خانه / اخبار /

غلامی در «بدون توقف» مطرح کرد:

از سوء استفاده‌های سیاسی از مسئله حجاب تا جای خالی مناظرات سال ۶۰ در رسانه ملی

غلامی در «بدون توقف» مطرح کرد:

از سوء استفاده‌های سیاسی از مسئله حجاب تا جای خالی مناظرات سال ۶۰ در رسانه ملی

اگر ما بخواهیم از حجاب برای پایه‌ریزی یک اتفاق سیاسی استفاده کنیم، یعنی یک عده‌ای تصمیم بگیرند با بدپوششی یک اتفاقی را ایجاد کنند، این همان استفاده سیاسی از امری فرهنگی است. یعنی عده‌ای بدپوششی را نماد مخالفت و اعتراض با حکومت اسلامی می‌دانند. پس حجاب اصالتا یک پدیده فرهنگی است اما می‌تواند خاصیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هم پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح؛ قسمت بیستم برنامه بدون توقف با اجرای محمدعلی شفیعی، کارشناس ارشد مطالعات آمریکا و با حضور علی غلامی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) به عنوان کارشناس، ۱۲ شهریور از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت و علی غلامی در این برنامه در خصوص حیثیت شرعی مقوله حجاب در کشور گفت: حجاب یک عقیده است که در کشور ما نه به صورت اجبار بلکه به صورت یک قانون درآمده و چون قانون است خانم‌ها صرف نداشتن عقیده هم باید به آن عمل کنند. مثلا اگر در خیابان پشت چراغ قرمز که آن هم یک قانون است بدون اعتقاد بایستید تکلیف را عمل کرده‌اید اما اگر به رعایت حجاب اسلامی با عقیده و با نیت قربت عمل کنید صاحب اجر اخروی خواهید شد. در جامعه اسلامی قوانین به‌خاطر حاکمیت اسلامی حیثیت شرعی پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: حجاب در جامعه اشتباه فهمیده شده است. حجاب یک پدیده چند بعدی است و یک بعد آن فرهنگی اجتماعی است. زمانی که یک خانم با پوششی خاص وارد جامعه می‌شود و عامدا و غیر عامدا دیگران را تحت تأثیر پوشش خود قرار می‌دهد یک پدیده فرهنگی اجتماعی صورت می‌گیرد.

غلامی با اشاره به استفاده‌های سیاسی از موضوع حجاب زنان در کشور عنوان کرد: اگر ما بخواهیم از حجاب برای پایه‌ریزی یک اتفاق سیاسی استفاده کنیم، یعنی یک عده‌ای تصمیم بگیرند با بدپوششی یک اتفاقی را ایجاد کنند، مثلا دو اتوبوس را در جاده قم تهران گرفتند که خانم‌هایی در آن بودند که صبح با همین اتوبوس‌ها به قم می‌رفتند و با پوشش‌هایی نا مناسب در سطح شهر تردد می‌کردند و عصر با همان اتوبوس برمی‌گشتند و این همان استفاده سیاسی از امری فرهنگی است. یعنی عده‌ای بدپوششی را نماد مخالفت و اعتراض با حکومت اسلامی می‌دانند. پس حجاب اصالتا یک پدیده فرهنگی است اما می‌تواند خاصیت اقتصادی سیاسی و اجتماعی هم پیدا کند.

این کارشناس در ارتباط با الزامی بودن قانون حجاب در کشور بیان کرد: تفاوت الزام به حجاب با الزام به بی‌حجابی برای افرادی که از کشورهای دیگر وارد کشور ما می‌شوند و برای افراد کشور ما وقتی وارد کشورهای دیگر می‌شوند بسیار زیاد است. وقتی یک خانم بی‌اعتقاد به حجاب می‌خواهد وارد کشور ما بشود و ما از او می‌خواهیم حجاب را رعایت کند در واقع قانون ما با عقیده او ضدیت ندارد بلکه غیریت دارد اما وقتی یک ایرانی به خارج از کشور می‌رود اگر به او بگویند پوشش نداشته باش این دستور با عقیده و مذهب او ضدیت دارد.

رئیس دانشکده حقوق، وزارت فرهنگ را مسئول اصلی موضوع حجاب دانست و گفت: در کشور ما وزارت کشور به عنوان متولی حجاب در نظر گرفته شده است در صورتی که حجاب یک امر فرهنگی است و باید وزارت فرهنگ متولی این امر باشد. مردم انتخاب کننده مجالس و دولت‌ها هستند و همین اختلاس‌ها اکثرا در سیستم بانکی اتفاق می‌افتد و سیستم بانکی زیر نظر وزارت اقتصاد است و وزارت اقتصاد هم زیر نظر رییس جمهور و رییس جمهور هم که انتخاب مستقیم مردم است و با این وصف غیر از انتخاب خود مردم کسی دیگر بر سیستم بانکی اثر ندارد لذا مردم باید در انتخاب خود دقت کنند.

وی افزود: جای گفت‌وگو در مسئله حجاب بسیار خالی است و این که ما امروز در این برنامه نشستیم و درباره حجاب گفت‌وگو می‌کنیم یعنی به این نیاز پاسخ داده‌ایم اما این کار خیلی دیر صورت گرفته است و من به‌شدت نسبت به صدا و سیما گله دارم.

غلامی ضمن تاکید به برگزاری مناظرات زنده در رسانه ملی خاطرنشان کرد: در سال ۵۷ انقلاب پیروز شده بود اما پایه‌های انقلاب کاملا مستحکم نبود و به اصطلاح روی هوا بود و در تلویزیون آقای کیانوری و شهید بهشتی و آقای مصباح می‌نشستند و مناظره می‌کردند. الان در سال ۹۷ هستیم و پایه‌های جمهوری اسلامی دیگر از وسط هسته زمین هم رد شده است و لازم داریم در مورد موضوعات خط قرمز در صداوسیما مناظره برگزار شود درست مانند مناظرات ایدئولوژیک معروف سال ۶۰ در رسانه ملی. اگر در رسانه به صورت زنده در موضوعاتی مانند موضوع برنامه بدون توقف مناظره‌های دایم برگزار شود نتیجه گفتن حقایق مثبت خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: ایکنا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۴7259

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>