خانه / آثار مرتبط / معرفی چند کتاب پیرامون «عید قربان»

معرفی چند کتاب پیرامون «عید قربان»

کتاب‌های «ادب فنای مقربان»، «ابراهیم(ع) در قرآن»،«شرم خنجر»، «من عید قربان هستم» و «سیری در خطبه اعیاد فطر و قربان» برخی از کتاب‌هایی است که درباره حضرت ابراهیم(ع) و عید قربان نگاشته شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، عید قربان روز کامل شدن خویشتن خویش و روز رهیدن از خویشتن خویش است و در این طریق روز رسیدن به اوج دلدادگی نیز محسوب می‌شود.

عید قربان پاک‌ترین عیدهاست فقط به خاطر اینکه انسانی نو متولد می‌شود که سرسپردگی و بندگی خدا را می‌پذیرد. عید قربان، به زائر خانه خدا در اوج شناخت و معرفت و آزادگی، بندگی خدا را دیکته می‌کند و ماحصل آن قرب خداست و این خود، کامل شدن بندگی است.

به مناسبت این روز بزرگ به معرفی چند کتاب درباره پیامبر اولوالعزم، حضرت ابراهیم(ع) و عید قربان می‌پردازیم.

کتاب‌های«ادب فنای مقربان»، «حجر اسماعیل در نگاه قرآن، روایات، فقه و تاریخ»، «ابراهیم(ع) در قرآن»، «شرم خنجر»، «تحلیل دعوت حضرت ابراهیم(ع) در قرآن کریم؛ با رویکردی تربیتی»، «من عید قربان هستم»، «سیری در خطبه اعیاد فطر و قربان» و «روزهای شادی مسلمانان» برخی از کتاب‌هایی است که درباره حضرت ابراهیم(ع) و عید قربان نگاشته شده است.

«ادب فنای مقربان»

کتاب ادب فنای مقربان اثر حضرت آیت‌الله جوادی آملی، کوششی است تا معارف فراوان، عمیق و گسترده زیارت جامعه کبیره تشریح و تبیین شود تا هم مقام حقیقی آن ذوات مقدس مبرهن و روشن گردد و هم میزان تاثیر و کارآمدی آنان در همه عوالم وجود و شئون هستی دانسته شود.

این کتاب در پرتو کلمات، گفتارها و نوشتارهای استاد جوادی آملی که با تسلط به مبانی فلسفی، عرفانی و تفسیری و نیز با دلباختگی به آن گوهرهای مقدس وجود یعنی ائمه اطهار(ع) همراه شده است از کمال و جمال خاصی برخوردار بوده و قطعا در مسیر معرفت و ارادت به آن شاخصه های الهی موثر و کارساز است.

«حجر اسماعیل در نگاه قرآن، روایات، فقه و تاریخ»

نشر «مشعر» کتاب «حجر اسماعیل در نگاه قرآن، روایات، فقه و تاریخ» را نوشته «محمد امین پور امینی» منتشر کرده است. از عناوین این کتاب می‌توان به «حجر اسماعیل در قران»، «حجر اسماعیل در روایات»، «دعا در حجر اسماعیل»، «نماز در حجر اسماعیل» و… اشاره کرد.

در بخشی از پیشگفتار این کتاب چنین می‌خوانیم:

«حجر اسـماعیل از نشانه های روشن الهی است که هزاران سال یادآور خاطره فراموش ناشدنی اسـماعیل(ع) و مادرش هاجر است، این مکان از مصادیق بارز آیات بیانات و نشانه‌های روشن پروردگار است. با یاد اسماعیل(ع)، ذهن‌ها به ابراهیم(ع) سرسلسله جنبان پیامبران الهی، و پدر ادیان توحیدی پیوند می‌خورد،حجر اسـماعیل، در نگـاه فقه حرمت خاصـی یـافته است، وبـا آنکه جزء کعبه نیست، لیکن بایـد چـون کعبه مـورد طواف قرار گیرد.

و مسلمانان بایـد آن را به سـان کعبه در طواف خـود قرار دهنـد، و در طواف حق داخـل شـدن در آن و حتی حرکت بر دیوار آن را ندارند؛ گویا حجر کعبه است. و همچون کعبه بایـد دل نزد آن سپرند، و به هنگـام احرام بسـتن برای حـج، احرام بسـتن از درون ان مستحب شمرده شده است.»

«ابراهیم(ع) در قرآن»

نشر «هستی نما» کتاب «ابراهیم(ع) در قرآن» را به قلم مجید فلاح پور راهی بازار نشر کرده است.

این کتاب به بررسی شخصیت حضرت ابراهیم(ع) در قرآن کریم می‌پردازد و سرگذشت ابراهیم(ع) را از نگاه قرآن مورد بررسی قرار می‌دهد.

برخی از مطالب این کتاب عبارت اند از «خاندان ابراهیم»، «کلمه ابراهیم و معنای آن»، «تاریخ ولادت و زادگاه آن»، «اوضاع سیاسی و زمینه تاریخی»، «خلاصه داستان ابراهیم در قرآن کریم»، «ولادت و طفولیت ابراهیم»، «خروج ابراهیم (ع) از غار و پیوستن به اجتماع»، «شرک ستیزی‌های علنی ابراهیم(ع)»، «امامت ابراهیم خلیل (ع)» و «وفات ابراهیم خلیل (ع).»

