خانه / اخبار /

آیت الله مکارم شیرازی مطرح کرد؛

نخبگان حوزه شناسایی و حمایت شوند/ توسعه کمی و کیفی حوزه‌ها در سایه انقلاب

آیت الله مکارم شیرازی مطرح کرد؛

نخبگان حوزه شناسایی و حمایت شوند/ توسعه کمی و کیفی حوزه‌ها در سایه انقلاب

آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم شناسایی و حمایت از نخبگان حوزوی تاکید و تصریح کرد به برکت انقلاب اسلامی حوزه ها توسعه کمی و کیفی داشته اند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح؛ حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار مدیر و مسؤولان حوزه های علمیه خواهران، با قدردانی از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه های علمیه خواهران، ابراز داشت: با توضیحاتی که ارائه شد معلوم می شود که امروز حوزه های علمیه خواهران به یک درخت تنومند تبدیل شده که ثمرات و دستاوردهای ارزشمندی دارد.

وی توسعه کمی و کیفی حوزه های علمیه برادران و خواهران را به برکت انقلاب اسلامی دانست و اضافه کرد: ما قبل از انقلاب اصلاً در خواب نمی دیدیم چنین برنامه هایی با این گستردگی و وسعت در حوزه های خواهران پیدا شود؛ در حوزه برادران در زمان مرحوم حضرت آیت الله العظمی بروجردی ۴۰۰۰ نفر در قم طلبه برادر داشتیم و طلبه خواهر هیچ، اما الان نگاه می کنیم می بینیم بسیار پیش رفته ایم و گزارشی که ارائه شد نشان می دهد چه حجم از فعالیت در حوزه های علمیه خواهران انجام شده و یا در حال انجام است.

این مرجع تقلید در ادامه به بیان چند تذکر پرداخت و با اشاره به لزوم حفظ استقلال حوزه های علمیه برادران و خواهران، تصریح کرد: وابستگی به دولت ها مشکلات زیادی برای حوزه ها ایجاد می کند، باید سعی شود تا حوزه ها روی پای خودشان بایستند و خودکفا شوند؛ البته این کار یک شبه انجام نمی شود و احتیاج به برنامه ریزی و زمان دارد که ان شاءالله مسؤولان محترم حوزه به فکر آن خواهند بود.

آیت الله مکارم شیرازی ترکیب اعضای شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران را ترکیبی ارزشمند دانست و با تاکید بر لزوم بهره گیری از تجارب ارزشمند یکدیگر، گفت: این ترکیب شورای شما نشان می دهد که ان‌شاءالله وحدتی در هدف است و باید این مهم پررنگ باشد، به گونه ای نباشد که برنامه ریزی حوزه های علمیه برادران و خواهران به صورت جزیره های جدای از هم در بیاید.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تاکید بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های حوزه های علمیه برادران و خواهران، اظهار داشت: مشکلی که در حوزه های علمیه چه برادران و چه خواهران وجود دارد این است که با وجود تمام پیشرفت ها و دستاوردها متاسفانه از این سرمایه ارزشمند استفاده کامل نمی شود.

این مرجع تقلید تاکید کرد: باید در این خصوص مطالعه و برنامه ریزی جدی و لازم صورت گیرد تا بتوان از این ظرفیت ها و استعدادها به خوبی بهره گرفت؛ عینا همین مشکل و گرفتاری در دولت ما هم وجود دارد و با وجود هزینه های زیادی که برای تاسیس دانشگاه ها و تربیت دانشجویان می شود متاسفانه برنامه ای برای استفاده از فارغ التحصیلان وجود ندارد و این یک آسیب جدی است.

نکته دیگری که حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر آن تاکید داشت، لزوم اطلاع رسانی دقیق فعالیت های حوزه های علمیه برادران و خواهران بود؛ وی در این خصوص گفت: در این خصوص باید از ابزارهای مختلف بهره گرفت؛ باید عملکرد و آمارها و فعالیت های حوزه های علمیه خواهران را در رسانه ها تبیین کنید تا نگویند در حوزه ها کاری صورت نمی گیرد.

وی با بیان این که در حوزه های علمیه در عرصه های مختلف کار شده اما به دلیل این که خبر رسانی درستی صورت نمی گیرد واقعا حق حوزه ها ضایع می شود، خاطرنشان کرد: در تقویم کشور برای هر قشر و صنفی روزی اختصاصی وجود دارد، اما حوزه ها این گونه نیستند؛ باید در این خصوص مطالعه لازم انجام شود تا مسؤولان حوزوی بتوانند در فرصت های مختلف فعالیت ها و دستاوردهای حوزه را اطلاع رسانی و تبیین کنند.

آیت الله مکارم شیرازی توجه به جنبه های اخلاقی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: ما در همه سطوح مربوط به روحانیت علم و اخلاق را کنار هم قرار می دهیم ۵۰ درصد علم است و ۵۰ درصد اخلاق.

وی با اشاره به وجود شبکه های فاسد و مفسد و گسترش فسادهای اخلاقی از طریق فضاهای مجازی، تصریح کرد: در این خصوص باید برای واکسینه کردن طلاب در برابر این هجمه ها نیز فکری بشود.

آیت الله مکارم شیرازی شناسایی و حمایت نخبگان حوزوی خواهر و برادر را یک اصل مهم دانست و ابراز داشت: در میان جمعیت چند ده هزار نفری، نخبگانی وجود دارند که باید برای شناسایی، حمایت و تربیت آنها متناسب با ذوق، استعداد و تخصص آنها برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم یادآورشد: نکته دیگر که بارها تاکید کرده ایم، این است که در این زمان باید کاری کنیم که همه طلاب خواهر و برادر با دو سلاح بیان و قلم مسلح باشند.

آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: در زمینه نویسندگی و سخنرانی باید دوره ها و جلساتی گذاشته و آموزش های لازم به طلاب خواهر و برادر ارائه شود.

این مرجع تقلید در پایان موفقیت مدیران و مسؤولان حوزه های علمیه برادران و خواهران در انجام وظایف سنگینی که عهده دار هستند را از درگاه احدیت مسالت کرد.

انتهای پیام/

منبع: رسا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۴9645

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>