خانه / اخبار /

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

از وضع اقتصادی و معیشتی مردم احساس شرمندگی می‌کنیم/ طلاب خلأ فقها را پر کنند

حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

از وضع اقتصادی و معیشتی مردم احساس شرمندگی می‌کنیم/ طلاب خلأ فقها را پر کنند

حضرت آیت‌الله نوری همدانی گفت: بنده بارها گفتم و باز هم می‌گویم، واقعا از وضع اقتصادی و معیشتی مردم احساس شرمندگی می‌کنیم؛ مردم مشکلات فراوانی دارند و مکرر به ما مراجعه می‌کنند و ما هم تذکر می‌دهیم اما متأسفانه توجه نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، حوزه‌های علمیه و جامعه روحانیت در هفته‌ گذشته شاهد رخدادها و رویدادهای مختلفی بودند که در ادامه مهم‎ترین آن‌ها تقدیم حضور علاقه‌مندان می‌شود؛

از منظر رهبر معظم انقلاب؛

شیوه‌های ترویج حجاب و راهکارهای مقابله با بدحجابی منتشر شد

ما زن را به عفّت، به عصمت، به حجاب، به عدم اختلاط و آمیزش بیحد و مرز میان زن و مرد، به حفظ کرامت انسانی، به آرایش نکردن در مقابل مرد بیگانه -برای آن‌که چشم او لذّت نبرد- دعوت می‌کنیم. این بد است؟ این کرامت زن مسلمان است.

حضرت آیت‌الله ‌صافی گلپایگانی:

اگر امر به معروف همگانی شود، ریشه خلاف و منکر خشکیده خواهد شد

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی بیان داشت: اگر امر به معروف و نهی از منکر همگانی شود و همه مردم وقتی خلافی دیدند که امنیت و حیات جامعه را به خطر می‌اندازد اعتراض کنند، آن هم با بیان و رفتار مناسب، حتماً تأثیرگذار خواهد بود و ریشه خلاف و منکر خشکیده خواهد شد.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی:

از وضع اقتصادی و معیشتی مردم احساس شرمندگی می‌کنیم

حضرت آیت‌الله نوری همدانی گفت: بنده بارها گفتم و باز هم می‌گویم، واقعا از وضع اقتصادی و معیشتی مردم احساس شرمندگی می‌کنیم؛ مردم مشکلات فراوانی دارند و مکرر به ما مراجعه می‌کنند و ما هم تذکر می‌دهیم اما متأسفانه توجه نمی‌کنند.

حضرت آیت‌الله ‌مکارم تبیین کرد؛

مهم‌ترین شاخصه‌های تحقق عفاف و حجاب در نظام اسلامی

این مرجع تقلید تصریح کرد: مسئله حجاب را می‌توان از ادارات، بیمارستان‌ها و مراکزی که مستقیم یا غیرمستقیم زیر نظر دولت است، شروع کرد. دولت باید مسائل فرهنگی و حجاب را از کارمندان خود شروع کند تا به جامعه نیز تسری پیدا کند.

حضرت آیت‌الله ‌سبحانی در دیدار مدیران استانی حوزه‌ خواهران:

خواهران طلبه باید برای تبلیغ تربیت شوند

حضرت آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه از برکات انقلاب اسلامی‌و امام خمینی(ره) گسترش و توسعه حوزه‌های علمیه خواهران است گفت: اگر برادران باید عالم، مبلغ و نویسنده باشند، خواهران نیز می‌توانند مانند برادران این مسیر راه بپیمایند.

حضرت آیت‌الله علوی گرگانی:

روحانیت نسبت به ضد ارزش‌ها ساکت نماند

این مرجع تقلید یادآور شد: امروز افرادی در جامعه به راحتی ارزش‌های اخلاقی را زیر پا می‌گذارند و اصلا ارزشی برای مسائل دینی قائل نیستند. اینها مشکلات جامعه است.

حضرت آیت‌الله ‌جوادی آملی در پیامی به جایزه ملی داستان‌های حماسی:

جای حماسه دینی بسیار خالی است

حضرت آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه هنر سهم بسزایی در حفظ و نگهداری و نگهبانی و پیشرفت یک مطلب علمی دارد، بیان داشت: اگر چنانچه روشن شد ایران اسلامی در جنگ جهانی سوم پیروز شد، این یک زبان کارآمد فردوسی می‌خواهد.

آیت‌الله اراکی در مراسم بزرگداشت آیت‌الله حسینی شاهرودی:

طلاب خلأ فقها را پر کنند

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی‌گفت: حوزه‌های ایران و عراق طی یک قرن اخیر دچار حوادث و فرازو نشیب‌های فراوانی شدند، عده ای مانند رضاخان و صدام در پی ریشه کن کردن حوزه‌های علمیه و فقه شیعی بودند و این علمای ایران و عراق بودند که با ایستادگی در مقابل این امواج، نه تنها حوزه‌های علمی‌را حفظ کردند، بلکه به گسترش فقاهت پرداختند.

آیت‎الله شب زنده‌دار:

الفاظ ظاهری قرآن دارای نورانیت ماهوی است

عضو شورای نگهبان بیان کرد: آیت‎الله‎‌بهجت می‎فرمودند، قرائت قرآن در یک گوشه خلوت و به تنهایی انسان را نسبت به دین و احکام به یقین می‌رساند.

