهدۀ حوزه‌ و روحانیّت است

حضرت آیت‌الله مظاهری در جمع اساتید گفت: رسالت تعلیم و تعلّم علوم دینی و به‌ویژه، تتبّع و پژوهش در معارف ناب آیات قرآن و روایات اهل‌بیت(ع) که بر عهدۀ حوزه‌های علمیّه و روحانیّت قرار گرفته است، رسالتی مهم و ممتاز و در عین حال خطیر و ظریف.

حضرت آیت‌الله حکیم در دیدار سفیر سوئد:

مرجعیت دینی بر همزیستی مسالمت آمیز و احترام به دیگران تاکید دارد

حضرت آیت‌الله حکیم در دیدار سفیر سوئد از جامعه بین الملل خواستند برای ریشه کن کردن تمام انواع و اقسام تروریسم و افراطی گری و نابودی کامل این غده سرطانی تلاش جدّی داشته باشند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری:

ریاست آیت‌الله جزایری بر حوزه علمیه خوزستان مدنظر رهبر انقلاب است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی گلپایگانی گفت: آنچه صحیح و مدنظر مقام معظم رهبری است، ریاست آیت‌الله موسوی جزایری بر همه مدارس علمیه استان اعم از اهواز و سایر شهرهاست.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور:

شهید مطهری معارف را با زندگی و نیازهای فکری جامعه گره زد

آیت‌الله اعرافی در جمع مدیران مدارس علمیه خواهران یزد گفت: شهید مطهری(ره) ذهن اجتماعی، موضوع شناس و سوژه یاب داشت و تمام آنچه نوشته، مبیّن این است که در موضوع شناسی و سوژه‌هایی که جامعه را به سمت گمراهی می‌برد به زیبایی تمام تحلیل می‌کند و معارف را با زندگی و نیازهای فکری جامعه گره زد.

مسئول امور حوزوی دفتر مقام معظم رهبری:

مرزبانی از دین، رسالت اصلی حوزویان است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدیان، گفت: خوزستان، مهد علمای بزرگ بوده و امروز هم حوزه بسیار خوبی در این استان وجود دارد و با ریاست آیت‌الله موسوی جزایری، امید است پیش از پیش حوزه علمیه خوزستان بدرخشد.

آیت‌الله جنتی:

مسئولان برای مشکلات فضای مجازی چاره‌جویی کنند

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه شهادت مظلومانه طلبه همدانی مصیبتی تلخ برای مردم بود از مسئولان خواست تا برای رفع برخی مشکلات فضای مجازی که این حادثه ناگوار در بستر آن اتفاق افتاد، چاره‌جویی کنند.

آیت‌الله حسینی بوشهری در تهران تبیین کرد؛

مأموریت‌های روحانیت و حوزه‌های علمیه در تحقق گام دوم انقلاب

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به مفاد بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: در این بیانیه مخاطب یک فرد و یا قشر خاصی نیست، بلکه برخی نکات در بیانیه ذکر شده که روحانیت مستقیم با آن درگیر است و باید به آنها توجه و اهتمام داشته باشد.

آیت‌الله طبرسی خواستار شد؛

تبیین دقیق بیانیه گام دوم انقلاب از سوی روحانیت

آیت‌الله طبرسی بر ضرورت تبیین رهنمودهای مقام معظم رهبری در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از سوی روحانیت تأکید کرد.

جامعه مدرسین حوزه در پیامی؛

شدیداً با عوامل پشت‌صحنه شهادت طلبه همدانی برخورد شود

جامعه مدرسین حوزه در پیامی‌با تسلیت شهادت حجت الاسلام مصطفی قاسمی، تصریح کرد: اگرچه عامل این جنایت در زمان کوتاهی به مکافات عمل خویش گرفتارشده و در درگیری با مأموران انتظامی‌به هلاکت رسیده است، اما باید شدیداً با عوامل پشت‌صحنه و پنهان این‌گونه حوادث برخورد شود.

