خانه / اخبار / دیدار مسئولین دبیرخانه مفتاح با حجت الاسلام میرمعزی

دیدار مسئولین دبیرخانه مفتاح با حجت الاسلام میرمعزی

حجت‌الاسلام و المسلمین میرمعزی؛

وجود علم اقتصاد اسلامی دیدگاهی اثبات شده است

جمعی از مسئولین دوره آموزشی پژوهشی مفتاح ضمن حضور در شهر قم، به دیدار حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسین میرمعزی، معاون پژوهش حوزه های علمیه و از اساتید دوره مفتاح رفتند و درباره آخرین موضوعات و مباحث این دوره با ایشان مشورت کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین میرمعزی در این نشست با اشاره به ضرورت پرداختن بیشتر به مبانی فلسفی اقتصاد اسلامی گفتند: در مورد مباحث فلسفی اقتصاد اسلامی تاکنون مطالب فراوانی مطرح شده است، اما درباره مبانی فلسفی آن مباحث کمتری صورت گرفته که توجه به این موضوع و رفع کمبود های آن می تواند یکی از موضوعات اصلی دوره مفتاح باشد.

ایشان افزودند: در مورد فلسفه اقتصاد اسلامی یا به عبارتی فلسفه مضاعف دانش اقتصاد اسلامی باید صحبت شود و در این صحبت باید به چیستی این دانش، وظایف آن و موضوعات و ساختار آن پرداخته شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین میرمعزی با تاکید بر اهمیت موضوعات بین رشته ای گفتند: همچنین باید به ارتباط اقتصاد اسلامی با سایر علوم هم توجه ویژه ای شود و ارتباط بین اقتصاد اسلامی با علومی همچون فرهنگ، سیاست و… بررسی گردد.

معاون پژوهش حوزه های علمیه در ادامه درباره دیدگاهشان درباره نظریات شهید صدر افزودند: اسلام دانش لازم و ابزار تحلیل مسائل اقتصادی جهان اسلام را دارد و این دیدگاه ثابت شده است که ما علم اقتصاد اسلامی داریم.

ایشان گفتند: موجودیت علم اقتصاد اسلامی به حدی ثابت شده است که حتی می توان گفت دو نوع علم اقتصاد اسلامی شامل علم اقتصاد اسلامی و اقتصاد با رویکرد اسلامی وجود دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین میرمعزی در پایان با اشاره به اینکه مباحث بسیار مهمی وجود دارد که پرداختن به آنها ضروری است، افزودند: خدا شناسی و اقتصاد، جهان شناسی و اقتصاد، نقش سنن الهی در اقتصاد، رابطه اقتصاد و اخلاق و رابطه اقتصاد با فقه از جمله این مباحث هستند.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۳1447

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>