خانه / اخبار /

آیت الله عابدی/ جهاد ۱۸:

هر قانونی که آثار جنگ را کمتر کند با دین سازگار است/ ارزش‌های اخلاقی در مسائل نظامی اسلام اصل است

آیت الله عابدی/ جهاد ۱۸:

هر قانونی که آثار جنگ را کمتر کند با دین سازگار است/ ارزش‌های اخلاقی در مسائل نظامی اسلام اصل است

پیامبر(ص) تأکید می کنند که مسلمانان باید تلاششان بر تخفیف آثار جنگ باشد. به همین دلیل هر قانونی که جنگ را کنترل کرده و خرابی را کمتر کند با دین سازگار است. از این رو ما باید قوانینی که سلاح ها را ممنوع می کند را بپذیریم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، آیت الله احمد عابدی، استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در جلسه هجدهم درس خارج جهاد با بیان این که یکی از اصول مهم جهاد رعایت کردن مسائل اخلاقی در آن است، تصریح کرد: به طور کلی در غرب اکنون یکی از مهم ترین چهره های اخلاقی برای قانون مربوط به جنگ «نیچه» است و در حقیقت مکتب اخلاقی آلمان و افرادی مانند کانت، هگل و هیتلر این گونه تفکری داشته اند.

وی افزود: «نیچه» اخلاق قدرت را مطرح می کند و می گوید بهترین آدم، قلدرترین آدم و بدترین آدم، ضعیف ترین آدم است. این ها تواضع، صبر و تحمل را ضعف می دادند ولی خشونت، غضب، آدمکشی را فضایل و کمالات بیان می کنند. البته ما موضوعی به نام شجاعت داریم و شجاعت بدین معناست که قوه غضبه ای فرد تحت تدبیر قوه عاقله باشد. یعنی غضب فرد تحت کنترل عقل باشد. نقطه مقابل شجاعت، خوف است. خوف بدین معناست که قوه غضبه ای فرد تحت تدبیر عقل نباشد.

آیت الله عابدی یادآور شد: منظور غربی ها از شجاعت این است که فرد در هر شرایطی پیروز شود. «ماکیاولی» در کتاب خود که اکنون تفکر سیاسی، نظامی و دیپلماسی غرب به شمار می آید می گوید: هدف تنها سواری گرفتن از مردم است. برای سواری گرفتن اگر نیاز به زور است باید زور گفت، اگر نیاز به تواضع است باید متواضعانه برخورد کرد، اگر نیاز به حیا است باید باحیا بود، اگر نیاز به فساد است باید فساد کرد و… . در حالی که اسلام وقتی مسائل نظامی را مطرح می کند اخلاق و ارزش های اخلاقی را اصل بیان می کند.

وی تصریح کرد: حتی برخی نویسندگان غربی می گویند بهترین قانون در جنگ قانونی است که اسلام به عنوان اخلاقیات جنگ بیان کرده است. شاید هیچ فردی در دنیا به اندازه پیامبر(ص) مورد تهمت واقع نشده است و همه این ها تلاش کرده اند که بگویند حضرت(ص) در جنگ قوانین اخلاقی را رعایت نکرده اند. به امام علی(ع) نیز تهمت های فراوانی زده اند ولی شاید یک صدم تهمت ها به اندازه تهمت هایی که به حضرت محمد(ص) زده اند، نباشد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: این تهمت ها در حالی زده می شود که نبی اکرم(ص) نخستین فردی بود که در جنگ دستور دادند زن، بچه، پیرمرد و پیر زن را نکشند، البته این موضوع اکنون در قانون سازمان ملل آمده است. حتی از پیامبران قبلی نیز چنین سخنی سراغ نداریم. حضرت(ص) نخستین فردی بودند که گفتند در جنگ میان رزمنده و غیر رزمنده تفاوت قائل شوید. ملاک ایشان این بود کسی که می جنگد باید کشته شود ولی فردی که نمی جنگد هر چند کار دیگری انجام می دهد مانند این که پزشک، آشپز و… است را نمی توان کشت. یعنی عقبه جنگ را نمی توان کشت. مگر فردی که در جنگ صاحب رأی است. منظور از صاحب رأی، فرمانده است.

وی افزود: حضرت محمد(ص) نخستین فردی بودند که می فرمودند کاری کنید جنگ نشود. یعنی دعوت به صلح می کردند. حتی در برخی جنگ ها که حضرت(ص) تشریف می بردند جنگ را یک ماه به تأخیر می انداختند تا راهی برای صلح پیدا شود و جنگ آغاز نشود. مدارا با اسیران از دیگر خصوصیات نبی اکرم(ص) بود. ایشان ۷۲ جنگ داشتند که تعداد زیادی اسیر گرفته بودند ولی هیچ گاه خودشان غلام و برده نداشته اند. ایشان دستور می دادند تا اجساد مشرکین دفن شود. فروش اجساد کفار به کفار را حرام می دانستند، اجازه مثله کردن را نمی دادند و… .

آیت الله عابدی، نهی از تخریب اموال را از دیگر فرمایشات حضرت محمد(ص) در جنگ بیان کرد و گفت: حضرت(ص) بر ضرورت بر وفای عهد، اسراف نکردن در کشتار و… تأکید داشتند. این نمونه ها برای نخستین بار از سوی ایشان مطرح شد.

وی ادامه داد: از سیره و فرمایشات پیامبر(ص) ۳۰ نکته درباره اخلاق جنگ به دست می آید. نخست، جنگ برای مال دنیا نباشد بلکه هدف باید اعلاء کلمه الله و جلوگیری از ظلم باشد. دوم، جنگ برای مسلمان کردن مردم نباشد. روایتی که می گوید من برای این که مردم بگویند لااله الا الله جنگ کردم مربوط به خلفاست نه حضرت محمد(ص). سوم، مسلمانان شروع کننده جنگ نباشند. در حالی که شروع کننده جنگ راحت تر می توانست پیروز شود. حضرت(ص) حاضر بودند شکست بخورند ولی شروع کننده نباشند.

این استاد حوزه اضافه کرد: چهارم، در هر شرایطی به دنبال صلح باشند. پنجم، طرفدار پیمان های هم زیستی مسالمت آمیز باشند. ششم، وفای به عهد کنند. هفتم، اموال را غارت نکنند. حتی برخی از این سیره ها را خوارج نیز رعایت می کردند. هشتم، تلاششان بر تخفیف آثار جنگ باشد. به همین دلیل هر قانونی که جنگ را کنترل کرده و خرابی را کمتر کند با دین سازگار است. از این رو ما باید قوانینی که سلاح ها را ممنوع می کند را بپذیریم. نهم، کشتن تجار، سفرا، کشاورزان و… ممنوع است. دهم، آتش زدن، قطع آب و غذا، شکنجه کردن، تیرخلاص زدن به مجروحین و… حرام است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۶10824

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>