خانه / آثار مرتبط /

معرفی کتاب:

مطالعه تحلیلی عاشورا؛ عمق بخشیدن به شعور حسینی

معرفی کتاب:

مطالعه تحلیلی عاشورا؛ عمق بخشیدن به شعور حسینی

برای فهم و درک واقعه عاشورا تنها مطالعه آن حادثه عظیم در روایات و مقاتل کافی نخواهد بود. این واقعه چنان شگفت و عظیم است که می‌توان هر زمانی با تحلیلی تازه به آن پرداخت و درسی نو از آن گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح؛ عظمت واقعه عاشورا و قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به قدری است که تنها مطالعه آن واقعه در روایات و مقاتل برای فهم و درکش کافی نخواهد بود. این واقعه چنان شگفت و عظیم است که می‌توان هر زمانی با تحلیلی تازه به آن پرداخت و درسی نو از آن آموخت. همین ظرفیت شگفت در علما و صاحب نظران بزرگ اسلامی احساس وظیفه‌ای ایجاد نموده تا مگر به حد وسع وجهی از وجوه این حماسه عظیم را بازگو کنند. از همین رو به معرفی برخی از مهم‌ترین آثار تحلیلی پیرامون واقعه عاشورا پرداخته‌ایم که در ادامه می‌آید:

* آفتاب در مصاف

کتاب «آفتاب در مصاف» به بیان علل و ابعاد حادثه عاشورا با بهره‌گیری از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌پردازد. این کتاب شامل مجموعه تمام گفتارها و مطالب مقام معظم رهبری از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۰ درباره وجود مقدس امام حسین علیه‌السلام است و تحلیل وقایع قبل و بعد از عاشورای سال ۶۱ هجری قمری در پرتو سخنان معظم له بیان شده است.

امام حسین(ع)، عاشورا، یاران عاشورا، دشمنان عاشورا، زیارات و ادعیه از جمله بخش‌های کتاب است. این اثر که بر اساس سیر زمانی بیانات معظم له تدوین شده، می‌تواند به عنوان یک کتاب مرجع مورداستفاده محققان و پژوهشگران قرار گیرد، بهره‌گیری از فهرست تفضیلی و موضوعی، نمایه لفظی، نمایه آیات، نمایه روایات، نمایه کلمات بزرگان و کتاب‌نامه جامع و همچنین ارائه مستندات کتاب در قالب لوح فشرده به همراه کتاب از ویژگی‌های بارز و منحصربه‌فرد این مجموعه است.

این کتاب توسط انتشارات انقلاب اسلامی در ۷۲۲ صفحه و با قیمت ۳۵ هزار تومان منتشر شده است.

* آذرخشی در آسمان کربلا

«آذرخشی در آسمان کربلا» نوشته آیت‌الله محمد تقی مصباح، اثری پژوهشی و عمیق پیرامون حادثه عاشورا است.

این کتاب به طور کلی پاسخی به برخی از مهم‌ترین سؤالات و شبهات مطرح‌شده پیرامون حادثه عاشورا است. سؤالاتی مانند چرا باید حادثه عاشورا را گرامی بداریم؟ چرا برای بزرگداشت عاشورا به روش بحث و گفتگو اکتفا نمی‌شود؟ چرا باید به یاد وقایع عاشورا عزاداری کرد؟ چرا باید دشمنان امام حسین(ع) را لعن کرد؟ نقش عاشورا در بقای اسلام، گستردگی، اهمیت و تأثیر عزاداری برای سیدالشهدا چیست؟ دلایل قداست و تحریف ناپذیری قیام عاشورا چیست؟ پیشینه تاریخی واقعه عاشورا چگونه است؟ زمینه‌های اجتماعی و عوامل انحراف جامعه در دوران عاشورا کدام اند؟ تشابه جامعه ما با زمان امام حسین(ع) در چه چیزهایی است؟ راه مقابله با سیاست‌های شیطانی کدام است؟ چه ویژگی‌هایی در امیرالمؤمنین(ع) در شکل‌گیری فاجعه کربلا نقش داشته؟ روش‌های به‌کارگیری شده توسط معاویه برای انحراف جامعه از قبل از خلافت حضرت امیر تا پس از شهادت امیرالمؤمنین(ع) چگونه بوده است؟ فعالیت مخفیانه امام حسین(ع) در زمان معاویه چه بوده است؟ علل انفعال جامعه در برابر فعالیت‌های معاویه و خودداری از بذل مال در راه خدا و سستی در جان‌فشانی برای دین چه چیزهایی بوده است؟

این کتاب توسط موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در ۲۶۴ صفحه و با قیمت ۲۷ هزار تومان راهی بازار نشر شده است.

* حماسه و عرفان

«حماسه و عرفان» نوشته آیت‌الله عبدالله جوادی آملی، بیانی چندبعدی به ماجرای عاشوراست و با پرداختن به بعد عرفانی حماسی آن واقعه عظیم، به بسیاری از پرسش‌های مفهومی پیرامون واقعه کربلا پاسخ می‌دهد.