در بخشی از مقدمه این کتاب این گونه می‌خوانیم:

«ابراهیم (ع) اولین پیامبر کتاب آسمانی و دومین پیامبر اولوالعزم و بزرگ‌ترین شخصیت‌های الهی است که نقش تاریخ سازی او در جوامع انسانی بر کسی پوشیده نیست. نام ابراهیم (ع) یکی از بزرگ‌ترین نام‌های تاریخ است و هیچ نقطه ای نیست که نام ابراهیم در آنجا به گوش نخورده باشد.»

«شرم خنجر»

این کتاب به قلم «محمدعلی رجبی کیاسری» متن مجلس تعزیه «ذبح اسماعیل» در ۲۶۷بیت است.

هدف نویسنده از نوشتن این کتاب مرور گزارش قصص مجالس و نقد و ارزیابی مختصر ادبی آن و آوردن نمونه‌هایی از مآخذ تحقیقی اولیه این آثار در روایات و تاریخ اسلامی است.

کتاب حاضر شامل سه فصل است که سر فصل‌های آن عبارتند از «خلاصه متن»، «نتیجه داستان مجلس»، «بررسی ادبی متن»، «متن مجلس»، «ذبح و قربانی فرزند»، «امتحان اولیاء» و «رضا و تسلیم صالحان.»

«تحلیل دعوت حضرت ابراهیم(ع) در قرآن کریم؛ با رویکردی تربیتی»

انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) کتاب «تحلیل دعوت حضرت ابراهیم(ع) در قرآن کریم؛ با رویکردی تربیتی» را به قلم «سید محمد دلبری» منتشر کرده است.

نویسنده در این کتاب با استناد به قرآن به رویکردهای تربیتی حضرت ابراهیم(ع) می‌پردازد.

این کتاب در پنج فصل با عناوین «کلیات»، «اوصاف حضرت ابراهیم(ع) در قرآن»، «اصول تعلیم و تربیت در دعوت حضرت ابراهیم(ع) در قرآن کریم»، «شیوه‌های تعلیم و تربیت در دعوت حضرت ابراهیم(ع) در قرآن کریم» و «اهداف تربیتی سرگذشت حضرت ابراهیم(ع) در قرآن کریم» تشکیل شده است.

نگارنده در این کتاب به بررسی جایگاه حضرت ابراهیم در میان اهل کتاب و قرآن کریم و صفات این پیامبر الهی اشاره کرده و همچنین وی با اشاره‌ی مستقیم به آیات قران به ارائه رویکردهای تربیتی فرزندان پرداخته است.

«من عید قربان هستم»

کتاب حاضر که به قلم «مجید ملامحمدی» و برای گروه های کودک و نوجوان تدوین شده، مجموعه‌ای شیرین و خواندنی است که پنج عید مهم اسلامی؛ قربان و غدیر ، مبعث و فطر و نیمه‌ی شعبان را در قالب داستانی معرفی می‌کند.

در این مجموعه، افزون بر داستان به وجود آمدن عیدها، مخاطب با سخنان بزرگان دین آشنا می‌شود. داستان‌های این مجموعه، داستان‌هایی مذهبی است که با زبانی ساده و روان برای به رشته‌ی تحریر در آمده است.

«سیری در خطبه اعیاد فطر و قربان»

نشر دارالفکر کتاب «سیری در خطبه اعیاد فطر و قربان» را به قلم «رضاقلی داودی» منتشر کرده است.

نگارنده در این کتاب به تفسیری عرفانی و اخلاقی از خطبه‌های عید فطر و قربان پرداخته است که با توجه به مفاد خطبه‌های عید فطر و قربان شرح و بررسی اجمالی مباحث اخلاقی، تربیتی و عرفانی اشاره کرده است.

از موضوعاتی که در این کتاب مورد بررسی قرار می‌گیرد می‌توان به «استغفار و آمرزش گناهان»، «هدایت و اعمال نجات‌بخش و هدایت کننده انسان»، «لزوم تقوی»، «ترک گناه و اصرار نداشتن بر آن»، «عجایب مربوط به مرگ و جهان پس از آن»، «اهمیت حج و اسرار مناسک مربوط به آن»، «سرگذشت اقوام پیشین در قرآن»، «مغفرت و رحمت الهی نسبت به بندگان خویش»، «ارزش و مقام زن در اسلام»، «وفای به عهد» و برخی دیگر از مسایل اخلاقی اشاره کرد.

«روزهای شادی مسلمانان»

کتاب «روزهای شادی مسلمانان»، با محوریت اعیاد اسلامی به قلم حجت‌الاسلام یدالله نفری به چاپ رسید.

این کتاب در پنج فصل شامل: اعیاد فطر، قربان، جمعه، مبعث و عید غدیر نگاشته شده است و هر کدام از فصل ها ضمن بیان احکام، فضائل به برخی از اعمال آن پرداخته شده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۰12347

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>