خانه / اخبار / مصاحبه با دبیر حوزه رشته تخصصی تاریخ و علوم تمدن اسلامی

مصاحبه با دبیر حوزه رشته تخصصی تاریخ و علوم تمدن اسلامی

توجه به تاریخ یکی از مهمترین وظایف جریان انقلابی امروز است

دکتر علیرضا بهرامی دبیر حوزه رشته تخصصی تاریخ و علوم تمدن اسلامی در مصاحبه با روابط عمومی دبیرخانه دوره آموزشی و پژوهشی فعالان علوم انسانی اسلامی درباره ضرورت برگزاری این دوره گفت: بحث علوم انسانی و رشته های مخصوص آن یکی از مهمترین بحث هایی است که باید جامعه علمی ایران به آن توجه و التفات ویژه ای نموده و از ظرفیت های مهم آن در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی بهره برد.

دبیر حوزه رشته تخصصی تاریخ و علوم تمدن اسلامی افزود: علم تاریخ و مباحث مربوط به فلسفه و هستی شناسی آن، یکی از مهم ترین و در عین حال پر اثرترین رشته‌های علوم انسانی است که همواره در تمامی مکاتب فکری بشری مورد عنایت و توجه ویژه قرار گرفته است و تمامی حوزه‌های علمی بشر در نگاه به گذشته خود، از مفاهیم علم تاریخ بهره برده اند.

دکتر بهرامی با اشاره به اینکه علم تاریخ از دیرباز در میان علوم ایرانی جایگاه ویژه ای داشته است، خاطرنشان کرد: با ورود اندیشه مدرن غربی به ایران در طول دو قرن اخیر، بحث تاریخ نگاری و تاریخ نگری دچار تحولات فراوانی گشته، به طوری که بدون دانستن روند این تحولات، پژوهشگران و محققان امروزی نمی توانند به برداشت درستی از حوادث پیش از خود برسند.

وی افزود: در طول عمر انقلاب اسلامی از ابتدای آن تا به امروز توجه به امر تاریخ و همچنین تاریخ نگاری به شیوه صحیح، همواره مورد تاکید رهبران این نهضت بوده است و بدون شک یکی از مهمترین وظایف جریان انقلابی امروز نیز توجه به تاریخ با محوریت نبرد حق و باطل می باشد.

دبیر حوزه رشته تخصصی تاریخ و علوم تمدن اسلامی در مورد مباحث و سرفصل های گروه تاریخ در این دوره گفت: این موارد با توجه به نیاز نسل جوان به مباحث تاریخی و ضرورت بحث پیرامون آنها در جامعه ی امروز در نظر گرفته شده و اهداف کلی دوره مفتاح نیز در انتخاب آنها تاثیر فراوانی داشته است.

دکتر بهرامی گفت: با توجه موارد ذکر شده، «فلسفه ی تاریخ و مباحث پیرامون هستی شناسی و معرفت شناسی تاریخی»، «برخورد اسلام و غرب در قرون نخستین و میانه»، «نقش شیعه در تاریخ ایران»، «تاریخ روشنفکری در ایران معاصر» و «تاریخ ورود علوم انسانی غربی به ایران» از جمله مهمترین سرفصل های ارائه شده توسط گروه تاریخ در دوره مفتاح خواهند بود.

دبیر حوزه رشته تخصصی تاریخ و علوم تمدن اسلامی در پایان با اشاره به حضور دکتر رجبی دوانی و دیگر اساتید برجسته تاریخ در این دوره، از همه طلاب و دانشجویان رشته تاریخ و دیگر حوزه های علوم انسانی برای شرکت در دوره مفتاح دعوت نمود و اظهار امیدواری کرد که این دوره بتواند گامی در جهت اعتلای علوم انسانی اسلامی ایران بردارد.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۱1406

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>