خانه / آثار مرتبط /

معرفی کتاب؛

لُبّ تحلیل‌های عاشورایی رهبر انقلاب در کتاب «چهار گفتار»

معرفی کتاب؛

لُبّ تحلیل‌های عاشورایی رهبر انقلاب در کتاب «چهار گفتار»

کتاب «چهار گفتار» محصول تدوین چهار سخنرانی مهم و کلیدی آیت‌الله خامنه‌ای است که اساس و لُبّ تحلیل‌ها و دیدگاه‌های ایشان در مورد قیام عاشوراست.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چهار سخنرانی مهم و کلیدی دارد که طبق فرمودۀ خودشان، اساس و لُبّ تحلیل‌ها و دیدگاه‌های خویش در تحلیل قیام عاشورا را در این چهار سخنرانی به‌طور خلاصه و چکیده ارائه نموده است. کتاب «چهار گفتار» محصول تدوین این چهار سخنرانی است.

ایشان در این گفتارها، به تحلیل قیام اباعبدالله علیه‌السلام با رویکرد اجتماعی پرداخته‌اند. وجه اشتراک این گفتارها این است که واقعۀ عاشورا را به‌عنوان یک منبع معرفتی برای امروزِ انقلاب اسلامی مورد توجه قرار داده و به‌گونه‌ای به تفسیر «کلّ یومٍ عاشورا و کلّ أرضٍ کربلا» پرداخته است.

ایشان در این چهار گفتار تلاش کرده‌اند تا با تحلیل این واقعۀ تاریخیِ مهم و عبرت‌گیری از آن، اولاً از تکرار مجدد فاجعۀ عاشورا در جهان معاصر ممانعت کرده و ثانیاً درس‌هایی برای حرکت روبه‌جلوی امت اسلامی ارائه کند. در این کتاب از طرفی با تحلیل‌های عمیق و دقیق تاریخی مواجه هستیم و از سوی دیگر با نکات نابی که برای امروزمان ثمربخش هستند.

در گفتار اول به این پرسش می‌پردازد که «چرا جامعه اسلامی پس از ۵۰ سال از رحلت پیامبر (ص) از لحاظ اخلاقی به چنان وضع فجیع و منحطّی دچار شد که فاجعۀ عاشورا را رقم زد؟!» و تلاش می‌کند ابعاد اخلاقی و اجتماعی این پرسش را واکاوی نماید.

در گفتار دوم به تحلیل «هدف اباعبدالله علیه‌السلام از قیام» و نسبت این هدف با «نتیجه‌ی قیام» پرداخته و دیدگاه‌های مختلف و حتی مشهورِ ناصحیح را نقد کرده است.

ایشان در گفتار سوم بر اساس تحلیل کلانِ جامعه‌شناختی که از قیام عاشورا ارائه می‌دهد، «نقشِ خواصِّ جبهه‌ی حق در شکل‌گیری فاجعۀ عاشورا» را تبیین می‌نماید تا عبرتی باشد برای امروزِ انقلاب اسلامی.

نهایتاً در گفتار چهارم با ارائه تحلیلی از قیام عاشورا در امتداد انقلاب اجتماعیِ نبوی، از منظری دیگر به تبیین چراییِ شکل‌گیریِ فاجعه کربلا می‌پردازد.

جهت دانلود نسخه الکترونیکی کتاب اینجا مراجعه کنید.

انتهای پیام/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۴12733

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>