خانه / اخبار /

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن وظیفه الهی، اجتماعی و وجدانی است/ واکنش آیت الله سیستانی به اظهارات ضد ایرانی ترامپ

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن وظیفه الهی، اجتماعی و وجدانی است/ واکنش آیت الله سیستانی به اظهارات ضد ایرانی ترامپ

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در درس خود، به تشریح اهمیت شرکت آحاد مردم در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن پرداخت و گفت: ان شاءالله همه مردم در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن ماه شرکت می کنند چرا که این کار یک وظیفه الهی، اجتماعی و وجدانی می باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، حوزه های علمیه در هفته‌‌ای که گذشت شاهد رخدادهای مختلف علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و… بود که در ادامه مروری بر مهم ترین آن ها خواهیم داشت.

آیت الله مکارم شیرازی:

شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن وظیفه الهی، اجتماعی و وجدانی است

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در درس خود، به تشریح اهمیت شرکت آحاد مردم در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن پرداخت و گفت: ان شاءالله همه مردم در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن ماه شرکت می کنند چرا که این کار یک وظیفه الهی، اجتماعی و وجدانی می باشد.

آیت الله نوری همدانی:

بنده به عنوان سرباز امام عصر(عج) پا به پای مردم در این راهپیمایی شرکت خواهم کرد

این مرجع تقلید بیان کرد: بنده به عنوان سرباز امام عصر(عج) پا به پای مردم در این راهپیمایی دشمن شکن شرکت خواهم کرد تا دشمن بداند که انقلاب به راه خود با قدرت ادامه می دهد و زمینه ساز ظهور امام عصر(عج) است.

آیت الله جوادی آملی:

بر همه لازم است در راهپیمایی ۲۲بهمن پرشورتر از قبل شرکت کنند

حضرت آیت الله جوادی آملی نیز  امروز در درس تفسیر قرآن در مسجد اعظم قم تاکید کردند: بر همه لازم است با جان و تمام توان خود راه شهدا و امام راحل را ادامه دهند لذا بر همگان لازم است در راهپیمایی عظیم ۲۲بهمن امسال پرشورتر از قبل شرکت کنند.

در دیدار نماینده سازمان ملل صورت گرفت؛

واکنش آیت الله سیستانی به اظهارات ضد ایرانی ترامپ

پیش از ظهر چهارشنبه؛ خانم “جانین هنس پلاسخایرت” نماینده سازمان ملل در عراق با حضرت آیت الله سیستانی از مراجع تقلید عراق دیدار و گفتگو کرد.

انتقاد آیت الله سبحانی از تعطیل کردن دروس در روزهای بین دو تعطیلی؛

روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه درس اینجانب برقرار است

حضرت آیت الله سبحانی در پایان با بیان اینکه تعطیل کردن دروس در روزهای بین التعطیلین یک بدعت در حوزه شده است تاکید کردند: روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه درس اینجانب برقرار است و بنایی بر تعطیلی درس در این روز نیست.

به سوی حرم مطهر حضرت معصومه(س) صورت می گیرد؛

پیاده روی مراجع تقلید در روز شهادت صدیقه کبری(س)

آیات عظام وحید خراسانی و صافی گلپایگانی در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) با پای پیاده به سمت حرم حضرت معصومه(س) عزاداری خواهند کرد.

فراخوان؛

سؤال رهبر انقلاب از جوانان درباره رمز ماندگاری انقلاب

رهبر انقلاب در سال ۹۴ از جوانان خواستند به این سؤال پاسخ دهند و تحلیل کنند که: رمز ماندگاری انقلاب اسلامی در مقایسه با نهضت ملی شدن نفت و انقلاب مشروطه چیست؟ جوانان و متفکران می‌توانند در پاسخ به این سؤال رهبر انقلاب، تحلیل‌ها و پاسخ‌های خود را از طریق ارسال فایل Word به نشانی الکترونیکی info@khamenei.ir و یا بخش نظرات همین مطلب ارسال کنند.

آیت الله مصباح یزدی:

مواظب نفوذی های های فریب خورده باشید

رییس مؤسسه امام خمینی(ره) تصریح کرد: اگر این اندیشه امام راحل را باور کردیم، باید بپذیریم، که می توان اسلام را با پیروی از رکن رکین انقلاب یعنی ولی فقیه، اجرا کرد و اگر این باور را نداشته باشیم بدانیم باهر کشوری مذاکره کنیم، شکست حتمی خواهد بود.

انتقاد آیت الله یزدی از وزیر ارشاد؛

حجاب از ضروریات اسلام است منکر آن کافر است

رییس جامعه مدرسین عنوان کرد: برای چه هر روز در یکی از این سالن ها خواننده ای می آورید، اسم آن را وزارت ارشاد اسلامی می گذارید، باید از این خانواده شهداء خجالت کشید.

