خانه / اخبار /

آیت‌الله اعرافی:

حوزه پذیرای نقد منصفانه است/ طلاب پاسدار حریم مرجعیت و نهادهای مهم حوزه باشند

آیت‌الله اعرافی:

حوزه پذیرای نقد منصفانه است/ طلاب پاسدار حریم مرجعیت و نهادهای مهم حوزه باشند

مدیر حوزه‌های علمیه، گفت: ما به پذیرش نقد و اشکال معتقدیم ولی جایگاه شورای عالی، جامعه مدرسین و مرجعیت باید مصون بماند و مورد توجه باشد زیرا از ارکان و پایه حوزه هستند البته این به معنای آن نیست که پیشنهادی به بزرگان ارایه نشود و مدیران هم پذیرای نقد نباشند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه که امروز در مدرسه فیضیه برگزار شد، گفت: خداوند منان را سپاسگزاریم که بار دیگر درهای علم و علم‌آموزی را بر روی طلاب و استادان گرامی گشود و به ما توفیق داد که سال جدیدی را بعد از ایام عزاداری سالار شهیدان شروع کنیم.

وی افزود: حوزه آنگاه می‌تواند به رسالت های خود قیام کند که حوزه‌ای جامع و ناظر به همه رسالت‌های خود باشد و زمانی می‌تواند رسالتش را در عصر نو و جدید ایجاد کند که هم به تحصیل و هم اخلاق بپردازد و هیچ چیزی بهانه برای کاستن از دانش‌اندوزی و اهتمام نسبت به غور علمی و فراگیری دانش نباشد.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه طلاب باید بدانند اساس حوزه علم و دانش است و معارف الهی باید در حوزه فراگرفته شده و عمق یابد و در ایران و جهان منتشر شود افزود: اولین رکن حوزه علم‌آموزی، تعمق علمی و پاسداشت سنت بزرگ علمی در طول تاریخ علمی حوزه است و ما با هیچ بهانه حق نداریم که از عمق علمی فاصله بگیریم.

مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: تحصیل، تحقیق و پیشرفت عمیق علمی باید به عنوان مهمترین وظیفه طلاب تلقی شود و در کنار آن، تهذیب و تزکیه و سیاسی و اجتماعی بودن به معنای دقیق و انقلابی عمل کردن و رابطه خوب با توده مردم به ویژه مستضعفان نیز باید لحاظ شود زیرا اگر ما در بعد اخلاقی عمیق نشویم دانش ما هم می‌تواند موجب ظلمت بیشتر انسان شود.

این استاد حوزه با اشاره به نقش بزرگ استادان در همه قلمروها بیان کرد: گردانندگان اصلی حوزه، پس از مراجع استادان معظم هستند و سررشته علم، اخلاق و تربیت حوزه در دست استادان است و باید عمق و گسترش پیدا کند؛ نقش استادان در اخلاق، عمق علمی، در پایان نامه‌ها و تحقیقات حوزه و هدایت طلاب به سمت قله‌های بلند علمی نقش درجه اول است.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه مدیران و برنامه‌ریزان خادم و ریل‌گذار این مسیر هستند و به فکر و راهنمایی استادان نیاز دارند اظهار کرد: اصالت، هویت و آداب و سنن حوزه‌ای مقوله بسیار مهمی است که باید پاسداشته شود؛ ما معتقد به تحول، پیشرفت و نوزایی هستیم؛ معتقد به بهره‌بردن از تجارب دیگرانیم ولی نه به قیمت اینکه حوزه از روح تاریخی و معنوی و رسالت خود تهی شود؛ حوزه در طول قرون نهاد ممتاز و اثرگذار بوده و افتخاری در عرصه‌های علم و دانش و هدایت جامعه بوده است.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: ما ضمن آنکه به اخلاق و رشد فکری و معرفتی به عنوان شاخص باید بپردازیم فراموش نکنیم که در عرصه اخلاقی آسیب‌هایی هست که باید مراقبت کنیم؛ مواردی در درون مدارس، مریدبازی و اقدامات ناصواب و با ادعای دروغین مطرح می‌شود؛ دعوت به خویش به جای ارزش‌ها و مرید و مرادبازی کم و بیش در حوزه وجود دارد؛ ما باید مبانی اخلاق و معرفت را تقویت کنیم ولی در دام عرفان‌های کاذب و مرید مرادبازی‌های غیر صحیح و خارج از مدار شرع قرار نگیریم.

