خانه / اخبار /

حوزه در هفته ای که گذشت؛

تشکیک در ولایت فقیه، خطری بزرگ برای حوزه است/ بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ستون فقرات کار در حوزه‌های علمیه خواهران است

حوزه در هفته ای که گذشت؛

تشکیک در ولایت فقیه، خطری بزرگ برای حوزه است/ بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ستون فقرات کار در حوزه‌های علمیه خواهران است

آیت الله شب زنده دار گفت: یکی از نگرانی ها در حوزه های علمیه، تشکیک ولایت فقیه است که خطری بزرگ برای حوزه به حساب می آید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، حوزه های علمیه در هفته ای که گذشت شاهد رخدادهای مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و… بود که در ادامه مهم ترین آن ها تقدیم حضور علاقه مندان می شود؛

رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری:

اگر مقابل تهاجم حداکثری دشمن بسیج شویم، سنگین ترین شکستِ تاریخ آمریکا رقم می خورد

رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری در پایان ششمین اجلاس دوره پنجم این مجلس رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

توصیه های حضرت آیت الله وحید خراسانی به وزیر آموزش و پرورش:

کتب آموزشی را بادقت بررسی و پی ریزی کنید

این مرجع تقلید به وزیر آموزش و پرورش گفت: کتب آموزشی را بادقت بررسی و پی ریزی کنید ، تربیت اطفال شیعه و معرفت ائمه اثنی عشری باید در متون آموزشی و کتب درسی موج بزند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار وزیر صنعت:

تأسف خوردن از تعطیلی واحدهای تولیدی کافی نیست

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: صرف تأسف خوردن از این که بخشی از واحدهای تولیدی تعطیل و یا نیمه تعطیل شده اند کافی نیست، باید راه حل پیدا کرد و پای درد و دل صاحبان تولید نشست، وزارت معدن، صنعت و تجارت باید گروه و کمیته ای برای بررسی این مشکل تشکیل دهد.

درخواست حضرت آیت الله نوری همدانی:

روز «اصول و فقه» در تقویم معین شود

این مرجع تقلید عنوان کرد: دشمنان برای مقابله با شیعه، اخباریین را علم کردند و توانستند حوزه را به تسخیر در بیاورند. همین مسئله باعث بدعت هایی در حوزه شد و در پی این همه مسئله توانستند اصولین و مراجع را مورد تسلط بگیرند.

تاکید حضرت آیت الله سبحانی بر تربیت بانوان مبلغ؛

طلاب به قلم و بیان مجهز شوند

این مرجع تقلید با اشاره به استقلال حوزه از دولت گفت: گستردگی در مدیریت هزینه دارد، باید مدیریت کوچک شود تا نیاز به دولت کمتر شود

حضرت آیت الله صافی در دیدار اعضای دفتر فقه معاصر:

کار انجام شده در دفتر فقه معاصر کار بزرگی است

این مرجع تقلید تأکید کرد: باید طوری جلو رفت که همان مطالب اصلی فقه محفوظ بماند و این مطالب را از آن استخراج کنید و در واقع کار شما توضیح مطالب و روایات اهل بیت علیهم السلام باشد و به عبارت دیگر فقه ما جدید نیست در عین حال که جدید است.

آیت الله مصباح یزدی:

کار نکردن طلاب خیانت به خون شهدا است

رییس موسسه امام خمینی(ره) تصریح کرد: گام دوم انقلاب باید از مسائل ریشه ای آغاز شده و اسلام به درستی تبیین شود و برای این کار از ظرفیت های موجود و از فضلا استفاده کرد و در نتیجه این هم افزایی ها یک طرح کلی برای ۴۰ سال آینده تدوین شود.

در بیت آیت الله شبیری صورت پذیرفت؛

دیدار حضرات آیات نوری همدانی و شبیری زنجانی

آیت الله نوری همدانی با حضور در دفتر آیت الله شبیری زنجانی با ایشان دیدار و گفت وگو کردند.

حضرت آیت الله علوی گرگانی در دیدار وزیر صمت:

مسئولین صدای ناله مردم را بشنوند

این مرجع تقلید، با اشاره به اینکه پست ها امانتی در دست مسئولین است، خاطرنشان ساخت: مسئولین صدای ناله مردم را بشنوند و برای رفع مشکلات معیشتی و رونق بخشی تولیدات کشور تلاش کنند.

درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث سی‌ و چهارم:

عواقب ترجیح تمایلات نفسانی بر دستورات الهی

حضرت آیت الله مظاهری گفت: کسی که اهل هوا و هوس است، دنیای او پر از گرۀ کور می‌شود و هر گره‌ای که باز می‌شود، گرۀ دیگری در زندگی‌اش بسته خواهد شد و به‌طور کلی زندگی او روی برکت و گشایش را نخواهید دید.