آیت‌الله مصباح یزدی:

برای بی نیاز شدن از کفار باید علوم مختلف را فرا بگیریم

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: برای اینکه اسلام عزیز باقی بماند باید از کفار بی نیاز شود، بنابراین ما درس‌ها را می‌خوانیم تا از کفار بی نیاز شویم و نتیجه این می‌شود که درس خواندن و رسیدگی به امور علمی‌ارزش دینی دارد.

آیت‌الله اعرافی در جمع مدیران مدارس قزوین خبر داد؛

تشکیل ۷۰۰ گروه علمی‌در مدارس علمیه کشور

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، در جمع مدیران مدارس قزوین، طراحی ۳۰۰ رشته و گرایش را انقلابی در آموزش حوزه دانست و از تشکیل ۷۰۰ گروه علمی‌در مدارس علمیه خبر داد.

انتقاد شدید مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه از وضعیت حجاب؛

زنگ خطر مظاهر ناخوشایند بدحجابی در جامعه به صدا در آمده است

ملت انقلابی و غیور ایران اجازه نخواهند داد که سناریوی ویرانگر فرعونی « استحیاء نساء» و تجربه تلخ سقوط اندلس اسلامی‌و جایگزینی اسپانیای صلیبی با ترویج مِی‌خوارگی و ابتذال جنسی بار دیگر در ایران اسلامی‌اجرا گردد که خون صدها شهید برای اقامه این حاکمیت ریخته شده است.

رئیس قوه قضاییه در جمع علما و اساتید دانشگاه:

پژوهش‌های حوزه و دانشگاه همراه با پیشنهادات اجرایی باشد

رئیس قوه قضاییه بر ضرورت میدان دادن به طلاب و دانشجویان برای نظریه پردازی تاکید کرد و گفت: حوزه‌ علمیه منبعی غنی برای کادرسازی دستگاه قضایی است.

آیت‌الله یزدی:

اساتید سرمایه حوزه هستند

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: اساتید سرمایه‌ها و امیدهای آینده حوزه‌های علمیه می‌باشند و توجه به نظرهای آن‌ها می‌تواند برای خیلی از امور راهگشا باشد.

آیت‌الله فاضل لنکرانی:

فقه ظرفیت پاسخگویی به همه معاملات جدید را دارد

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) بابیان این‌که مسئولان بانکی کشور به حوزه‌های علمیه توجه نمی‌کنند، گفت: فقه ظرفیت پاسخگویی به همه معاملات جدید را دارد.

آیت‌الله تحریری در تبریز:

علم دینی را در زندگی پیاده‌سازی کنیم

استاد اخلاق حوزه علمیه در جمع طلاب طرح تابستانی حوزه علمیه تبریز گفت: باید علم دینی را در ابعاد مختلف زندگی خود پیاده‌سازی کنیم، هر موقع دین خواست در جامعه نهادینه شود، مشکلات نیز توأم با آن وجود داشته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور:

هدف حوزه‌های علمیه خواهران دستیابی به مرجعیت علمی‌و دینی بانوان است

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با تأکید بر اینکه هدف حوزه علمیه خواهران تنها تربیت مادران و دختران خوب و مومنه نیست گفت: اگر هدف را در حوزه تقلیل دهیم، جوشش تکاملی حوزه را تقلیل داده و بلکه تعطیل کرده‌ایم، هدف اصلی حوزه‌های علمیه خواهران رسیدن به مرجعیت علمی‌و دینی بانوان در جامعه است.

اعضای بدن طلبه گرمساری مرگ مغزی به بیماران نیازمند اهداء شد

اعضای بدن طلبه جوان ممتاز گرمساری که مرگ مغزی شده بود با موافقت خانواده وی، به بیماران نیازمند اهدا شد.

مسئول دفتر مقام معظم رهبری در قم:

حضور و تلاش عالمانه اساتید در مسائل مورد نیاز حوزه و نظام ضروری است

عضو خبرگان رهبری گفت: حضور و تلاش عالمانه اساتید در مسائل مورد نیاز حوزه و نظام ضروری است، چرا که اساتید سرمایه اصلی حوزه‌های علمیه هستند، چنانکه مراجع عظام تقلید استوانه‌های این حوزه عظیم و با برکت می‌باشند.

رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده:

حوزه مرکز تحقیقات کودکان راه‌اندازی کند

حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی‌نژاد بیان کرد: در موضوعات مختلف از جمله موضوع زنان یک مقدار جوزدگی صورت می‌گیرد، یعنی مسائل نوپدیدی در حوزه خانواده و زن پیش می‌آید همان طور که ویل دورانت می‌گوید «اگر از من بپرسید مهم‌ترین حادثه قرن بیستم چیست به نظر من کشف اتم یا تسخیر فضا نیست بلکه تحول در خانواده است»، یک تحولاتی در حال رخ دادن است و پدیده‌های نوظهوری در جامعه مشاهده می‌شود که ما می‌خواهیم به آنها پاسخ‌های قدیمی‌بدهیم و فهم ما از این موضوعات همان فهمی‌است که قبل از این نوپدیدگی وجود داشته است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان در دیدار با آیت‌الله اعرافی:

منویات مراجع معظم تقلید و علما نصب العین فعالیت‌های دانشگاه خواهد بود

رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: هم اکنون بیش از۷۰ هزار دانشجو معلم در دانشگاه‌های فرهنگیان در حال تحصیل هستند، اما این آمار از مهرماه از مرز ۱۰۰ هزار دانشجو عبور می‌کند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۲12000

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>