خانه / اخبار /

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

فقه حکومتی حلقه مفقوده مباحث فقهی حوزه است/ کانون‌های نخبگانی در حوزه تشکیل می‌شود

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

فقه حکومتی حلقه مفقوده مباحث فقهی حوزه است/ کانون‌های نخبگانی در حوزه تشکیل می‌شود

سخنگوی مدیریت حوزه‌ی علمیه گفت: فقه حکومتی به عنوان یک حلقه مفقوده در مباحث فقهی حوزه مطرح بوده و علی رغم گذشت ۴ قرن از انقلاب اسلامی‌هنوز این حلقه مفقوده به قوت خود باقی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، در هفته گذشته هر چند شاهد تعطیلاتی بودیم ولی طی این مدت نیز حوزه و جامعه روحانیت شاهد رخدادها و رویدادهایی بود که در ادامه مهم‌ترین آن‌ تقدیم حضور علاقه مندان می‌شود؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی‌در دیدار مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی‌و قشرهای مختلف مردم:

جوانان روزی را خواهند دید که کشور فلسطین به ملت آن بازگردد

حضرت آیت‌الله خامنه ای با یادآوری پیشنهاد جمهوری اسلامی‌برای نظرخواهی از ساکنان مسلمان، مسیحی و یهودی فلسطین و همچنین از آوارگان فلسطینی درباره چارچوب نظام حکومتی این کشور تأکید کردند: شمبارزه ملت فلسطین باید تا آن روز ادامه پیدا کند و به لطف الهی در این مبارزه مسالمت آمیز و انسانی و مورد قبول همه عُرف‌ی عاقل عالم، ملت فلسطین پیروز نهایی خواهد بود و جوانان آن روز را خواهند دید که کشور فلسطین به مردم فلسطین بازخواهد گشت.

حضرت آیت‌الله سبحانی در دیدار نماینده ولی فقیه در حج:

عزّت و کرامت حجاج و امنیت زائران حفظ شود

حضرت آیت‌الله سبحانی، عزّت و کرامت حجاج و تامین امنیت زائران را از مهمترین امور دانست و بر جلوگیری از تبلیغ مبلغان فارسی زبان وهابی در بقیع تاکید داشت که طبق تفاهمات از آن ممانعت بعمل آید.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی:

از شهید خرسند جز عشق به اسلام و انقلاب چیز دیگری سراغ ندارم

حضرت آیت‌الله نوری همدانی در پیامی شهادت امام جمعه کازرون را تسلیت گفت.

آیت‌الله مصباح یزدی:

حوزه پاسخگوی شبهات باشد

رییس مؤسسه امام خمینی(ره) با تأکید بر پاسخگویی حوزه به شبهات جامعه گفت: امروز فسادهای اخلاقی به وسیله فضای مجازی به جوانان تزریق می‌شود و وظایف ما صد برابر بیشتر شده است.

آیت‌الله اعرافی در نشستی صمیمی با نخبگان حوزوی:

طرح هدایت علمی به دنبال خروج از فضای علمی غیر سنتی در حوزه است/ کانون‌های نخبگانی در حوزه تشکیل می شود

مدیر حوزه‌ی علمیه بر لزوم تلاش هرچه بیشتر جهت رسیدن حوزه به راهبری در زمینه تولید فکر و معنویت و عرصه‌ی ترویجی تاکید کرد.

اولین بار در قم برگزار می‌شود؛

همایش ملی «پرچمداران انقلاب اسلامی و تجلیل از طلاب و روحانیون دفاع مقدس»

معاون امور طلاب ودانش آموختگان حوزه‌ی علمیه از برگزاری اولین همایش ملی «پرچمداران انقلاب اسلامی‌و تجلیل از طلاب و روحانیون دفاع مقدس» در قم خبرداد.

آیت‌الله میرباقری:

وادی ولایت امام تنها راه رسیدن به خدا است

نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: هر کسی می‌خواهد به سوی خدا حرکت کند، باید از وادی ولایت معصوم(ع) برود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم:

چارچوب اندیشه اقتصادی امام(ره)/ ۱۰ شاخص شکل گیری اقتصاد اسلامی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که استقلال اقتصادی و خود کفایی اقتصادی به معنای بستن در‌ها و مرز‌ها در مقابل واردات و صادرات نیست، گفت: براساس اندیشه اقتصادی امام(ره)، نباید مقلد غرب و وابسته به اندیشه بیگانگان باشیم.