برای سفری تبلیغی؛

آیت الله سیفی مازندرانی به سوریه رفت

آیت الله علی اکبر سیفی مازندرانی استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم در سفری تبلیغی به کشور سوریه رفت و مورد استقبال حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی نماینده رهبر معظم انقلاب در این کشور قرار گرفت.

در پیامی؛

تقدیرجامعه‌ مدرسین از بیانات اخیر مراجع معظم تقلید

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تجلیل و قدردانی از حمایت پرصلابت مراجع معظم تقلید «دامت برکاتهم»، از شورای عالی حوزه‌های علمیه که بار دیگر عظمت جایگاه شامخ مرجعیت و حضور حکیمانه و مشفقانه این بزرگواران در دفاع از حوزه‌های علمیه و روحانیت را می‌رساند صمیمانه سپاس‌گزاری می‌نماید.

آیت الله شب زنده دار:

تشکیک در ولایت فقیه، خطری بزرگ برای حوزه است

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: یکی از نگرانی ها در حوزه های علمیه، تشکیک ولایت فقیه است که خطری بزرگ برای حوزه به حساب می آید.

آیت الله حسینی بوشهری:

روحانیت نسبت به بیانیه رهبر انقلاب در مورد دهه پنجم بی تفاوت نباشد

استاد حوزه عنوان کرد: امروز روحانیت نقش کلیدی و مرزبانی دین و انقلاب را دارد. اگر روحانیت نسبت به بیانیه رهبر انقلاب در مورد دهه پنجم انقلاب بی تفاوت باشد، باید منتظر خسارت باشد.

آیت‌الله جنتی در اختتامیه اجلاس خبرگان:

لزوم قاطعیت مسئولان قضائی در برخورد با غارتگران اموال بیت‌المال

رئیس مجلس خبرگان گفت: ان‌شاءالله آقای رئیسی بتوانند عدالت را اجرا کنند و با کسانی که غارتگر اموال بیت‌المال هستند و مفسدان برخورد قاطع داشته باشد.

پس از سینه زنی به سبک رپ آمریکایی صورت پذیرفت؛

هشدارآیت الله حائری نسبت به تحریف عزاداری امام حسین (ع)

آیت الله سید کاظم حائری از علما و مراجع عراق در پاسخ به استفتایی در خصوص سینه زنی به سبک «رپ آمریکایی» نسبت به وجود دست های پنهانی که برای تحریف و مخدوش کردن عزاداری امام حسین(علیه السلام) تلاش می کنند، هشدار داد.

آیت الله اعرافی:

تشکیل دفتر فقه معاصر از موفقیت های حوزه است

مدیر حوزه های علمیه تشکیل دفتر فقه معاصر را از موفقیت های حوزه برشمرد و گفت: اجتماع این جمع برای این است که با حفظ مناهج و اصول اصیل فقهی مسائل جدید هم پاسخ داده شود.

آیت الله عیسی قاسم:

اگر حوزه علمیه تضعیف شود دین تضعیف می‌شود

رهبر شیعیان بحرین گفت: حوزه علمیه نقش مهمی در هدایت مردم به سمت رضای الهی دارد و اگر این نهاد ارزشمند تضعیف شود دین تضعیف شده و اگر حوزه علمیه تقویت شود دین تقویت می‌شود.

آیت الله جواد مروی:

عرفان تشیع در ادعیه اهل بیت(ع) تجلی پیدا کرده است

عضو شورای عالی حوزه های علمیه گفت: در مواردی مشاهده و نقل شده که دعای ابو حمزه ثمالی و ادعیه اهل بیت(ع) باعث نجات انسانها شده و دانشمندی را مسلمان کرده که از جمله آن دکتر بلون است.

رئیس قوه قضائیه در تبیین بیانیه «گام دوم:»

با عزم راسخ، رسیدن به قله تمدنی امکان پذیر است

آیت الله رییسی با اشاره به بیانیه گام دوم گفت: این بیانیه کاملاً ترسیم و مشخص می‌کند که تمدن اسلامی امری دست‌یافتنی است. نیازمند یک حرکت جهادی و یک عزم راسخ در دولت‌مردان به صورت عام یعنی همه‌ی کسانی که در حکومت مشغولند، هستیم.

