خانه / اخبار /

آیت الله علیدوست:

روش‌شناسی اجتهاد در حوزه مورد غفلت واقع شده است

آیت الله علیدوست:

روش‌شناسی اجتهاد در حوزه مورد غفلت واقع شده است

رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم گفت: یکی از موضوعاتی که در حوزه کمتر به آن توجه شده، بحث روش شناسی اجتهاد است، اگر کسی از روش شناسی در بحث اجتهاد بهره برد، توانسته گام موفقی در عرصه اجتهاد بردارد.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح؛ آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست، روز گذشته در نشست «روش شناسی اجتهاد در مسائل نوپیدا» که از سوی انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه در مدرسه فیضیه برگزار شد، گفت: یکی از موضوعاتی که در حوزه کمتر به آن توجه شده بحث های روش شناسی اجتهاد است، اگر کسی دارای روش شناسی در بحث اجتهاد باشد، توانسته گام موفقی در عرصه اجتهاد بردارد.

عضو جامعه مدرسین اظهار داشت: اهمیت بحث اجتهاد در مسئله نوپیدا جاری و ساری است. معتقدیم این نوع مسائل را باید حوزویان عهده دار بوده تا بتوانند اثر گذار باشند.

وی بیان داشت: روش شناسی مواردی دارد که از جمله آن هستی و فلسفه شناسانه و ناقدانه است.

این استادحوزه افزود: معتقدیم که اجتهاد فقط در فقه نیست. در طول تاریخ مشکلی که وجود داشته این است که اجتهاد را تنها در گزاره فقهی می بردند در حالی که اجتهاد در همه ساحت های دینی، کلامی، تفسیری و … ضروری است. به همین دلیل اجتهاد در مسائل نوپیدا مخصوص فقیه نیست.

آیت الله علیدوست ادامه داد: اصل اجتهاد که به معنای آشنایی، مدیریت ادله و … است در همه علوم ممکن و جاری است.

وی افزود: مسائل نوپیدا دارای اقسامی است که از جمله آن معاملات جدید مانند معاملات مشتقه؛ معامله ای که فرع فقهی ندارد مانند این که آیا در فقه سیستم وجود دارد یا نه؟.

عضو جامعه مدرسین ابرازداشت: معتقدیم حوزه باید رساله و تحریریه داشته باشد یکی به دست متولیان و دیگری را به دست مردم بدهد، تا بدان عمل کنند.

آیت الله علیدوست گفت: مشکل بانک ها، تنها ربا نیست،بلکه مشکلاتی چون اختلاف طبقاتی است. به همین دلیل اگر کسی می خواهد سیستم را ببیند باید همه نظام های هرمی و… و همچنین ادله را نگاه کند.

این استاد حوزه اظهارداشت: باید مسائل نوپدیدا  را ابتدا تبار شناسی کرده و بعد روش مناسب با آن برای حل آن ارائه داد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  بیان داشت: امروز ظرفیت حوزه برای پاسخ گویی به نیازها بسیار زیاد است، لازم است از این ظرفیت نهایت استفاده را کرد.

انتهای پیام/

منبع: حوزه

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۳10556

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>