خاطرات آیت‌الله العظمی‌سبحانی در سال‌ها‌ی تدریس حضرت امام (ره) در قم:

استاد و شاگرد هردو با هم به درس آیت‌الله العظمی بروجردی می‌رفتیم

هنگامى که درس ایشان به مسجد سلماسى منتقل شد مسجد روى آب انبار ساخته شده و سطح مسجد زیلو داشت و طبعاً نشستن بر روى زیلو براى افراد مسن گوارا نبود، اینجانب از خانه خود پتویى آورده و جایگاه ایشان قرار دادم، ایشان پس از ورود و آگاهى، آن را رد نکرد و روى پتو نشست و تدریس کرد ولى پس از درس به اینجانب فرمودند امروز من روى پتو نشستم ولى اگر فردا بیاورى از نشستن روى آن اباء مى کنم این کار را انجام نده.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد:

۱۳ مدرسه علمیه اختصاصی حافظان قرآن

معاون آموزش حوزه‌ی علمیه با تشریح برنامه‌ی آموزشی قرآنی حوزه گفت: در سطح یک حوزه که تقریباً دوره مقدماتی است، در بخش قرآن۲۷۰ ساعت در برنامه درسی جاری، ۴۰۰ ساعت در برنامه جدید و همچنین ۳۴۴ ساعت در برنامه درسی سفیران هدایت برای طلاب برگزار می‌شود.

عضو جامعه مدرسین:

امام راحل تصویری جدید از مفهوم ولایت را ارایه کردند

آیت‌الله فاضل لنکرانی بیان کرد: امام راحل تصویری وسیع تر از مفهومی‌که در گذشته از ولایت در ذهن ما وجود داشت را ارایه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین عباس رفعتی:

فقه حکومتی حلقه مفقوده مباحث فقهی حوزه است

سخنگوی مدیریت حوزه‌ی علمیه گفت: فقه حکومتی به عنوان یک حلقه مفقوده در مباحث فقهی حوزه مطرح بوده و علی رغم گذشت ۴ قرن از انقلاب اسلامی‌هنوز این حلقه مفقوده به قوت خود باقی است.

رئیس قوه قضائیه در جمع مسئولان عالی قضایی:

رهبر معظم انقلاب بهترین مفسر خط امام (ره) است

رئیس قوه قضاییه با اشاره به موضع گیری روز گذشته مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا مبنی بر اعلام آمادگی برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران، گفت: اصرار ملتمسانه مقامات رسمی‌آمریکا برای مذاکره با جمهوری اسلامی، بار دیگر حقانیت مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی‌مبنی بر لزوم ایستادگی و مقاومت را اثبات کرد و نشان داد آمریکا محتاج مذاکره است.

در سالگرد انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ۱۴ خرداد ۶۸؛

محرمانه‌های انتخاب رهبری در قالب کتاب «روایت رهبری» منتشر می‌شود

دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی، در سالگرد انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ۱۴ خرداد ۶۸، کتاب «روایت رهبری» را منتشر خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین علی محمد حکیمیان:

حوزه نباید از حرکت‌های اجتماعی عقب بماند

رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تصریح کرد: حوزه به هیچ وجه نباید از حرکت‌ی اجتماعی عقب بماند و لازمه این مساله، به روز بودن و پاسخگویی مداوم به نیازهای نوین جامعه است.

آیت‌الله کعبی در گفت وگو با مفتاح مطرح کرد؛

تبلور حقیقی آرمان‌های نظری و سیره عملی امام(ره) در رهبر انقلاب

عضو جامعه مدرسین بیان کرد: راه، خط و اهداف امام(ره)؛ حیات بخش، تعالی بخش، رشد دهنده و شکوفا کننده کشور در عرصه‌های مادی و معنوی است و رهبری امام خامنه‌ای تبلور حقیقی آرمان‌های نظری و سیره عملی امام راحل است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نعیمیان در گفت‌وگو با مفتاح:

آیت‌الله خویی با ادله فقاهتی قائل به تصدی فقیه بود

حجت‌الاسلام والمسلمین نعیمیان اظهار کرد: مرحوم آیت‌الله خویی با ادله اجتهادی به سبب نگاه خاصی که به رجال داشت‌، موضوع ولایت فقیه را نمی‌پذیرفت، ولی با ادله فقاهتی قائل به تصدی فقیه بود. به همین دلیل می‌گفت‌ فقیه باید عهده دار جامعه اسلامی‌باشد، غیر فقیه نمی‌تواند چنین تکلیفی داشته باشد و تصرفات غیر فقیه جایز و نافذ نیست.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۸11507

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>