وی با تاکید بر رعایت شئون حوزه در تمامی برنامه‌های حوزه اظهار کرد: گاهی شاهدیم که کسانی به انگیزه ابتکار و ابداع روش‌های جدید به سمت کارهایی می‌روند که با شئون حوزه سازگار نیست.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه حفظ جایگاه والای رهبری، مرجعیت و نهادهای مهم و بزرگ حوزه یک ضرورت است تصریح کرد: ما به پذیرش نقد و اشکال معتقدیم و شورای عالی و نهادهای حوزه هم پذیرای نقد و نظر هستند ولی جایگاه شورای عالی، جامعه مدرسین و مرجعیت باید مصون بماند و مورد توجه باشد زیرا از ارکان و پایه حوزه هستند البته این به معنای آن نیست که پیشنهادی به بزرگان ارایه نشود و مدیران هم پذیرای نقد نباشند.

مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید مجدد بر رعایت سنن حوزه و تعامل با بزرگان حوزه تصریح کرد: بهره بردن و کاهش از تعطیلات از دیگر موارد مهم است؛ تقویم سطوح یک و دو حوزه در مواردی بیشتر از نهادهای علمی دیگر است؛ در تعطیلات امسال بیش از ۲۰ هزار طلبه در نقاط مختلف کشور در دوره‌های مختلف تکمیلی، علمی و … حضور داشتند و این سیاست باید دنبال شود همچنین روزهای پنجشنبه باید در سطوح عالی فعالتر شود.

حوزه آماده پاسخ به نیازهاست

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه حوزه آماده پاسخ به نیازهای جامعه است بیان کرد: با توجه به مصوبات شورای عالی حوزه آمادگی بیش از پیش آمادگی دارد تا نیازهای جامعه را پاسخ دهد.

وی ادامه داد: مطالبه‌گری حوزه و نقد برنامه‌های کشور و اعلام موضع از سوی حوزه از کارهایی است  که باید صورت بگیرد؛ همچنین افتخار حوزه آن بود که استادان حوزه در کنار طلاب در کنار مردم بودند.

مدیر حوزه‌های علمیه: اهتمام به تبلیغ و مهاجرت علمی از دیگر موضوعات مهم و مورد توجه در حوزه است؛ بسیاری از روستاها روحانی ندارد و یا حواشی شهرها نیازمند هزاران روحانی است؛ طرح روحانی مستقر و هجرت طرح‌های خوبی است ولی با مشکلاتی روبروست و باید این کمبودها با مهاجرت به شهرها و روستاها برطرف شود لذا تمرکز ار حوزه قم باید زدوده شود.

نقد غیرمنصفانه برخی از حوزه

وی با بیان اینکه باید تولیدات علمی حوزه و زحمات آن منصفانه نقد شود اظهار کرد: گاهی زحمات حوزه مورد بی انصافی قرار می‌گیرد؛ تنها ۳۰ جلد کتاب چکیده ۴ هزار کتاب در زمینه علوم انسانی از تولیدات حوزه منتشر شده البته نباید بگوییم حوزه نقص و کاستی هم ندارد.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه معیشت طلاب سخت شده است اظهار کرد: بزرگان باید این معیشت را دریابند؛ شهریه استادان حوزه کمتر از یک کارگر است و امیدواریم رهبری و مراجع هر طور صلاح می دانند عمل کنند همچنین همبستگی در حوزه و حضور در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی باید در حوزه تقویت شود.

وی در خاتمه سخنانش به طرح سؤالی در مورد نقش و وظایف حوزه براساس سند و الگوی پیشرفت و بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت و افزود: طلاب آثار خود را بفرستند و مسیر ارسال تولیدات اعلام خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۳12854

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>