آیت الله اعرافی در نشست جامعه اساتید حوزه فارس:

برگزاری سطح پنج حوزه در دستور کار است

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: برگزاری سطح پنج در نظام آموزشی حوزه در دستور کار قرار گرفته است.

در سخنانی مطرح شد؛

واکنش مدیر حوزه های علمیه خواهران به آثار مخرّب ترویج مباحث غیر دینی برخی فیلم ها

حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور با انتقاد از گسترش فرهنگ غرب توسط بعضی از بازیگران فیلم ها و سریال ها، اظهار کرد: متاسفانه در بعضی از فیلم ها طلاق زودهنگام، دوستی قبل از ازدواج، و … ترویج می شود که اثرات مخرب در جامعه می گذارد. همچنین در برخی فیلم ها هنرمندانی که خود سه طلاق را تجربه کرده اند، بازی می کنند.

آیت الله احمد عابدی در قزوین:

حوزه های علمیه با امکانات بسیارکم خدمات بسیاری به نظام ارائه کرده اند

استاد حوزه علمیه قم گفت: حوزه های علمیه با امکانات بسیار کم و محدود، توانستند در این سال ها خدمات بسیار فراوانی به نظام جمهوری اسلامی ارائه کنند.

آیت الله خاتمی:

مصالح حوزه در مهارت آموزی به طلاب سنجیده شود

عضو شورای عالی حوزه های علمیه گفت: در آموزش مهارت به طلاب، لازم است سطوح مختلف حوزه را در نظر داشته باشید و مصالح حوزه نیز سنجیده شود.

رئیس قوه قضاییه در حرم امام خمینی(ره):

مردم با حضور گسترده در ۲۲ بهمن، توطئه‌ها را خنثی خواهند کرد

آیت الله لاریجانی با اشاره به سیر تکاملی دستگاه قضایی طی ۴ دهه گذشته، اظهار کرد: منکر وجود برخی کاستی‌ها نیستیم اما در ۴۰ سال گذشته، دستگاه قضایی به عنوان یکی از ارکان جمهوری اسلامی، همسو با نظام در مسیر تکامل حرکت کرده است.

عضو خبرگان رهبری:

برای اسلام دولت ساز در دهه پنجم انقلاب تلاش شود

آیت الله کعبی تأکید کرد: دشمن دنبال استحاله فرهنگی انقلاب است، دشمن با روحانی عمامه به سر که می خواهد اسلام و ارزش های دینی را پیاده کند، مشکل دارد.

آیت الله حسینی بوشهری در تهران:

آمریکا می خواهد آقا بالاسر ملت ایران باشد

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که استقلال سیاسی مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی بود، گفت: استقلال سیاسی یعنی ما آقا بالا سر نداریم، الان کشورهای اطراف خلیج فارس را نگاه کنید! نگاه اینها، به دهان اربابانشان است، چون از خودشان هیچ استقلالی ندارند.

آیت الله جواد فاضل لنکرانی:

هیچ نظامی بهتر از ولایت فقیه برای اداره کشور نیست

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: در اجرا به نام ولایت فقیه در کشور افرادی در رده سوم تا پنجم، اصل ولایت فقیه را در مسیر دیگری قرار می دهند. باید مشخص شود مطالبات به حق از حوزه کدام است. هیچ نظامی بهتر از ولایت فقیه برای اداره کشور نیست.

در پیامی صورت گرفت؛

تجلیل رئیس جمهور از ‌آیت الله العظمی جوادی آملی

حجت الاسلام والمسلمین روحانی در پیامی به همایش بزرگداشت آیت الله العظمی جوادی آملی، تصریح: بی تردید ژرفایی اندیشه، جامع نگری و خضوع کم نظیر، مکارم اخلاقی، صلابت رفتاری آن عالم ربانی، اسوه سالکان علم و عمل، و زمینه ساز بستر رشد و اعتلای فرهنگ اسلامی و ایرانی است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:

اسلامی سازی علوم انسانی از دغدغه های مهم مراکز حوزوی است

حجت الاسلام والمسلمین یعقوب نژاد تصریح کرد: از جمله مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در مراکز علمی حوزوی، توسعه سازی اصطلاح نامه های تخصصی علوم اسلامی بالغ بر ۴۰۰ هزار اصطلاح نامه در ده رشته علوم اسلامی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی‌اکبر حسینی‌نژاد:

کسب موفقیت ۷۵۳ طلبه در آزمون حفظ کل قرآن کریم

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه در امور روحانیت از کسب موفقیت ۷۵۳ طلبه در آزمون حفظ کل قرآن کریم خبرداد و گفت: ۵۵۰ نفر در آزمون حفظ ۱۵ جزء و ۴۴۵ نفر در آزمون حفظ ۱۰ جزء به نتیجه رسیده‌اند.

