خانه / مبانی علوم انسانی اسلامی / فراگیری علوم دوره تمدن اسلامی پیش نیاز فهم درست فلسفه اسلامی است

فراگیری علوم دوره تمدن اسلامی پیش نیاز فهم درست فلسفه اسلامی است

دکتر علی‌رضا بهرامی، دبیر حوزه رشته تخصصی تاریخ و علوم تمدن اسلامی در مصاحبه با روابط عمومی دبیرخانه دوره های آموزشی‌پژوهشی فعالان علوم انسانی‌اسلامی ضمن تشریح مباحث دوره «مفتاح» در حوزه تخصصی علوم تمدن اسلامی،گفت: علوم دوره تمدن اسلامی به آن دسته از علوم حکمی گفته می شود که در دسته ریاضیات و طبیعیات قرار می گیرند و در طول ۱۳ قرن در بستر تمدن اسلامی پرورش یافته‌اند که از این دانش‌ها، با عنوان «علوم دقیقه» نیز یاد می شود.

وی افزود: برخی از این علوم از تمدن‌های دیگری مانند یونان گرفته شده اند و در دوره تمدن اسلامی بسط یافته‌اند، اما برخی دیگر برای نخستین بار در بستر تمدن اسلامی شکل گرفته‌اند.

دکتر بهرامی در ادامه تصریح کرد: «علوم دقیقه»، نتایج علمی‌اجتماعی فلسفه اسلامی هستند که در فضای فکری مسلمانان بارور و بالنده شده‌اند و جهان‌بینی این علوم، مبتنی بر حکمت اسلامی است به گونه ای که اندیشه ی اسلامی در سرتاسر آنها جاری می‌گردد.

دبیر حوزه رشته تخصصی تاریخ و علوم تمدن اسلامی با اشاره به اینکه علوم انسانی‌اسلامی در طول هزاران سال پاسخگوی نیازی‌های مادی و معنوی مردم بوده‌است، گفت: به عبارتی این علوم علاوه براینکه سبک نگرش و دیدگاه حکمای اسلامی نسبت به عالم قلمداد می شدند، پاسخگوی نیاز مردم و جامعه‌ی اسلامی نیز بوده اند.

دکتر بهرامی در ادامه با تاکید براینکه علوم انسانی‌اسلامی پیش نیاز فهم درست فلسفه اسلامی هستند و افزون بر آن، همواره بخشی از میراث ادبی و فرهنگ و تمدن اسلامی نیز بوده‌اند، گفت: در واقع می توان گفت علوم انسانی‌اسلامی دارای اصالت می باشند و ریشه در تعلیمات حکمی دارند که در برخی از شاخه ها کارکرد عملی نیز در آن­ها دیده می شود و پرداختن به آن‌ها از این حیث ضرورت دارد.

دبیر حوزه رشته تخصصی تاریخ و علوم تمدن اسلامی در پایان گفت: هندسه، حساب، موسیقی، نجوم، مبانی طبیعیات، السماء و العالم و همچنین کون و فساد ازجمله علوم تمدن اسلامی مدنظر برای تدریس در دوره مفتاح هستند که توسط اساتید متخصص این عرصه همچون استاد عبدالله انوار، آیت الله مصطفوی، دکتر معصومی همدانی، استاد حشمت پور و استاد ناییجی وارائه خواهند شد.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۱۹1416

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>