استاد رشاد در جمع طلاب و فضلا؛

نابودی رژیم آل سعود نزدیک است

رئیس شورای حوزه علمیه تهران گفت: اگر در ایران یک قاچاقچی مواد مخدر را که صدها بلکه هزارها خانواده را ویران و نابود کرده است و هزارها انسان را مبتلا به مواد مخدر کرده است بخواهند دستگیر و عدالت را در مورد او اجرا کنند، صدای بوق انسانیت جامعه بشری بلند می‌شود که چرا این جانی را اعدام می‌کنید! اما اعدام ۳۷ عدالت خواه و عدالت‌جو وجدان جامعه جهانی مدعی حقوق بشر را بیدار نمی‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا:

شهید مطهری دارای رویکرد تمدنی بود

شهید مطهری تنها نقش تمدنی نداشت، بلکه به کار خودش توجه و جهت گیری تمدنی داشت. هر جا نیاز و هر کاری نیاز بود انجام می‌داد.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در گرگان:

مردم مناطق سیل زده به «امداد فرهنگی» نیاز دارند

حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور در جلسه شورای نهادهای حوزوی استان گلستان با تاکید بر این که مردم مناطق سیل زده به «امداد فرهنگی نیاز دارند، گفت فعالیت‌های پررنگ و جهادی طلاب و روحانیون در سیل اخیر، سرمایه اجتماعی حوزه و روحانیت را بالا برد.

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه‌ در ارومیه:

کمتر از ۱۰ درصد علوم اسلامی در حوزه تدریس می‌شود

حجت الاسلام و المسلمین زمانی گفت: دروسی که در حوزه تدریس می‌شود به دلیل محدودیت زمانی این ظرفیت را ندارند تا تمام معارف اسلامی‌را در خود جای بدهند و کمتر از ۱۰ درصد علوم اسلامی‌در حوزه تدریس می‌شود، لذا برای دست یافتن به جامعیت علمی‌و پاسخگو بودن به نیازهای روز باید خود طلبه، علوم اسلامی‌را بخواند و کتب حوزوی به تنهایی کفایت نمی‌کنند.

رئیس مجمع عمومی‌جامعه مدرسین:

مراکز حوزوی در مسیر مورد انتظار رهبری حرکت می‌کنند

حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال عنوان کرد: با حضور اساتید و صاحب نظران حوزه‌های علمیه کمیته «گام دوم» از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تشکیل شد.

آیت‌الله دستغیب:

اهمیت حوزه‌های خواهران به هیچ وجه کمتر از برادران نیست

عضو مجلس خبرگان رهبری به ابعاد مختلف برکات حوزه علمیه خواهران اشاره کرد و گفت: اهمیت حوزه‌های علمیه خواهران به هیچ وجه کمتر از برادران نیست و یکی از موهبت‌های الهی در نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

مدیر جامعه‌الزهرا(س) تصریح کرد؛

دشمنان در جبهه فرهنگی و اقتصادی با تمام وجود به میدان آمده اند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مدنی گفت: مبلغان به شبهات مختلف توجه داشته باشند، شبهه را مطرح نکنند تا در ذهن بماند، ابتدا زمینه اعتقادی و ذهنی را فراهم کنند و بدون بیان شبهه، جواب شبهه را عنوان کنند.

به قلم آیت‌الله صدر و با ترجمه ژرفا؛

کتاب «پژوهشی درباره ولایت» منتشر شد

کتاب پژوهشی درباره ولایت به قلم آیت‌الله سید محمد باقر صدر و با ترجمه سید ابوالقاسم حسینی ژرفا از سوی مؤسسه فرهنگی و تحقیقاتی امام موسی صدر منتشر شد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور:

سازمان تبلیغات بازوی نمایندگان ولی فقیه در حوزه فرهنگ است

حجت الاسلام قمی‌ گفت: سازمان تبلیغات در تلاش است تا با بهره گیری از تمامی‌ابزارهایی که در دست دارد آنچه مورد تاکید مقام معظم رهبری است را دنبال کند، لذا ادارات تبلیغات اسلامی‌در استان‌ها باید بازوی نمایندگان ولی فقیه در حوزه فرهنگ باشند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۴11059

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>