امام جمعه قم:

تغییر چهره معنوی قم خطری برای جهان اسلام است

آیت الله سعیدی از نگرانی رهبر انقلاب اسلامی نسبت به شهر مقدس قم یاد کرد و گفت: برخی آگاه یا ناآگاه به دنبال تغییر چهره و وضعیت استان قم هستند چرا که قم منبعی برای معرفی انقلاب و اسلام است و اگر این استان دچار مشکلی شود خطر آن به دیگر نقاط کشور و جهان اسلام نیز خواهد رسید.

سخنگوی مدیریت حوزه های علمیه کشور تبیین کرد؛

دستاوردهای حوزه های علمیه در چله انقلاب

حجت الاسلام والمسلمین رفعتی گفت: حوزه علمیه موتور نظام فکری و حرکت انقلاب است و اگر به احکام و توصیه‌های مراجع توجه شود، بسیاری از مشکلات پیش نمی آید.

در نشستی عنوان شد؛

تحلیل رهدار از جایگاه فقه و نقش آن در اداره جامعه

رئیس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح اندیشه با بیان اینکه فرزند زمانه نیستیم و در تاریخ فقه غرق‌شده‌ایم، گفت: انقلاب اسلامی با اسمش دنیا را فتح کرده است، آن‌وقت ما دعوا داریم که آیا روایت مرتبط با حکومت داریم یا نه؛ با حکومت باشیم یا مستقل؛ روحانیت مسئولیت قبول کند یا نه؟.

استاد حوزه:

کرسی های فقه جدید ایجاد شود

حجت الاسلام والمسلمین لونی گفت: “فقه شیعه” بسیار غنی است و تلاش علمای بسیار برجسته در طول تاریخ بر پایه وحی و سنت بوده است. اگر این فقه را که قابلیت در عرصه های مختلف دارد، پاسخ گو نکنیم و در چند موضوع خاص فقه را زندانی کنیم، در واقع ظلم به فقه کرده ایم.

معاون آموزش حوزه های علمیه در جمع اساتید فارس:

حدود ۶۰ متن درسی نظام جدید آموزشی حوزه معرفی شده است

حجت الاسلام والمسلمین مهدی رستم نژاد به موضوع متون آموزشی اشاره کرد و گفت: کار بسیار بزرگی در این بخش صورت گرفته است، حدود ۶۰ متن درسی نظام جدید آموزشی که از این تعداد بیش از ۴۰ متن تولید جدید است، معرفی شده است که غیر از کتاب بدیل است.

آیت الله رجبی:

مسئله محوری و شناخت نیاز در پژوهش، برای رشد علمی ضروری است

قائم مقام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: این موسسه تا کنون هزار و ۴۰۷ کتاب در بخش پژوهش منتشر کرده و در عرصه های کلان پروژه فعالیت دارد. این مؤسسه تاکنون دارای ۱۲ مجله علمی و ۱۵ رشته در بخش آموزش راه اندازی کرده است.

مسئول دبیرخانه انجمن های علمی حوزه:

ورود هدفمند روحانیت در علوم انسانی اسلامی، دستاوردهای زیادی داشته است

حجت الاسلام هاجری گفت: انجمن علمی دنبال کارهایی است که در حوزه های علمیه روی زمین مانده و کسی هم دنبال آن نرفته است. خصوصیات این کار کم هزینه بودن و عدم نیاز به ساختار و نیرو است.

حجت الاسلام والمسلمین نوایی مطرح کرد؛

مطالبات رهبری از حوزه برای تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان به تبیین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و مطالبات مقام معظم رهبری در این زمینه از طلاب و حوزه های علمیه پرداخت

استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد؛

تخریب جایگاه حوزه، یعنی تخریب و تحریف اسلام

حجت الاسلام علی سالاری، با تاکید بر اینکه تخریب چهره و جایگاه حوزه علمیه یعنی تخریب و تحریف اسلام و شیعه، گفت: دشمن به خوبی می داند که قدرت و صلابت نظام از همین حوزه ها و مدارس علمیه است، به همین علت این مراکز را هدف تهمت و افتراهای ناروای خود قرار داده است.

معاون آموزش حوزه‌ علمیه خواهران:

۹۵ درصد اساتید حوزه‌‌های علمیه خواهران را بانوان تشکیل می‌دهند

خانم فریبا داودی بیان داشت: مدرسه‌ محوری زمانی اتفاق می‌افتد که عناصر دخیل در مدارس علمیه خواهران افراد توانمندی باشند، بنابراین وقتی بخواهیم مدرسه محوری در حوزه‌های علمیه خواهران محقق شود باید همگی تلاش کنیم که نیروهای موجود در مدارس که شامل کارکنان مدیریتی و استادان هستند را تقویت کنیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۹10089

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>