خانه / اخبار / دیدار مسئولین دبیرخانه مفتاح با حجت الاسلام پارسانیا

دیدار مسئولین دبیرخانه مفتاح با حجت الاسلام پارسانیا

جمعی از اعضای دبیرخانه دوره آموزشی و پژوهشی فعالان علوم انسانی اسلامی ضمن حضور در شهر قم، به دیدار حجت‌الاسلام و المسلمین حمید پارسانیا، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و از اساتید دوره مفتاح رفتند و با ایشان درباره نحوه برگزاری دوره مفتاح مشورت کردند.

 

🔻در این جلسه حجت‌الاسلام و المسلمین حمید پارسانیا ضمن ابراز خرسندی از برگزاری دوره مفتاح بر ضرورت برگزاری چنین دوره‌هایی تأکید نمودند و بیان کردند: این حرکت‌های علمی باید با همکاری و مشورت جمعی محقق شوند.

🔻ایشان افزودند: در بحث مبانی علوم اجتماعی و انسانی، عمدۀ نزاع‌ها ناظر به مباحث بنیادی و فلسفی است، به عنوان مثال در مباحث معرفت‌شناختی علوم اجتماعی، اختلاف اساسی و محوری در مورد روش‌ها و تکنیک‌های جزئی جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها نیست، بلکه اساس بحث در باب مفهوم علم و معرفت است.

 

🔻عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه تاکید کردند: هنوز هم در دانشگاه‌های ما مفهوم کانتی علم، که علم و دانش را معادل علم تجربی قلمداد می‌کند سیطره دارد و این نگاه در علوم اجتماعی هم امتداد یافت و خصوصاً پس از اوگوست کُنت، معرفت اثباتی مساوق مطلقِ معرفت و علم به حساب آمد و به این ترتیب بسیاری از علوم نظری و معارف دینی ذیل عنوان ایدئولوژی طبقه‌بندی شدند.

 

🔻حجت‌الاسلام و المسلمین حمید پارسانیا با اشاره به اینکه در فلسفۀ اسلامی مفهوم معرفت وسیع‌تر از علم تجربی است، هرچند اعتبار علم تجربی انکار نمی‌شود، افزودند: در بحث مبانی معرفت‌شناختی علوم اجتماعی باید پیوند تجربه و معارف جزئی با عقل و اصول عقلانی به روشنی تبیین شود و صرفاً به این نکته اکتفاء نکنیم که در جای دیگری- در مباحث فلسفۀ اسلامی- به این مباحث پرداخته شده است.

 

🔻عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و از اساتید دوره مفتاح در پایان از برگزارکنندگان این دورۀ آموزشی-پژوهشی تشکر نمودند و برای آن‌ها توفیق الهی را خواستار شدند.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۵1547

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>