خانه / اخبار /

حجت‌الاسلام والمسلمین وطن‌خواه:

انقلاب اسلامی و ولایت فقیه برگرفته از غدیر است

حجت‌الاسلام والمسلمین وطن‌خواه:

انقلاب اسلامی و ولایت فقیه برگرفته از غدیر است

استاد حوزه علمیه ولایت فقیه را استمرار و شعبه ای از ولایت امیرالمؤمنین(ع) دانست و تأکید کرد که انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت دینی در ایران برگرفته از معارف غدیر بود.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن وطن‌خواه استاد حوزه علمیه در گفت‌وگویی، با اشاره به ایام دهه ولایت و عید غدیر به تبیین بحث ولایت پذیری در جامعه امروزی پرداخت و گفت: یکی از درس هایی که از غدیر گرفته می شود این است که یک جامعه بدون ولی نمی تواند باشد و در حقیقت ولایت فقیه شعبه‌ای از ولایت امیرالمؤمنین(ع) در روز غدیر خم است.

وی افزود: پیامبر گرامی اسلام(ص) در روز غدیر از طرف خدا مأمور شد حضرت علی(ع) را ولی مسلمین قرار بدهد یعنی همانطور که خودشان ولی مسلمین بودند از طرف خدا دستور گرفتند که ولی بعد از خودشان برای جامعه معین کنند تا امت اسلامی بدون رهبر و امام معصوم از خطا و گناه نماند.

استاد حوزه علمیه ولایت امیرالمؤمنین(ع) را ولایتی دائمی و مستمر دانست و گفت: به ویژه جامعه امروزی که گسترش کمّی بیشتری پیدا کرده باید ولی داشته باشد و همان برنامه هایی که حضرت امیرالمؤمنین(ع) برای جامعه داشتند و از طرف خدا معین شده بود در جامعه امروزی پیاده شود و ما مفتخریم که در حکومتی با ریاست ولی فقیه زندگی می کنیم.

حجت‌الاسلام وطن‌خواه اضافه کرد: بدون شک انقلاب اسلامی ما و تشکیل حکومت دینی ما در ایران اسلامی که بر مبنای فقه و معارف شیعه بنا شده است، برگرفته از غدیر است و این ولایت امیرالمؤمنین(ع) بود که در ایران اسلامی توانست حکومت طواغیت را کنار بزند.

وی با اشاره به لزوم تبلیغ مباحث غدیر تصریح کرد: البته نحوه بحث کردن نباید به طوری باشد که موجب تحریک بشود که این بحث خلاف وحدت است، ما باید از معتقدات و اصول عقاید خودمان دفاع کنیم ولی نباید به گونه‌ای باشد که موجب تنش شده و اهل سنت را نسبت به شیعه بدبین کند.

این استاد حوزه علمیه در ادامه با بیان این که نحوه گفتن ها و نوشتن ها مختلف است، تأکید کرد: برخی نمی خواهند که ما در مقام عمل با برادران اهل سنت وحدت داشته باشیم، از این رو لازم مباحث غدیر باید به صورت استدلالی و دوستانه و به دور از ایجاد اختلاف باشد، یعنی همانطوری که از صدا و سیما پخش می شود.

حجت‌الاسلام وطن‌خواه تصریح کرد: طرح مباحث ولایت امیرالمؤمنین(ع) هرگز مخالف با وحدت نیست و اصلا اتحاد شیعه و سنی به معنای دست کشیدن از اصول نیست؛ ما حق شناسی و حق جویی را دنبال و با حفظ وحدت بحث غدیر را مطرح می کنیم.

وی در بخش پایانی این گفت‌وگو با اشاره به انحرافات ایجاد شده پس از رحلت رسول گرامی اسلام و عدم توجه به فرمایشات ایشان در غدیر یادآور شد: بی شک مشکلات جهان اسلام از طرف سقیفه و کسانی که شهرت طلب و ریاست طلب بودند به وجود آمد؛ در حقیقت آنها با ولایت امیرالمؤمنین(ع) که یک نوع ولایت و ریاست عمومی برای جامعه از طرف خدا بود کنار نیامدند و اختلافات و بدعت ها و تنش هایی را برای رسیدن به امیال دنیوی خود به وجود آوردند.

انتهای پیام/

منبع: رسا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۷12417

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>