آیت الله مدرسی یزدی:

طلاب قدردان جوانی خود باشند

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: انسان باید قدردان جوانی خود بوده و از عمر خود به خوبی استفاده نماید؛ علمای حوزه سال ها تلاش کردند تا به این مقام رسیدند و این فرصت ها یه هیچ وجه تضمین شده نیست که تکرار شود.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران:

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ستون فقرات کار در حوزه‌های علمیه خواهران است

حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور با تأکید بر اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ستون فقرات کار در حوزه‌های علمیه خواهران است گفت: سبک زندگی ایرانی اسلامی که در بیانیه گام دوم مطرح شده را چه کسی به جز حوزه‌های علمیه می‌‌تواند طراحی کند، حوزه‌‌های علمیه خواهران نیز باید نقش خود در ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی میان بانوان جامعه را بداند و عملیاتی کند.

آیت الله علیدوست:

روش شناسی اجتهاد در حوزه مورد غفلت واقع شده است

رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم گفت: یکی از موضوعاتی که در حوزه کمتر به آن توجه شده، بحث روش شناسی اجتهاد است، اگر کسی از روش شناسی در بحث اجتهاد بهره برد، توانسته گام موفقی در عرصه اجتهاد بردارد.

آیت الله کعبی:

تقویت برنامه راهیان نور، لازمه حراست از سرمایه عظیم فرهنگی کشور است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، تقویت طرح و برنامه های مربوط به راهیان نور را در راستای دفاع و حراست از سرمایه عظیم فرهنگی کشور بسیار ضروری برشمرد.

آیت الله فاضل لنکرانی:

رسالت حوزویان در عملیاتی شدن اهداف بیانیه گام دوم انقلاب بسیار کلیدی است

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تصریح کرد: بی شک رسالت حوزویان اعم از اساتید، فضلا و طلاب جوان در تحقق و عملیاتی شدن اهداف مدنظر در بیانیه گام دوم انقلاب، بسیار مهم و کلیدی است

نماینده ولی فقیه در استان فارس:

دانش های حوزوی متناسب با نیازهای امروز تدوین شود

امام جمعه شیراز با بیان اینکه دانش های حوزوی باید متناسب با نیاز های امروز تدوین شود، تصریح کرد: بشریت به اصول و فقه شیخ انصاری ها نیاز دارد، به شرطی این که بدانیم پاسخ چه نیازهایی را می خواهد بدهد.

آیت الله ناصری:

کسی که علم بیاموزد و به آن عمل نکند کور وارد محشر می شود

استاد اخلاق حوزه در جمع بانوان طلبه اصفهان گفت: کسانی که حقیقتاً طالب علم باشند و به علمشان عمل کنند، آنچه در آسمان ها و زمین است برای طالب علم، طلب مغفرت می کنند.

مدیر جامعه‌الزهرا(س):

جامعه‌الزهرا(س) پادگان احزاب نخواهد شد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مدنی با بیان این که دوست نداریم جامعه‌الزهرا علیهاالسلام پادگان احزاب شود گفت: بزرگترین جفا به جامعه‌الزهرا علیهاالسلام این است که به پایگاه قدرت احزاب و جناج‌ها تبدیل شود.

رئیس انجمن اصول فقه حوزه:

بعضی ها به دنبال تخریب علم اصول در حوزه هستند

حجت الاسلام والمسلمین محمدی یادآور شد: اعضاِی انجمن اصول فقه حوزه به دنبال این است روزی را به عنوان مهمترین علم حوزوی در تقویم حوزوی مشخص کند. این امر هم نیازمند به حمایت مراجع تقلید و بزرگان است.

آیت الله غروی:

تجمع روز یک شنبه فیضیه ضروری بود

عضوشورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که جامعه مدرسین و شورای عالی حوزه، نسبت به مواضع مقام معظم رهبری حساس هستند و بی تفاوت نیستند گفت: تجمع روز یک شنبه فیضیه لازم و ضروری بود.

آیت الله مقتدایی:

تجمع روز یک شنبه فیضیه شبه معجزه بود

دبیر دوم شورای عالی حوزه های علمیه گفت: تجمع روز یک شنبه فیضیه شبه معجزه ای بود که با هماهنگی طلاب جوان انقلابی با بزرگان حوزه انجام شد.

استاد انصاریان:

در تجارتِ با خداوند هیچ ضرر و کسادی وجود ندارد

استاد برجسته اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به آیات و روایات از انسان به عنوان یکی از سرمایه دارترین مخلوقات خدا نام برد و گفت: انسان از نظر جهات وجودی، از سرمایه دارترین موجودات در این عالم هستی است که اگر سرمایه هایش را تنها در یک جهت استفاده کند، در دام خسارت و ضرر افتاده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۵10576

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>