خانه / اخبار /

آیت‌الله محمدی عراقی:

آینده درباره کمال علمی فقه شیعه به درستی داوری می‌کند/ شاگرد ممتاز شهید صدر مدیر جدید مؤسسه دائره المعارف

آیت‌الله محمدی عراقی:

آینده درباره کمال علمی فقه شیعه به درستی داوری می‌کند/ شاگرد ممتاز شهید صدر مدیر جدید مؤسسه دائره المعارف

آیت‌الله محمدی عراقی گفت: ما نسبت به مذاهب دیگر اسلامی تأخیر داشته‌ایم ولی مطمئنا این استحکام و اتقان و دقتی که در فقه اهل‌بیت(ع) وجود دارد در هیچ مذهب و مکتبی و نظام حقوقی در دنیا وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، مراسم معارفه رییس جدید مؤسسه دائره المعارف فقه اسلامی‌بر مذهب اهل بیت(ع) در سالن نشست‌های این مرکز در قم برگزار شد.

آیت‌الله محمود محمدی عراقی در این نشست ضمن تقدیر از فعالیت‌های گسترده مؤسسه دائره المعارف اظهار داشت: اگر مقدور بود شخص رهبر معظم انقلاب در این نشست تشریف می‌آوردند تا تحقق آرزوی دیرینه بزرگان و از جمله آرزوی قدیمی خودشان را مشاهده کنند.

وی افزود: باید در درجه اول به درگاه خداوند متعال شکرگذاری کنیم که برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی این آرزوهای هزار ساله لباس عمل پوشید و الحمدلله حوزه علمیه مقدسه قم به این حد از غنا و باروری رسیده که می‌تواند مکتب اهل‌بیت(ع) را و اسلام ناب محمدی را با بهترین و قوی‌ترین و عالی‌ترین بیان فنی و تخصصی به جهان بشریت و تشنگان این مکتب آسمانی عرضه کند.

وی با اشاره به این‌که در طول تاریخ متناسب با شرایط هر زمانی دائره المعارف‌هایی در موضوعات مختلف علوم اسلامی نوشته شده است، گفت: کسی منکر این معنا نیست که کتاب جواهر یک دائره المعارف فقه است و در ارتباط با رجال و حدیث نیز از جمله بحارالانوار کتاب‌هایی نوشته شده است.

آیت‌الله محمدی عراقی یادآور شد: اما آن چیزی که نو و جدید است سبک جدید دایره المعارف نویسی است که در گذشته سابقه نداشته است که به صورت الفبایی و با مداخل گسترده باشد که این مسأله نیازمند کار جمع گسترده ای در یک مؤسسه بزرگ است و علت تأخیر این اقدام که سبب شده فقه شیعه به دنیای معاصر معرفی نشود همین بحث بوده است.

استاد برجسته حوزه تصریح کرد: یک حرکت مستمر چندین ساله نیاز بود و الان به برکت جمهوری اسلامی چنین مسأله ای امکان پذیر شده است؛ وقتی برخی از جلدهای این دائره المعارف منتشر شد خیلی از نویسندگان ابراز تأسف می‌کردند که چرا زودتر چنین اثری تولید نشده بود که از فقه غنی مکتب اهل‌بیت(ع) بهره گیری کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این که این مؤسسه با عنایت رهبر معظم انقلاب و زحمات گسترده مرحوم حضرت آیت‌الله‌ هاشمی‌شاهرودی در میانه راه قرار دارد، گفت: این امانت در دست شما بزرگواران و علمای ارجمندی است که با این مجموعه همکاری دارند و چشم امید به شما و قلم شما است تا این حرکت مقدس را به سرانجام مقصود برسانید.

وی ادامه داد: در تاریخ ۲۸ ساله راه‌اندازی این مرکز، یک پیام بسیار عمیقی به مناسبت نخستین کنگره علمی‌تخصصی دائره المعارف فقه اسلامی از جانب رهبر معظم انقلاب صادر شده که خطی مشی آینده این مؤسسه را مطرح کرده‌اند که لازم است همه شما به این پیام بزرگ توجه جدی داشته باشید.

آیت‌الله محمدی عراقی یادآور شد: رهبر انقلاب تأکید کردند که معرفی فقه و کشاندن آن به مجموعه‌های جهانی و مطالعات حقوقی مراکز علمی جهان خدمتی به علم و دانشمندان است و همچنین تأکید کردند به جز احوال شخصیه، فقه اسلامی و از جمله فقه شیعی در طول قرن‌ها مورد بهره داری قرار نگرفت ولی پس از جمهوری اسلامی فقه شیعه یک سره در معرض عالم است.

وی با اشاره به پیشرفت علمی بشر که روی همه شؤون زندگی بشر اثر می‌گذارد، گفت: رهبر انقلاب تأکید دارند تعداد موضوعاتی که در معرض پاسخگویی فقه قرار می‌گیرد به همین نسبت افزایش یافته و تطبیق موضوع با عناوین کلی در فقه کاری مهم ‌و راهی دراز است.

آیت‌الله محمدی عراقی افزود: ما نسبت به مذاهب دیگر اسلامی تأخیر داشته‌ایم ولی مطمئنا این استحکام و اتقان و دقتی که در فقه اهل‌بیت(ع) وجود دارد در هیچ مذهب و مکتبی و نظام حقوقی در دنیا وجود ندارد ولی باید این را ثابت کنید و با عرضه این موسوعه عظیم،‌ اندیشمندان بی طرف که در دنیا کم نیستند در آینده نسبت به کمال و بار زیاد علمی فقه شیعه به درستی داوری می‌کند.

وی عنوان کرد: بعد از رحلت فقیه بزرگوار حضرت آیت‌الله ‌هاشمی‌شاهرودی که ثلمه‌ای بزرگ را ایجاد کرد، این کار باید ادامه پیدا می‌کرد و باید فقیهی بزرگ این حرکت بزرگ را عهده دار می‌شد.

آیت‌الله محمدی عراقی با اشاره به این که مدیریت جدید مؤسسه دائره المعارف از فقهای برجسته تحصیل کرده در قم و نجف است، گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا حائری از شاگردان ممتاز فقیه متفکر شهید صدر هستند و مسؤولیت سنگینی بر عهده ایشان گذاشته شده است و ان شاءالله با اجرایی کردن اسناد بالادستی مؤسسه بتوانند فعالیت‌های این مؤسسه را به سرانجام برسانند.

وی یادآور شد: تحقق اساسنامه این مؤسسه نیازمند کار شبانه روزی و عاشقانه است، چرا که فعالیت در این مؤسسه اجرایی و اداری نیست و الحمدلله حوزه علمیه قم از این فحول و عاشقان فقه و علم فراوان در خود جای داده است که این مؤسسه نیز باید از متخصصان حوزه و حتی خارج از حوزه علمیه استفاده کند.

انتهای پیام/

منبع: رسا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۳11222

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>