خانه / اخبار /

حجت‌الاسلام زمانی:

بیانیه گام دوم انقلاب برگرفته از قرآن است/ ۱۰ رسالت مهم روحانیت در این بیانیه

حجت‌الاسلام زمانی:

بیانیه گام دوم انقلاب برگرفته از قرآن است/ ۱۰ رسالت مهم روحانیت در این بیانیه

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور ضمن تبیین ضرورت و اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب و ۱۰ رسالت مهم روحانیت در این خصوص از نگاه آیات قرآن گفت: بیانیه گام دوم انقلاب تماماً برگرفته از قرآن است؛ چراکه قرآن کریم برای انسان شش مرحله از زندگی را طراحی می‌کند که این شش مرحله عیناً در انقلاب اسلامی تکرار شده است.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح؛ اولین نشست تبیین و ایده‌پردازی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ویژه فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی اهل سنت کشور صبح امروز ٢۴ تیرماه در دبیرخانه شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمدحسن زمانی، معاون امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور در این نشست به تبیین ضرورت و اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب از نگاه آیات قرآن پرداخت و گفت: بیانیه گام دوم انقلاب تمام برگرفته از قرآن است. چراکه قرآن کریم برای انسان شش مرحله از زندگی را طراحی می‌کند که این شش مرحله شامل دوران حمل، دوران تولد، شیردهی، حیات بشری، دوران تولد تا ۴۰ سالگی، بعد از چهل سالگی و در نهایت دوران پس از مرگ و عمل صالح است.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی هم به گونه‌ای شکل گرفت که این شش دوران در آن رقم خورد. در قدم اول دوران انقلاب اسلامی و همان دوران حمل بود. این دوران همان مرحله شکل‌گیری ریش‌های انقلاب اسلامی بود که بر اساس تاریخ باید گفت اثر آن به هزاران سال قبل از این تاریخ باز می‌گردد. دوره بعدی ظهور انقلاب اسلامی بود. این دوره دوره حیات از منظر قرآن کریم است. دوره سوم نضج گرفتن نظام اسلامی بود. دوره چهارم ساختن این انقلاب و اجرای احکام اسلامی بود. در این دوره دستاورد‌های چهل ساله انقلاب اسلامی را نشان می‌دهیم.

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه این چهار دوره در واقع گام اول انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: گام دوم انقلاب هم برای ذریه و فرزندان ماست که آن‌ها هم باید بهره‌مند از این خدمات و مبانی دینی شوند. هرکدام از این دوره‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که در بیانیه گام دوم انقلاب به آن‌ها اشاره شده و ما ۱۷۰ نکته مربوط به این شش مرحله قرآنی را از این بیانیه استخراج کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام زمانی تصریح کرد: امروز ما وظایفی را در مورد این بیانیه بر عهده داریم که اولین مورد آن شکر عملی و تبلیغ و ترویج این نعمات و خدمات است. دومین وظیفه تبلیغ و تفیهم این بیانه به کل جامعه است. باید آنچه را که قرآن به ما گفته در جامعه تبلیغ و ترویج کنیم. آنچه که قرآن می‌خواهد، برقراری عدالت، عمل صالح و آینده‌نگری است. دین مبین اسلام از جمله قرآن کریم و روحانیت متکفل درمان نواقص روحی و معنوی افراد جامعه هستند و باید به درمان درد‌های اجتماعی بپردازند. دشمنان هیچ‌گاه نمی‌گذارند انقلاب‌ها به آرمان‌های خود برسند، اما توانایی تحقق این هدف درباره انقلاب‌هایی را که خدا همراه آنان است، ندارند.

وی در ادامه به ضرورت پرداختن به مجموعه خدمات و دستاورد‌های انقلاب در جامعه تأکید کرد و گفت: این دستاورد‌ها آن قدر فراوان هستند که نمی‌توان آن‌ها را در یک جلسه بیان کرد. فراهم کردن مقدمات پیروزی انقلاب اسلامی، اولین خدمت سیاسی روحانیت و حوزه‌های علمیه است که در این راستا مراجع تقلید و علما و روحانیان تلاش‌های فراوانی انجام داده و سختی‌های زیادی تحمل کردند و بسیاری از آنان در این راه به شهادت رسیدند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ۱۰ رسالت مهم روحانیت در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: اولین مورد تبیین و مقایسه دستاورد‌های ایران بعد از انقلاب با قبل از آن است. دومین مورد معرفی دستاورد‌های انقلاب اسلامی طی ۴۰ ساله اخیر است. سومین مورد تقویت امید در مردم است. چهارمین مورد تبیین اسلامیت حکومت و ماهیت ولایت فقیه است. پنجمین مورد تبیین ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره)، بدون اغراق است. ششمین مورد تقویت معنویت و اخلاق در جامعه و هفتمین مورد ترویج فرهنگ وحدت و اخوت است. هشتمین مورد اصلاح نظام حوزه‌های علمیه و نهمین مورد دانش‌افزایی و تولید علم و در آخر ترویج قناعت در زندگی است.

انتهای پیام/

منبع: ایکنا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۴12043

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>