خانه / اخبار / انسان تاریخی و تاریخ متعالی منتشر شد

انسان تاریخی و تاریخ متعالی منتشر شد

Print This Post

کتاب «انسان تاریخی و تاریخ متعالی» به قلم حکمت‌الله ملاصالحی از سوی انتشارات پگاه روزگار نو به تازگی منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه مفتاح به نقل از خبرگزاری مهر، کتاب «انسان تاریخی و تاریخ متعالی» تازه‌ترین اثر «حکمت‌الله ملاصالحی» است. او که عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و استاد مدعو دانشگاه آتن است، نخستین پژوهشگری است که مباحث عمیق و دشوار دانش نوظهور «فلسفه‌ باستان‌شناسی» را در ایران پی‌ریزی کرده است. این کتاب شامل مجموعه‌ای از مقالات او در مجله سوره اندیشه با موضوع تاریخ متعالی و حضور تاریخ‌مند انسان در جهان است. ساختار کتاب شامل سه فصل: انسان، عصر کنونی، از تاریخ حال تا تاریخ متعال، است که ساختار فکری نویسنده را در بر می‌گیرد.

بحران دوره‌ی جدید، بحران یک دوره و تمدن نیست؛ بحران همه‌ تاریخ آدمی است؛ به این معنا که از کجا آغاز کرده‌ایم که به اینجا رسیده‌ایم؟ ما امید و آرمان و آینده‌ چه گذشته‌ای هستیم؟! چه میراثی از خود برای نسل‌هایی‌که از پی می‌رسند خواهیم نهاد؟ زمینه‌ها و ریشه‌های تحولات و بحران‌های مخاطره‌انگیز و هول‌آور موجود را درکجا می‌بایست جست و تا کدام لایه‌ها و زیرلایه‌های تاریخ و پیشینه‌ حضور تاریخی انسان در جهان، می‌باید عقربه‌ زمان را به عقب راند؟

وقتی به شتاب تحولات، شدت، فشار، حجم و تراکم بی‌سابقه و نفسگیر و غافلگیرکننده‌ رویدادها در همین سه سده‌ اخیر تاریخی با تأمل و تعمق و دقت بیشتر می‌اندیشیم و موقعیت بسیار پیچیده، شکننده، دشوار و مخاطره‌انگیزی که در آن قرار گرفته و با آن دست‌وپنجه می‌فشاریم می‌نگریم، احساس می‌کنیم یکبار دیگر تاریخ، موقعیت، تقدیر، حضور تاریخی و نحوه‌ بودن انسان در جهان نیاز به بازاندیشی، نقد، تحلیل و غوررسی‌ای از جنس و از منظری دیگر دارد و احساس می‌شود غربال‌های نقد و بازنگری را می‌باید به‌کار انداخت و خرمن عظیم دستاوردهای فکری، علمی و فنی بی‌سابقه‌ انسان دوره‌ جدید رامورد ارزیابی دوباره قرارداد و با دقت و مراقبت و تأمل و تعمق هرچه بیشتر درباره‌شان اندیشید و داوری کرد.

در جامعه و جهان باز روزگار ما که همه‌نوع ابزارهای گناه و دریدگی به‌سهولت در کف همگان از هر گروه سنی و جنسی قرار دارد، هر نظام اعتقادی و سیاسی که بدون توجه به تنگناها و مقتضیات انسان دوره‌ی جدید بخواهد و بکوشد از بالا و بیرون و آمرانه و به زور تعصب چنین ارزش‌ها و فضیلت‌هایی را بر مردمش تحمیل کند، دیر یا زود سرش به صخره و سنگ بن‌بست کوفته خواهد شد. آماده ساختن و فراهم آوردن زمینه و هموار کردن راه و حرکت به‌سوی یک فرهنگ و زندگی اصیل و غنی از معنویت مستلزم نگاهی دردمندانه، صمیمانه، مشفقانه وآگاهانه به تنگناها ومقتضیات و شرایط بسیار پیچیده‌ای است که انسان روزگار ما با آن دست وپنجه می‌فشارد.

از  حکمت‌الله ملاصالحی تا پیش از این هشت عنوان کتاب و نیز مقالات متعددی به زبان‌های فارسی، انگلیسی و یونانی در نشریات معتبر داخلی و خارجی در زمینه‌های متنوع فلسفه، باستان‌شناسی، دین‌پژوهی، هنرهای آیینی به چاپ رسیده است.

جلوه‌های کهن هنر آیینی (۱۳۷۷)، زیبایی و هنر از منظر وحیانی اسلام (۱۳۷۸)، درآمدی بر معرفت‌شناسی باستان‌شناسی (۱۳۸۲)، جستاری در فرهنگ، پدیده‌ی موزه و باستان‌شناسی (۱۳۸۴)، انسان، فرهنگ و سنت (۱۳۸۷)، باستان‌شناسی در بوته‌ی معرفت‌شناختی (۱۳۸۷)، باستان‌شناسی دین: با فانوس نظر در جست‌وجوی آیین‌های گمشده (۱۳۹۰) و باستان‌شناسی در صافی جستارهای فلسفی (۱۳۹۴) از جمله آثار این استاد فرهیخته است.

کتاب «انسان تاریخی و تاریخ متعالی» به قلم حکمت‌الله ملاصالحی ۱۷۴ صفحه با قیمت ۱۲۰۰۰ تومان از سوی انتشارات پگاه روزگار نو به تازگی منتشر شده است.

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/273503

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*