دو مقوله عرفان و حماسه همواره در طول تاریخ از یکدیگر جدا نگاه داشته شده تا یکدست صدا نداشته باشد؛ زیرا معرفتی که با حماسه و خروش همراه نباشد و به جای آن خمودی و افسردگی جانشین صولت و نفوذ شده باشد، هرگز راه به جایی نخواهد برد و سالک مسلک عرفان در سرای انزوا یا در تار تنیده افکار خود می‌ماند در این کتاب اصول و بنیان‌هایی از این دو فضیلت انسانی شناسایی شده تا با تبیین جایگاه هریک، زنگارهای باطلی که موجب دور نگه‌داشتن یکی از دیگری است، زدوده شده و اتحاد و ائتلاف و اینکه هر یک مکمل دیگری است، با بیان سیره علمی و عملی شاخصه‌های معصوم عالم اسلام یعنی امامان بزرگوار علیهم‌السلام ترسیم شده است. این کتاب مشتمل بر یک مقدمه و سه بخش می‌باشد. بخش اول: هماهنگی آیین اسلام با فطرت که در فصل اول آن نکاتی پیرامون آیه میثاق نگاشته شده و در فصل دوم توحید و زوایای آن مورد بررسی قرار گرفته است؛ بخش دوم: فضیلت حماسه و عرفان که در این فصل علاوه بر آشنایی با معانی حماسه و عرفان، به خصال و ویژگی‌های عارفان نیز پرداخته شده است؛ بخش سوم: با عنوان عارفان حماسه‌ساز و حماسه‌سازان عارف، مهم‌ترین بخش کتاب است که دارای ۵ فصل می‌باشد.

گفتنی است این کتاب در ۴۲۲ صفحه و با قیمت ۲۷ هزار تومان توسط انتشارات اسرا منتشر شده است.

* امام حسین(ع)؛ شهید فرهنگ، پیشرو انسانیت

«امام حسین(ع)؛ شهید فرهنگ، پیشرو انسانیت» اثر علامه محمد تقی جعفری، با نگاهی بدیع و نو به موضوع عاشورا از دریچه‌ای متفاوت آثار و برکات قیام حسینی را تحلیل می‌نماید.

کالبدشکافی تاریخ‌نگاری امام حسین علیه‌السلام و تمرکز در سیر انسانی حرکت عظیم اباعبدالله علیه‌السلام از نگاه جامعه‌شناسی، تکلیف گرایی، حقوق بشر، زیبایی‌شناسی، تعهد گرایی و گفتمان‌های جدیدی را سبب شده که به قلم استاد جعفری آغاز و پس از رحلت، در ادامه با تدوین سخنرانی‌های ایشان(کتاب دوم) تکمیل شده است. برخی از بخش‌های کتاب در قسمت اول که در بیست و سه بخش جمع آوری شده است عبارت‌اند از: سه راه اساسی برای نجات بشریت از پوچی و اثبات و اعلان علمت الهی حیات معقول، دو رکن اساسی شخصیت‌های سازنده فرهنگ پیشرو انسانیت که هر دو در شخصیت امام حسین علیه‌السلام در حد اعلا وجود داشت، معاویه کیست و کارنامه او چیست؟ یزید کیست و کارنامه او چیست؟ نقش تقوای الهی رهبر در توجیه و مدیریت جامعه، آیا امام حسین علیه‌السلام می‌دانست در این قیام بزرگ شهید می‌شود؟ انسان‌ها در درک زندگی و مرگ و حقیقت آن دو بسیار متفاوت‌اند اما برخی عناوین سخنرانی‌های قسمت دوم کتاب: زندگی و مرگ، شکست و پیروزی انسان المی، انگیزه حرکت انسان الهی، جاذبه‌های حسینی، مکتب حسینی، هیهات منا الذله، تشیع حسینی، کرامت حسینی، شهادت حسینی، شکوفایی حسینی، جهاد حسینی، حرکت باید کرد.

موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری این اثر را در ۶۳۸ صفحه و با قیمت ۴۰ هزار تومان منتشر کرده است.

* سلوک عاشورایی

مجموعه ده‌جلدی «سلوک عاشورایی» خلاصه‌ای از مباحث مطرح‌شده توسط آیت‌الله مجتبی تهرانی است که در ایام محرم و صفر سالهای اخیر در جلسات عمومی ایراد شده است.

این مباحث، بررسی عالمانه و دقیق و چند بعدی، گوشه‌هایی از حرکت عظیم و جهانی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است که در نوع خود کم نظیر بوده و در برخی موارد، کاملاً بی‌سابقه است. آیت‌الله مجتبی تهرانی در این کتاب‌ها با مروری بر کلمات و جملات امام حسین (ع) در طول این حرکت، از مدینه تا کربلا، چارچوبی از اهداف و ابعاد این قیام ارائه و ساختار بحث را با تکیه بر منابع و معارف اسلامی، نظیر قرآن کریم و روایات اهل بیت تکمیل کرده است. شیوه علمی مباحث «تفسیر روایت به آیات و روایات» است. در این شیوه، جملات کلیدی امام حسین مبنای «تئوری پردازی علمی» قرار گرفته و سپس به کمک آیاتی از قرآن کریم و سایر روایات اهل بیت علیهم السلام تبیین می‌شود. مخاطب، در خلال این مباحث ضمن دستیابی به فهمی عمیق‌تر و دقیق‌تر از کلمات و جملات حضرت، متوجه می‌شود که هریک از اهداف قیام عاشورا را می‌توان از ابعاد گوناگون فقهی، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و عرفانی مورد بررسی قرار داد.

دوره ۱۰ جلدی این اثر با قیمت ۱۵۵ هزار تومان توسط انتشارات مصابیح الهدی انتشار یافته است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۷12774

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>