خانه / آثار مرتبط / معرفی کتاب؛ بانکداری اسلامی

معرفی کتاب؛ بانکداری اسلامی

این کتاب تلاش کرده است تا با #رویکردی_آموزشی، مهم‌ترین یافته‌های نظری و تجربی بانکداری و مالی اسلامی را در ایران و سایر کشورها مطالعه کند.
روند ارائه مطالب به این صورت است که در چهار فصل اول، #کلیاتی_از_بانکداری متعارف و بانکداری اسلامی و نیز اصول و ضوابطی که لازم است در بانکداری منطبق با شریعت مورد توجه قرار گیرد، ارائه شده است. در فصل ۵، #نظریه_حرمت_ربا مطرح شده و دیدگاه‌های مختلف در توجیه بهره بانکی نقد گردیده است. فصول ۶، ۷ و ۸ به بررسی تجربه تأسیس و فعالیت بانک‌های اسلامی در ایران و سایر کشورها می‌پردازد. فصول ۹ تا ۱۴ به برخی از موضوعات جدید در #حوزه_بانکداری_اسلامی (مانند اعتبار در حساب جاری، کارت‌های اعتباری و استمهال) اختصاص یافته است و ابعاد مختلف آنها را بررسی می‌کند. مدیریت انواع مختلف ریسک‌هایی که بانک‌های اسلامی با آنها مواجه‌اند (از ریسک شریعت تا ریسک نقدینگی و اعتباری) موضوعی است که در فصول ۱۵ تا ۱۸ مطالعه می‌شود. در نهایت، دو فصل آخر به #آسیب‌شناسی_عملکرد_نظام_بانکی_کشور در اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا و ساختار عملیاتی اجرای بانکداری اسلامی می‌پردازد و راهکارهایی جهت بهبود اجرای این نوع از بانکداری ارائه می‌دهد.

مباحث ارائه‌شده در این کتاب می‌تواند به‌عنوان منبع درسی یا کمک‌درسی برای دروس مرتبط با بانکداری اسلامی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های گوناگون (مانند بانکداری اسلامی، اقتصاد اسلامی، مدیریت مالی، مدیریت امور بانکی و حقوق اقتصادی و بانکی) و همچنین دوره‌های خاص طراحی‌شده توسط بانک مرکزی یا بانک‌های تجاری استفاده شود.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۴1465
<script>